Vláda má väčší vplyv na energie

Parlament včera schváli novelu regulačného zákona.Vláda chce podľa opozície vyhovieť siedmim veľkým firmám.

Parlament včera schválil novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Skupina opozičných poslancov na čele s Ivanom Miklošom (na snímke) ju považuje za protiústavnú a vraj pomôže siedmim veľkým odberateľom energií vymôcť od štátu niekoľko miliárd korParlament včera schválil novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Skupina opozičných poslancov na čele s Ivanom Miklošom (na snímke) ju považuje za protiústavnú a vraj pomôže siedmim veľkým odberateľom energií vymôcť od štátu niekoľko miliárd kor (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Parlament včera schváli novelu regulačného zákona. Opozičná SDKÚ obvinila vládu, že chce, aby sedem veľkých priemyselných firiem dostalo od štátu miliardy korún. Novela zákona totiž vymení terajších členov regulačnej rady, ktorí sú proti akémukoľvek odškodneniu firiem. „Prípadná pasivita nového vedenia na súdoch by mohla viesť k tomu, že by sa týmto firmám zaplatilo,“ povedal poslanec Ivan Mikloš z SDKÚ.

Ústavný súd minulý rok rozhodol, že regulačný úrad porušil práva spoločností SMZ Jelšava, Železiarne Podbrezová, Slovenská paroplynová spoločnosť Ružomberok, Duslo Šaľa, Slovmag Lubeník, SHP Harmanec a NCHZ Nováky. Úrad totiž nevydal všeobecne záväzný predpis, upravujúci reguláciu cien energií. Vydal však individuálne cenové rozhodnutia a tým konal nad rámec kompetencií. Firmy sa cítia úradom poškodené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Miroslav Číž zo Smeru Miklošove tvrdenia odmieta. „Je to neuveriteľná lož a nedá sa na to ani reagovať. To je ako keby vás niekto obvinil, že chcete vykradnúť Národnú banku. Verte mi, len veľmi ťažko by ste vysvetlili, že nechcete,“ povedal.

Na otázku, prečo teda chce vláda novelou vymeniť ľudí v regulačnej rade, odpovedal: „Súčasní ľudia dávajú podozrivé rozhodnutia. Myslíte, že človek, ktorý tam bol dosadený, si svoju nezávislosť udrží navždy?“

Mikloš však tvrdí, že minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek pripustil, že je možné aj mimosúdne vyrovnanie, vraj sa firmy uspokoja s 2,7 miliardy korún. „Je to nehoráznosť,“ povedal Mikloš.


Jahnátek obvinenie odmieta. „Prvá možnosť je, že sa s firmami dohodneme, že nebudú požadovať žiadne odškodné, takzvaný nulový variant. Druhá alternatíva je, že ak firmy budú trvať na odškodnení, musia sa obrátiť na komerčné súdy,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad vraj firmám uškodil

Podniky tvrdia, že pre rozhodnutia regulátora platili na cenách energií o milióny korún viac, ako im prikazoval vtedy platný zákon. Firmy zastupuje bývalý podpredseda vlády za SDĽ Ľubomír Fogaš.

Podľa Mikloša však boli ceny plynu a energií pre týchto sedem odberateľov dotované zo štátnej pokladnice, plynári predávali firmám plyn lacnejšie, ako ho nakupovali od Gazpromu. „Za rok 2000 boli dotácie 1,5 miliardy korún, z čoho jedna miliarda išla len pre Duslo Šaľa. Preto je jasné, že keď vznikol úrad a dotácie zrušil, firmám sa to nepáčilo a podali žalobu,“ povedal.

Súčasné vedenie regulačného úradu tvrdí, že Ústavný súd rozhodol bez toho, aby bola preukázaná priama príčinná súvislosť medzi rozhodnutiami úradu a porušením práv podnikov.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ aj úrad zároveň pripomínajú, že nález ústavného súdu je spochybnený samotným predsedom senátu. „Rozhodovanie senátu nemá logiku a princípy právnej istoty a rovného prístupu k Ústavnému súdu nie sú realizovateľné,“ vyhlásil predseda Juraj Babjak.

Novela je vraj protiústavná

V novele regulačného zákona je ustanovenie, ktoré nepriamo mení ústavný zákon o konflikte záujmov. Upozornil na to poslanec SMK Gábor Gál. Vo vládnej predlohe sa uvádza, že člen regulačnej rady nemôže byť členom v riadiacich, dozorných a kontrolných orgánoch regulova­ných podnikateľských subjektov. Nemôže byť teda členom tých­ orgánov spoločností, ktoré sú regulované. V súčasnosti platný ústavný zákon o konflikte záujmov hovorí, že člen regulačnej rady je verejným fun­k­cionárom, a ten nemôže byť členom žiadneho štatutárneho, riadiaceho a dozorného orgánu. „Obyčajným zákonom ideme meniť ústavný zákon. To je nehorázne, to sme tu ešte nemali,“ vyhlásil Gál.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 644
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 402
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 728
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 249
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 402
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 741
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 927
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu