TRNAVA. V súvislosti s plánovanou výstavbou v areáli bývalého cukrovaru v Trnave pripravuje mesto územný plán zóny. Zadefinuje v ňom podmienky výstavby, ktoré musia ešte schváliť mestskí poslanci. O výstavbu v tomto areáli sa zaujíma firma, ktorá plánuje miliardové investície.
„V prvej časti takmer 22-hektárového pozemku územný plán predpokladá administratívu, služby a obchody, v druhej časti najmä moderné byty. Zástavba by mala nadväzovať na historické centrum. Budovy majú výškové obmedzenie, aby neprekryli dominanty mesta,“ povedal architekt Pavel Ďurko z odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.
Pôvodne stál cukrovar na okraji mesta, no v dôsledku stavebného vývoja sa dnes nachádza v jeho centre. Budú sa búrať objekty okrem najstarších výrobných, skladových a administratívnych budov, ktoré sú kultúrnymi pamiatkami.
„Mesto spoločne s pamiatkovým úradom vyvíjalo dlhodobé úsilie na zapísanie niektorých objektov do zoznamu kultúrnych pamiatok. Nechceli sme sa dopustiť chýb ako iné mestá, kde sa nevyužité areály fabrík pod tlakom modernej výstavby zbúrali a v nich zanikli aj technické pamiatky.
V roku 2004 vyhlásili štyri objekty z navrhovaných piatich za pamiatky.
Zostane hlavná výrobná budova s cukrovarským komínom, administratívna budova a dva sklady cukru. Tieto objekty sú z najstaršej éry cukrovaru z roku 1869 a 1900, o dvadsať rokov neskôr boli prestavované.
Podľa pamiatkarov sú jedinečným dokladom vývoja technickej architektúry cukrovarov na Slovensku. „V zrekonštruovanej výrobnej budove môže byť okrem iného aj obchodné centrum,“ dodáva Ďurko.
Autor: bej