BRATISLAVA. Ak by boli predložené návrhy schválené, išlo by o útok na základné ústavné práva občana. Povedal hovorca poisťovne Dôvera Radoslav Bielka. „Dochádzalo by k bezdôvodnému zvýhodňovaniu verejnoprávnych poisťovní a o neoprávnený zásah do práva podnikať,“ povedal Bielka. Schválenie návrhu by malo zásadný vplyv na ďalšie pôsobenie Dôvery na trhu zdravotného poistenia. „Prišli by sme o vyše 60 percent našich súčasných poistencov. V tejto chvíli však nechceme špekulovať o ďalšom vývoji,“ povedal Bielka.
Zdravotná poisťovňa Union podľa predsedu predstavenstva Tibora Bôrika v súčasnosti nevidí dôvod na podanie žaloby proti Slovensku. „Zákon je daný na pripomienkové konanie, čo treba využiť na rozumné argumenty,“ povedal.
Ak by sa zákon schválil v navrhovanom znení, malo by to za následok výpadok približne 70 percent poistencov zdravotnej poisťovne.
Žalobu zatiaľ nezvažuje ani Európska zdravotná poisťovňa, ktorá začala pôsobiť na Slovensku minulý rok. „Musíme najskôr návrh preskúmať. Bola by to zmena podmienok, ktorá môže spôsobiť poisťovniam škody,“ povedal hovorca poisťovne Maroš Sýkora.
Štát ide podľa Sýkora vyslovene proti svojim poistencom a zmena prostredia nespeje k zlepšeniu prostredia a podmienok v zdravotníctve.
Podľa generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Antona Kováča poistenci prechod nepocítia. „Ak dôjde k naplneniu novely zákona. Nebude problém personálne a materiálne zabezpečiť jeho naplnenie,“ povedal.
Autor: vf