BRATISLAVA. Diplomacia zostala v názore na budúcnosť Kosova osamotená bez podpory väčšiny politických strán.
Ak by sa jej názor zmenil podľa predstáv väčšiny strán, mohli by sme sa dostať do problematickej situácie vo vzťahu k našim európskym spojencom, myslí si analytik Ivo Samson.
Za stanovisko ministra zahraničia Jána Kubiša podporiť plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho sa otvorene postavila iba SMK a Smer. Aj v Smere, ktorý nominoval ministra Jána Kubiša ale panujú rozpory. Podľa šéfa poslaneckého klubu Ficovej strany Miroslava Číža je väčšina Smeru proti samostatnosti Kosova.
Poslanec Boris Zala považuje za najvhodnejšie riešenie dohodu Srbov a kosovských Albáncov. Ak sa to nepodarí, mala by nastúpiť Ahtisaariho iniciatíva. To je podľa Zalu aj oficálne stanovisko Smeru.
SNS chce deklaráciu
„Názor ministra zahrničných vecí ešte neznamená, že je to názor Smeru,“ povedal predseda SNS Ján Slota. Podľa Slotu je drvivá väčšina poslancov proti Ahtisaariho iniciatíve a definitívne sa rozhodne „až po návrate pána premiéra z Číny“.
Predseda SNS si je istý, že Kubiš bude musieť názor prehodnotiť. Slotova strana pripravuje deklaráciu proti plánu OSN. Ten prirovnáva k Mníchovskej dohode z roku 1938.
„Dávame priestor pašerákom drog a obchodníkom s bielym mäsom, aby vytvorili svoj samostatný štát,“ povedal Slota a opakuje, že samostatné Kosovo podporí separatistické snahy maďarskej menšiny na Slovensku.
Podľa Zdenky Kramplovej z HZDS treba hľadať alternatívy. „Úplné odtrhnutie Kosova sa mi nezdá ako ideálne riešenie.“
Vladimír Palko z KDH považuje osvojenie si plánu OSN za zlú politiku. Jeho strana dokonca požaduje Kubišovu demisiu.
Dzurinda bol u Koštunicu
„Medzinárodné spoločenstvo by nemalo vytvoriť nezávislý štát Kosovo proti vôli a bez súhlasu Srbska,“ myslí si Mikuláš Dzurinda z SDKÚ. Najdôležitejšie je vraj, čo si myslia Srbi.
S podobným názorom vystupuje aj ruská diplomacia, ktorá je na medzinárodnej pôde najväčším advokátom Srbska.
Dzurinda chce cez parlament zaviazať vládu, aby takéto stanovisko zaujalo na hlasovaní Bezpečnostnej rady OSN. Tam, v najbližších mesiacoch padne rozhodnutie o provincii.
Dzurinda svoju pozíciu konzultoval v utorok so srbským premiérom Vojislavom Koštunicom v Belehrade. Na otázku, prečo ho nezaujímal aj názor v kosovkej metropole, Dzurinda povedal, že „nie Belehrad sa chce odtrhnúť od Prištiny, ale Priština od Belehradu“.
„Dzurninda stavil na zlého koňa - Koštunica nie je Európan ani konštruktívny politik ako chorvátsky premiér Sanader,“ myslí si analytik Milan Nič.
Európa je pripravená
Podľa vysokopostaveného diplomatického zdroja v Bruseli Dzurinda „zastáva už prekonaný postoj, ktorý nezdieľajú ani spojenci Srbska typu Francúzska“. Samostatnosť nech bude akákaľovek bude a Európska únia sa vraj už pripravuje, že za Kosovo zoberie zodpovednosť.
Napriek tomu, že slovenská pozícia ešte nie je definovaná podľa ministra Kubiša je nezvratné, že Kosovo smeruje k nezávislosti.
Ahtisaariho plán
v pláne sa počíta s tým, že multietnické a demokratické Kosovo si bude vládnuť samo s plným rešpektovaním právneho štátu
nad Kosovom bude dohliadať splnomocnenec Európskej únie s rozsiahlymi právomocami
garanciu ochrany menšín budú aj naďalej zabezpečovať medzinárodné jednotky NATO
Kosovo môže vybudovať armádu
môže mať vlastnú ústavu, podpisovať medzinárodné zmluvy a vstupovať do medzinárodných organizácií
(čtk, r)
Autor: Miroslav Kern Mirek Tóda, šaf