Valentína v Libanone už druhý rok neoslavujú. Šiitských obyvateľov trojmiliónovej krajiny tento sviatok nezaujíma a prozápadným Libanončanom pripomína stratu obľúbeného politika.
Pred dvoma rokmi v ten deň totiž vybuchla v Bejrúte nálož, ktorá zabila expremiéra Rafika Haríriho. Vražda zmenila beh dejín: spustila takzvanú cédrovú revolúciu a urýchlila odchod sýrskych vojakov z krajiny.
Kúsok od Hard Rock Café v centre sú dodnes na mieste atentátu zábrany. Zostanú tam, kým sa vyšetrovanie vraždy neposunie. To komplikuje sýrska strana, ktorá je podozrivá, že stála v pozadí odstránenia Haríriho. V čase atentátu mala Sýria v Libanone armádu aj tajnú službu, ktorá kontrolovala bezpečnostnú situáciu v krajine. Bez ich vedomia k takému precíznemu atentátu nemohlo dôjsť, tvrdí tábor okolo Haríriho syna Saada. Kolónu obrnených vozidiel s Harírim rozmetali takmer dve tony výbušnín.
Hizballáh blokuje
Z vyšetrovania OSN vedeného Sergeom Brammertzom nie je jasné ani to, či Haríriho zabil samovražedný atentátnik či bomba zakopaná pod cestou.
Atentát by mal riešiť medzinárodný tribunál OSN. Prvýkrát v histórii má vyšetriť politickú vraždu konkrétnej osoby. Napriek medzinárodnému tlaku je zriadenie tribunálu, ktorý by mal prebiehať v zahraničí, vo hviezdach. Z prozápadnej libanonskej vlády pod tlakom hnutia Hizballáh odišli šiitski členovia a znemožnili schválenie tribunálu, proti ktorému vystupuje aj prosýrsky prezident Emile Lahúd. „Vyšetrovanie a vznik tribunálu sprevádzajú veľké problémy. Irán a Sýria robia všetko preto, aby ho znemožnili,“ hovorí libanonský novinár Fadik Toufic. Boj o tvár Libanonu prebieha dnes tak ako za vlády Haríriho. Teraz sa Hizballáh podporovaný Sýriou snaží vládu položiť veľkými demonštráciami.Mirek Tóda