BRATISLAVA. Od januára môžu rodičia pri narodení prvého dieťaťa žiadať o príplatok 11-tisíc korún. Úrady už vyplatili prvé peniaze.
Dávku štát priplatí k príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý je 4460 korún, takže prvorodič môže dostať spolu 15 460 korún.
Takúto peňažnú pomoc vláda navrhla aj preto, aby vytvorila „dôstojné podmienky na aktívnu podporu mladých rodín a rast pôrodnosti“.
Ľudia majú dosť informácií
Napríklad Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Trebišove mal k včerajšiemu dňu 22 žiadostí prvorodičiek o príplatok, z ktorých trom ho už vyplatil. Kvetoslava Demeterová z úradu povedala, že ľudia „sú o tejto možnosti dostatočne informovaní“, a to cez médiá, aj od pracovníkov úradu.
Mária Hollá z úradu v Poprade pripomína, že nárok na príplatok má ten, koho prvé dieťa sa dožilo aspoň 28 dní. V januári u nich „táto podmienka bola splnená v troch prípadoch“. Aj úrad v Dunajskej Strede doteraz vyplatil tri príplatky.
V regiónoch, kde sa rodí viac detí, bude aj viac nárokov na príspevok. Dlhodobo vyššiu úroveň plodnosti majú okresy severného a východného Slovenska.
Slovenskí demografi tvrdia, že úroveň plodnosti významným spôsobom ovplyvňujú religiozita a etnicita.
„V okresoch s vysokým zastúpením katolíckeho obyvateľstva a s vyšším zastúpením obyvateľstva rómskej národnosti sú hodnoty plodnosti dlhodobo vyššie,“ píše Martina Lukáčová v jednej populačnej štúdii Výskumného demografického centra.
V zákone stojí, že maloletá matka, ktorá nemá rodičovské práva a povinnosti podľa zákona o rodine, nemá nárok na príplatok k príspevku.
Príspevok nie je pre maloleté matky
Ministerka sociálnych vecí Viera Tomanová raz povedala, že prídavok nemá motivovať ženy mladšie ako 16 rokov, aby rodili.
Úroveň plodnosti ovplyvňuje aj vzdelanie žien. Demografi tvrdia, že na západe a v časti stredného Slovenska, ako aj vo veľkých mestách, kde sú ženy vzdelanejšie, súčasne majú v priemere menej detí. Naopak, ženy na juhovýchode, východe a v odľahlých regiónoch severného Slovenska majú nižšiu vzdelanostnú úroveň a v priemere viac detí.
Od nového roka tiež platí, že príspevok na bývanie patrí aj ľuďom mladším ako 62 rokov, ktorí po celý rok bývajú v nejakom zariadení sociálnych služieb a sú v hmotnej núdzi.