BRATISLAVA. Ministerstvo práce umožní výstup zo systému sporiteľom, pre ktorých je podľa jeho prepočtov účasť v 2. pilieri nevýhodná. Vyplýva to z predbežnej informácie k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú rezort predložil do pripomienkového konania. Návrh však nehovorí o zvýšení bezpečnosti systému.
Ministerstvo vypočítalo, že ide o ľudí, ktorí si nesporia na penziu aspoň 18 až 20 rokov. „Len čo poviem, že je to dobrovoľné, občan nesie plné riziko za to, že sa rozhodne zostať v druhom pilieri,“ povedala minulý týždeň pre SME ministerka práce Viera Tomanová.
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností s ministerstvom nesúhlasí. Podľa jej prepočtov sa otázka výhodnosti alebo nevýhodnosti týka ľudí, ktorí si na penziu sporia desať rokov. Podľa asociácie je v systéme asi 45-tisíc ľudí, ktorí majú vek nad 50 rokov. „Vieme si predstaviť diskusiu o tom, že by sa týmto sporiteľom umožnil výstup z druhého piliera,“ povedala Zuzana Adamová z asociácie. Pripomenula, že aj títo ľudia sa mohli rozhodnúť pre vstup dobrovoľne, napríklad preto, že úspory sa môžu dediť. „Urobíme všetko pre to, aby sa k účastníkom 2. piliera dostalo dostatočné množstvo informácií,“ povedala Adamová.
Martin Chren z nadácie F. A. Hayeka povedal, že dnes nikto nedokáže garantovať, aký bude o dvadsať rokov 1. pilier a nie to, aké budú výnosy zo sporenia.
Rezort práce chce zároveň umožniť mladým ľuďom, pre ktorých je dnes tento systém povinný, aby sa v presne stanovenej lehote mohli zo systému „vyviazať“ a doň nevstúpiť. Asociácia nenamieta. „Aj súčasní sporitelia sa mohli rozhodnúť dobrovoľne,“ povedala Adamová. Podľa asociácie by mali mať čas na rozmyslenie 18 mesiacov, teda ten istý čas, počas ktorého sa mohli rozhodnúť aj súčasní sporitelia.
Premiér Fico aj ministerka Tomanová hovoria o tom, že treba zvýšiť bezpečnosť 2. piliera. Predložený návrh však o tom nehovorí. „Zvýšenie bezpečnosti systému sa týka predovšetkým prehodnotenia pravidiel investovania majetku v dôchodkových fondoch a hospodárenia správcovskej spoločnosti,“ povedala hovorkyňa rezortu práce Oľga Škorecová. V súčasnosti sa k tejto problematike stretáva pracovná skupina zostavená z odborníkov z ministerstva, Národnej banky a asociácie. Podľa Škorecovej zmeny budú zapracované do novely zákona platnej od januára 2009.