BANSKÁ BYSTRICA. Viac ako 45-tisíc externých vyskokoškolákov by malo za štúdium platiť. Presadzuje to minister školstva za SNS Ján Mikolaj.
Dnes bude o návrhu rokovať s Konferenciou rektorov Slovenska a potom ho predloží vláde.
Ročné školné by podľa návrhu ministerstva malo byť do 90-tisíc korún.
Neoficiálne poplatky sa momentálne pohybujú podľa odhadov od 5- do 50-tisíc korún ročne.
Ministerstvo by po prijatí zákona mohlo vybrať od študentov 1 až 4 miliardy ročne. Mikolaj dokonca pripustil, že poplatky by nemuseli byť limitované vôbec, a vtedy by to mohlo byť ešte viac.
Jedným z dôvodov spoplatnenia je podľa Mikolaja nevyhovujúca úroveň externého štúdia a snaha vyrovnať podmienky na súkromných a verejných vysokých školách.
Predpokladá, že ak budú študenti platiť, vzrastie ich zodpovednosť za to, aby sa čo najviac naučili. „Externé štúdium má podľa našich analýz veľmi nízku kvalitu, málo hodín sa učí, aj úroveň štátnic je nízka. Hľadáme preto spôsoby, ako zlepšiť kvalitu,“ hovorí Mikolaj. „Na súkromných školách je externé štúdium spoplatnené a verejné vysoké školy ho spoplatniť nemohli.“
Poplatky by podľa návrhu ministerstva mali dosiahnuť najviac výšku štátnej dotácie, aby sa externé štúdium nezneužívalo.
„Externé štúdium je menej nákladné ako denné. Mohlo by sa stať, že by niektoré vysoké školy mali absolútnu prevahu externého štúdia, a to by už nebola univerzita,“ obáva sa Mikolaj.
Rektori hovoria, že zákon by mal obmedziť počet externých študentov tak, že stanoví pomer medzi internými a externými študentmi. Externých by malo byť 10 - 20 percent.
Rektorka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Beata Kosová tvrdí, že možnosť spoplatniť štúdium na vysokých školách je stále otvorená, pretože univerzity nemajú dosť peňazí.