BRATISLAVA. Kolektívna zmluva vyššieho stupňa má podľa Výboru Národnej rady pre sociálne veci a bývanie platiť pre všetkých zamestnávateľov. Teda aj pre tých, ktorí sa na vyjednávaní nezúčastnili a nesúhlasia s ňou. V súčasnosti je to tak, že zmluvu vyššieho stupňa zamestnávateľ môže, ale aj nemusí prijať.
S úpravou nesúhlasia zamestnávateľské zväzy. „Požiadali sme v tejto veci ministerku práce Tomanovú aj predsedu parlamentu Pašku o diskusiu na úrovni tripartity,“ povedal František Bruckmayer z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Podľa Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov je táto úprava nespravodlivá a ide o neprimerané zvýšenie moci a postavenia odborov. „Je absolútne neprijateľné, aby sa kolektívna zmluva vyššieho stupňa vzťahovala automaticky aj na zamestnávateľov, ktorí sa nezúčastnili na vyjednávaní,“ povedal Hošták.
So zmenou naopak súhlasia odborári. „Táto úprava je úplne v súlade s naším snažením, s programom KOZ i hlavnými úlohami na rok 2007,“ povedal hovorca Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Ľubomír Čierny. Dodal, že ide o návrat k pôvodnému zneniu zákona o kolektívnom vyjednávaní spred Kaníkovej novely.
Výbor argumentuje napríklad tým, že „rozšírenie kolektívnych zmlúv je dôležitou črtou systémov pracovných vzťahov v niekoľkých západoeurópskych štátoch“. Ide napríklad o Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Česko alebo Poľsko. Okrem toho sa opiera aj o zmluvu o Európskej únii a o zmluvu o založení Európskeho spoločenstva.
Čo sa dohoduje v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa
platové podmienky
sociálne podmienky
dovolenka
bezpečnosť práce
ochrana zdravia pri práci
Zdroj: SME
Autor: ik