lyžovačku v Tatrách.
Strojárska firma SES Tlmače dúfa, že získa zákazku na obnovu kotla v tepelnej elekrárni Shen Tou. „Ide o kontrakt za 200 miliónov korún. Ak sa to podarí, bude to na štyri roky znamenať stabilitu,“ povedal obchodný riaditeľ Ján Kukučka.
Spokojný bol aj podnikateľ Eduard Šebo, ktorého firma produkuje víno v Nitre a v Modre. „Obľuba vína najmä vo vyšších vrstvách v Číne rastie. Ak sa obchod podarí, mali by sme doviesť 500-tisíc fliaš,“ hovoril nádejne.
Majiteľ cestovnej agentúry zase dúfa, že na Slovensko priláka solventných čínskych turistov.
„Číňania sú hladní po cestovaní. Doteraz poznali najmä Miláno, Paríž a chceme ich prilákať aj do Bratislavy,“ hovorí Ladislav Švantner. Mal pravdu, jeho prospekty o Slovensku si podnikatelia rozbrali za pár minút.
Premiér Robert Fico na fóre za Slovákov opäť loboval a čínskych podnikateľov pozval aj k nám. Číňanov lákal tým, že cez Slovensko získajú prístup na európske trhy a zopakoval záväzok vlády prijať v roku 2009 euro.
Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga sa hovoril, že sme automobilová veľmoc, máme 19-percentnú daň z príjmu, kvalifikovanú pracovnú silu. „Má význam obchodovať so Slovenskom, aj keď je veľké ako jedno čínske mesto,“ tvrdil a pochválil sa, že náš hospodársky rast atakuje desať percent. V sále zašumelo.
„To na mňa zapôsobilo. Váš rast je takmer taký rýchly ako u nás,“ povedala manažérka Wang Shuang Mao. Spoločnosť, ktorú zastupuje má záujem o recykláciu pneumatík a od čínskych úradov získala informáciu, že know-how by mohla poskytnúť niektorá slovenská firma. „Už som hovorila s jedným podnikateľom, ale on mi povedal, že ide o nedorozumenie. Neviete, kto sa tými pneumatikami zaoberá?“ pýtala sa dychtivo.
Biznis až po treťom stretnutí
Podnikateľka slovenského pôvodu MARIA BOYDOVÁ, už vyše dvadsať rokov žije v Pekingu. Založila si PR firmu a propaguje aj Slovensko.
Ako sa podniká v Číne? Je to tvrdý kapitalizmus?
„Časom prídete na to, ako treba s Číňanmi rokovať a vysvetľovať si ich reakcie.“
Aké sú špecifiká čínskych podnikateľov?
„Číňan sa veľmi neodlišuje od Slováka či Američana. Dôležitý je obchod. Ale trochu dlhšie trvá, kým si nájdete dôveru. Ak ju však dostanete, tak Číňan pre vás urobí všetko.“
Takže keď sa na dnešnom fóre stretli so Slovákmi po prvý raz, ešte to nič neznamená?
„Sami Číňania hovoria, že sa s vami musia stretnúť tri– krát, až potom sa rozhodnú, či urobia biznis. “
Majú význam takéto veľké ekonomické fóra?
„Určite áno, každá krajina to robí. Česi a Maďari sú napríklad oveľa aktívnejší.“
Čo môže Slovensko ponúknuť Číne?
„Slováci by mohli investovať do lyžiarskych centier. Lyžovanie je teraz módne a v severných provinciách rastú zimné strediská.“
(hud)
Autor: Peking