ky sa opakujúce opatrenia.
Bez romantiky pod briezkou
Najviac sú v strehu alergici na jar, lebo toto ročné obdobie so sebou prináša aj zvýšenie koncentrácie alergénov v ovzduší, ktorých nositeľom je peľ. Prvé z troch hlavných peľových období sa začína v našej zemepisnej šírke práve vo februári a končí sa v júni, keď do ovzdušia preniká najmä peľ drevín. K najčastejšie sa vyskytujúcim alergénom na území Slovenska je peľ z bazy, borievky, smreku, borovice, jedle, smrekovca, ale aj brezy, duba, buka, javora, liesky, jelše, lipy, topoľa, orecha, pagaštanu či vŕby. Mnohí alergici však majú so sennou nádchou problém aj v lete, keď je zasa v ovzduší rozptýlený hlavne peľ tráv. Medzi najagresívnejšie zaraďujú odborníci peľ z kostravy, kukurice, horčice, lipnice, múrovníka, pýru ale aj sedmokrásky a výnimkou nie je ani raž. Najlepšou ochranou je vyhýbať sa takýmto prírodným prostrediam alebo sa v nich pohybovať v čase, keď je koncentrácia alergénov v ovzduší najnižšia. Mnohí sa však musia príjemného posedenia na lavičke v parku alebo poobedňajšej siesty v náručí zarastenej lúčky vzdať úplne.
Ľudia s týmto problémom sa časom so svojím ochorením detailne oboznámia a vypestujú si obranné reflexy. Vedia napríklad, že najväčšie problémy pociťujú pri slnečnom a veternom počasí, keď sa peľ najviac rozptyľuje. Vonku sa veľmi nezdržiavajú ani nadránom okolo piatej hodiny a podvečer, vtedy totiž býva najvyššia koncentrácia peľov v ovzduší.
Zbavme sa kobercov a záclon
Aj keď sa škodlivým alergénom nedá celkom vyhnúť, existujú spôsoby ako ich účinky efektívne redukovať. Aj keď topoľové aleje v okolí riek nemožno svojvoľne odstrániť, starať sa môžeme aspoň o trávnaté a ostatné zelené plochy v okolí vlastných domovov.
Poriadok v domácnosti si môžeme tiež ustrážiť. Základom úspechu je zbaviť sa všetkého, v čom sa drží prach a darí sa roztočom. Alergici by vo svojich interiéroch nemali vôbec akceptovať koberce, matrace, vankúše a paplóny vypchaté perím či závesy, záclony a deky. Alebo by mali aspoň investovať do špeciálneho vysávača s filtrom a silným sacím efektom. Navyše obchodníci sa dnes predbiehajú v ponuke protialergických vankúšov a paplónov. Odporúča sa však navliekať ich do posteľnej bielizne z ľanu alebo z bavlny.
Pri zariaďovaní domácnosti je dôležité vyberať si nábytok a bytové doplnky z takých materiálov, ktoré sú ľahko čistiteľné a nezachytávajú veľké množstvo prachu. Skrytý prach v plyši, kožušinách alebo v tkaninách je totiž horší ako ten, ktorý je viditeľný, a preto sa dá odstrániť jedným pohybom ruky. A nemenej dôležité je aj pravidelné čistenie nábytku a bytových doplnkov. Pozor však pri výbere chemikálií a čistiacich prostriedkov - môžu vyvolať neželanú reakciu.
Dobrým pomocníkom môže byť aj čistič vzduchu, priame vetranie sa neodporúča, keďže by mohli preniknúť škodlivé alergény. Vonku by sa preto nemala sušiť či vetrať ani posteľná bielizeň a oblečenie.
Rozhoduje disciplinovanosť
Dôležité je aj pravidelné a dôkladné čistenie odevov, predovšetkým kožuchov, kabátov, vlnených svetrov či pulóvrov a doplnkov z podobných materiálov. Je však lepšie uprednostniť výrobky z bavlny a ľanu. Zvršky, ktoré má alergik oblečené počas dňa, by nemal odkladať v spálni. Keďže peľ a prach sa zachytávajú aj vo vlasoch, mal by si ich v kritickom období častejšie umývať. Neuškodí ani poctivé opláchnutie rúk a tváre vodou po príchode domov.
V prípade detí alergikov je potrebné eliminovať hračky, v ktorých sa zachytáva prach a zdržiavajú roztoče, teda predovšetkým hračky z plyšu. Deti sa predsa rovnako dobre dokážu zahrať aj s inými hračkami.
Opatrnosť a striedmosť platí aj pri ozdobovaní bytu počas sviatkov alebo celkovo počas roka kvetmi, bylinami, sušenými dekoráciami či výhonkami niektorých rastlín, ako sú bahniatka. Najrizikovejšími rastlinami sú ďatelina, chmeľ, ambrózia, lucerna, skorocel, púpavec, repka, mrlík, palina, rumanček, pŕhľava a štiavec. Izbové kvety je lepšie čistiť pomocou rozprašovača s obsahom vody.
Dovolenka v horách či pri mori
Pokiaľ je to možné, aspoň čas oddychu a dovolenky by mali alergici prežiť na menej agresívnom mieste - v horách či pri mori. Potvrdzuje to aj fakt, že alergie postihujú viac ľudí žijúcich v mestách ako na vidieku, čo súvisí aj s koncentráciou splodín zo spaľovacích motorov v ovzduší. V prípade voľby dovolenky pri mori je však lepšie vyberať si lokality s kamenistými plážami, aké sú v Chorvátsku či v Čiernej Hore. V piesku sa totiž výborne darí roztočom, ktoré zdravotný stav alergikov ešte zhoršujú. Ideálne je na dovolenku odchádzať v čase peľovej sezóny v mieste bydliska.
Hrozbou sú domáce zvieratá a cigareta
Zdravotný stav alergika ešte zhoršuje prítomnosť zvierat v domácnosti. Predstavujú totiž najväčšie semenište parazitov a pre alergika zvlášť veľký chodiaci prachový mrak. Do skupiny vysokorizikových patria najmä hlodavce, mačky a psy, ale aj vtáky, ktorých perie je živnou pôdou pre roztoče. Alergické reakcie môžu vyvolať aj niektoré druhy krmív pre domácich miláčikov.
V domácnostiach alergikov by sa nemalo ani fajčiť a preventívne začať radšej zdravo žiť. Ako pri všetkých ochoreniach, aj pri alergiách platí, že stav ochorenia môže zlepšovať, alebo naopak zhoršovať psychický stav chorého.
Silvia Pňačková