BRATISLAVA. Poradkyňa premiéra Ľudmila Benkovičová by sa mala stať predsedníčkou Štatistického úradu. Ten spracúva aj prieskumy verejnej mienky.
V minulosti pracovala ako sociologička a riaditeľka Odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu (OMV).
Ten mal chystať hlavne prieskumy pre rozhlas, no venoval sa v širokej miere hlavne politickým sondážam, čo kritizovali niektorí členovia Rozhlasovej rady.
Otázky okolo OMV otvoril aj prieskum uskutočnený deň pred voľbami, ktorý bol v porovnaní s ostatnými prieskumami a prognózami najďalej od konečných výsledkov.
Riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková kritizovala zameranie OMV a po voľbách odbor premenovala na Centrum mediálneho výskumu, zmenila jeho personálne obsadenie aj zameranie - prioritne sa venuje mediálnemu výskumu zameranému na rozhlas.
Z prieskumov sa dá ťažiť
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že sa prieskumy dajú využívať politickými stranami aj bez toho, že by sa manipulovali.
„Dá sa z toho ťažiť napríklad tým spôsobom, že sa zadávajú výskumy pre tie oblasti, ktoré pre vládnu koalíciu vyznievajú priaznivo a vynechávajú sa tie, ktoré by mohli vyznieť nepriaznivo.“
Smer navyše podľa analytika vedie stranu, ktorá sa do značnej miery spolieha na ohlasy obyvateľov a prieskumy verejnej mienky. „Pán Fico o svojej strane výslovne svojho času, keď Smer nazýval treťou cestou, hovoril ako o strane marketingovej.“ Kusý si myslí, že je teraz na dobrej viere v nezávislosť úradu, aby si nepokazil svoje meno.
Benkovičová však konflikt záujmov odmieta a povedala, že sa miesta poradkyne v prípade vymenovania určite vzdá.
Tvárila sa ako nezávislá
Benkovičová pred voľbami vystupovala v rôznych médiách, ale hlavne v spravodajstve SRo aj ako nezávislá analytička - hodnotila predvolebnú politickú situáciu, predvolebné nálady obyvateľstva.
„Prezentovaním výsledkov prieskumov verejnej mienky obyvateľstva dochádza k istému ovplyvňovaniu voličských nálad,“ kritizovala vtedy jej účasť v diskusii členka rady Mária Hlucháňová.
Po voľbách sa Benkovičová stala internou poradkyňou predsedu vlády Roberta Fica. Nebola jediná, ktorá posilnila štruktúry vládneho Smeru z OMV.
O rozhlase z čias riaditeľovania Jaroslava Rezníka sa hovorilo, že je naklonený ľavicovej politike, a to hlavne výberom sociálne orientovaných tém.
Po voľbách k úvahám o ľavicovej orientácii prispeli aj nominácie zamestnancov rozhlasu na ministerstvách.
Na ministerstve kultúry, ktoré pripadlo Smeru, skončilo takmer celé niekdajšie vedenie rozhlasu.
Okrem bývalého šéfa SRo Jaroslava Rezníka, ktorý tam prišiel ešte pred voľbami, na post štátneho tajomníka zasadol Ivan Sečík, vedenie ministerstva posilnila ekonomická riaditeľka Hilda Gajdošová a z rozhlasu prišiel aj súčasný hovorca ministerstva Jozef Bednár.
Redaktor Rádiožurnálu Marián Jánošík sa stal hovorcom ministerstva dopravy, ďalší, Branislav Zvara hovorcom ministerstva hospodárstva. Obe ministerstvá pripadli Smeru.
Dá sa z toho ťažiť napríklad tým, že sa zadávajú výskumy pre tie oblasti, ktoré pre koalíciu vyznievajú priaznivo
Mirslav Kusý politológ