COLORADO SPRINGS, BRATISLAVA. Voľné jazdy športových dvojíc na majstrovstvách štyroch kontinentov v americkom Colorade Springs museli prerušiť krátko po tom, ako sa začali. Jessice Dubéovej z kanadského majstrovského páru partner Bryce Davison korčuľou dorezal tvár.
Siedmej dvojici lanských MS a desiatej z turínskej olympiády sa úraz stal v tretej obrátke po paralelnom skoku do libely. Kanaďankinu tvár zaliala krv a vzápätí ju odviezli do nemocnice.
Okrem stehov na ľavom líci a na nose nemá iné zranenia - korčuľa, našťastie, nezasiahla oko, zastavila sa tesne pod ním. „Jessica je už v pohode a má skvelú lekársku opateru,“ ubezpečila v denníku Globe and Mail jej trénerka Annie Barabéová, ktorá ju navštívila v nemocnici.
Devätnásťročná Dubéová je smoliarka: po lanskej sezóne utrpela vážne zranenie kolena, ale prekonala ho a na nedávnom národnom šampionáte získala s Davisonom prvý domáci titul.
V neveľkom Wendoveri, kde žije, chcú po nej pomenovať štadión. Po štvrtkovom nešťastí na majstrovstvách štyroch kontinentov (všetkých okrem Európy) prívržencov tejto myšlienky akiste ešte pribudne.
„Zrejme nastala nesynchrónnosť a partneri boli v lastovičke príliš blízko seba, čo je síce efektné, ale v prípade chyby aj veľmi nebezpečné,“ odhaduje športová riaditeľka ISU pre krasokorčuľovanie Felicitas Babušíková.
Skok do piruety vo váhe je prvkom, pri ktorom sa stalo už viacero nehôd. Iba otrasom, zlomenou korčuľou a pochovaním šancí na titul sa skončila zrážka nemeckej dvojice Kiliusová - Bäumler na svetovom šampionáte 1962 v Prahe.
Oveľa horšie mohla dopadnúť asynchrónnosť na tréningu dvojice Berežná a Šliakov pred jedenástimi rokmi.
Zúbky Olegovej korčule sa dostali až do blízkosti Jeleninho mozgu a zasiahli oblasť centra reči - po operáciách sa jej však našťastie vrátila rečová schopnosť.
Nehody dvojíc
l MS 1962 v Prahe: favorizovaná a populárna nemecká dvojica Marika Kiliusová a Hans-Jürgen Bäumler sa zrazila korčuľami v piruete vo váhe, obaja spadli hlavou dolu, našťastie dopad stlmili kotúľom - navyše si nalomili korčule, takže jazdu nedokončili.
l Tréning v Rige 1996: Ruske Jelene Berežnej zúbky korčúľ lotyšského partnera Olega Šliakova rozbili hlavu a poškodili obal mozgu, takže o. i. stratila rečovú schopnosť, ktorá sa jej vrátila až po operácii - napokon sa vrátila aj na ľad, ale už s Antonom Sicharulidzem.
l Americká korčuľa 2004 v Pittsburghu: Rus Maksim Marinin pri lase stratil rovnováhu a jeho partnerka Tatiana Toťmianinová spadla z dvojmetrovej výšky na hlavu - utrpela ťažký otras mozgu, ale po mesiaci sa vrátila na ľad a už v januári 2005 získal pár štvrtý z celkovo piatich európskych titulov.
l ZOH 2006 v Turíne: pokus čínskej dvojice Dan a Hao Žangovcov o jedinečný štvoritý odhadzovaný salchov sa skončil ťažkým partnerkiným pádom do špagátu - dvojici však po štyroch minútach dovolili jazdu dokončiť a napokon získali strieborné medaily.
(mo)