BRATISLAVA. Inflácia sa minulý mesiac prudko znížila. Kým v decembri ceny medziročne vzrástli v priemere o 4,2 percenta, v januári to boli iba tri percentá. Informoval o tom Štatistický úrad. Januárová medziročná inflácia bola najnižšia od októbra 2005.
K spomaleniu inflácie prispeli nižšie ceny liekov, za ktorými je pokles DPH, ďalej lacnejšie pohonné látky na čerpačkách a sezónne výpredaje odevov. Naopak, stúpli náklady na bývanie a vzdelanie. Drahšie boli aj alkoholické nápoje, cigarety a potraviny. Infláciu potiahlo aj ukončenie akciových hovorov na pevné linky a zdraženie povinného zmluvného poistenia.
Ľudia si viac odkladajú na zatepľovanie
Ľudia na rozdiel od minulých rokov neplatili viac na bývanie pre energie. Regulované ceny energií zdraželi oproti vlaňajšiemu januáru len mierne, a to pre lacnejšiu ropu a pevnejšiu korunu, ktorá takisto spôsobila, že zlacnel benzín.
Náklady na bývanie však stúpli preto, lebo viacerí majitelia panelákových bytov začali platiť viac do fondu opráv. Medzimesačne stúpli tieto príspevky skoro o sedem percent, oproti januáru minulého roka ešte o niečo viac. Do fondov opráv sa odvádzajú peniaze na rôzne rekonštrukcie panelákov, v súčasnosti najmä na zatepľovanie. Ak by ľudia v januári nedávali viac na zateplenie, inflácia by bola menej ako dve a pol percenta.
Inflácia, ktorú zverejňuje štatistický úrad únie Eurostat s niekoľkodňovým oneskorením za našimi štatistikmi, bude ešte o niečo nižšia ako tá slovenská. „Keďže príspevky do fondu opráv nie sú v harmonizovanej inflácii Eurostatu, predpokladáme, že januárový medziročný rast môže byť okolo 2,1 percenta,“ povedala ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Práve túto infláciu únia bude posudzovať pri hodnotení pripravenosti na euro.
Úroky ešte neklesnú
Včerajšie údaje o inflácii zrejme oddialia očakávanú zmenu v politike Národnej banky. Tá minulý rok niekoľkokrát sprísnila menovú politiku tým, že zvýšila úroky. Pre priaznivé vplyvy, ako zlacnenie ropy a spevnenie kurzu koruny, však podľa analytikov banka začne tento rok úroky znovu znižovať. Inflácia však bola v januári vyššia ako čakali analytici. Tí ju v januári odhadovali v priemere na 2,6 percenta.
„Včerajšie štatistiky zrejme zmiernia očakávania ohľadom skorého znižovania úrokových sadzieb,“ povedala ekonómka ČSOB Silvia Čechovičová. Predpokladá, že banka zníži úroky až v druhej časti roka. „Iba v prípade, že by sa koruna výrazne posilňovala, mohlo by sa tak stať skôr,“ dodala Čechovičová.
Inflácia by sa mala naďalej spomaľovať. Ročný priemer by na konci decembra mohol byť menej ako dve a pol percenta, čo by bolo najmenej v histórii Slovenska. Priaznivý vývoj by mohli ohroziť zvraty vo vývoji koruny a na trhu s ropou. Teda, že by ropa nečakane zdražela a koruna sa začala oslabovať.