BRATISLAVA. Ak by prešiel návrh zákona o zdravotnom poistení z dielne rezortu zdravotníctva, asi milión poistencov súkromných zdravotných poisťovní by sa od júla stalo poistencami Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Poisťovňa im pošle preukaz s upozornením na povinnosť vrátiť preukaz pôvodnej poisťovni. Vybrať si medzi Všeobecnou alebo Spoločnou zdravotnou poisťovňou budú môcť od januára 2008.
„Celý návrh je absolútne neprijateľný a zasahuje do základného princípu slobodnej voľby,“ povedal Eduard Kováč zo Združenia zdravotných poisťovní. Pripomenul, že história nepozná návrat z plurality k jednej zdravotnej poisťovni.
Urbáni je stále za pluralitu
Iveta Radičová z SDKÚ považuje návrh za diskriminujúci pre pacienta. „Takýto návrh v prípade poistencov, za ktorých prispieva štát, nepovedie k zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti, neskráti čakacie lehoty a neprinesie efektívnejšiu starostlivosť občanom. Naopak, vytvorí dve kategórie poistencov - tých, ktorí platia 14-percentný odvod v súkromnej poisťovni voči poistencom so 4,2 percentami v jednej štátnej poisťovni,“ povedala Radičová. Zároveň upozornila, že sa môže stať, že deti budú poistené v inej poisťovni ako rodičia. „Malo by to vážny vplyv na starostlivosť o rodinu,“ povedala Radičová.
Podpreseda HZDS Milan Urbáni nedávno povedal, že pluralitný systém by mal poskytnúť právo voľby každému poistencovi. Výnimkou by mali byť uniformovaní poistenci (vojaci, hasiči a policajti), ktorí by mali byť v jednej zdravotnej poisťovni. „Budeme o všetkom dlho a intenzívne diskutovať. Tým som povedal dosť. Poznáte moje vyjadrenia,“ povedal Urbáni. Na otázku, či rovnaký postoj má celý klub HZDS, povedal, že strana rešpektuje vládne vyhlásenie. V ňom je zakotvená pluralita a slobodná voľba zdravotných poisťovní.
Podľa Štefana Zelníka zo SNS treba zachovať systém solidarity. „Podstatné je, aby sa peniaze, ktoré sa zo zákona vyberú od poistencov, použili na zdravotnú starostlivosť,“ povedal. Základné poistenie by podľa Zelníka mala spravovať jedna poisťovňa. Pripoistenie by malo byť otázkou konkurencie medzi viacerými zdravotnými poisťovňami a teda aj zisku.
Zaváňa to diskrimináciou
Návrh zákona podľa právnika Tomáš Kamenca znevýhodňuje štátnych poistencov voči tým, za ktorých štát neplatí poistenie. „Dá sa to vnímať aj ako diskriminácia, čo je v rozpore s ústavou,“ povedal Kamenec. Upozornil, že súkromné zdravotné poisťovne vstupovali na trh za určitých podmienok. „Zaváňa mi to snahou vytlačiť ich z trhu spôsobom, ktorý nie je vítaný,“ povedal Kamenec.
Podľa Petra Pažitného z Health Policy Institute chce mať štát kompetenciu rozhodovať za ľudí. „Viac ako jedna tretina ľudí je mimo štátnych zdravotných poisťovní. Je to násilné prepoistenie,“ povedal Pažitný.
Koho sa týka prepoistenie
Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni by mali byť podľa návrhu zákona o zdravotnom poistení
od júla povinne poistení:
deti
štátni zamestnanci
dôchodcovia
invalidi
nezamestnaní
študenti
Autor: Marianna Onuferová Viera Fidlušová