NEDED, ŠAHY. V areáli družstva v obci Neded v okrese Šaľa našli 8,7 ton pesticídov a iného nebezpečného odpadu. Nález polícii oznámil anonymný občan.
Odstránila ho špecializovaná firma a zneškodnia ho v spaľovni v šalianskom Dusle, ak sa uvoľní kapacita. Z jamy odstránili aj 19, 4 tony kontaminovanej zeminy.
Vinníkom je podnikateľ
„Firma, v areáli ktorej sa odpad nachádzal, porušila zákon o odpadoch,“ povedal Michal Štefánek, hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá prípad riešila. Vinníkom je podnikateľ, ktorý bez obštrukcií súhlasil s tým, že uhradí náklady spojené so zneškodňovaním odpadu a narušené prostredie dá do pôvodného stavu.
„Takéto promptné konanie vinníka je naozaj zriedkavé a môže zohrať úlohu aj pri rozhodovaní o výške uloženej pokuty,“ pripustil Štefánek.
Policajti zo Šale začali trestné stíhanie vo veci prečinu ohrozovania a poškodenia životného prostredia a v prípade nebol zatiaľ nikto obvinený. „Spis sme odstúpili na úrad justičnej a kriminálnej polície do Nových Zámkov a je možné, že príde k prekvalifikovaniu skutku na závažnejšie konanie,“ povedal nitriansky policajný hovorca Miloš Fábry.
Sto ton toxického odpadu
Skládka toxických látok v Nedede nie je ojedinelá. Len v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji sa ich nachádza takmer 150 a je na nich asi 100 ton odpadu. Ich monitoring robilo ochranárske združenie zo Šiah Ipeľská únia ešte v roku 2001, z grantu holandského ministerstva životného prostredia.
„Vypracovali sme metodiku na zisťovanie skládok. Získali sme študentov, ktorí prechádzali obce od domu k domu a pýtali sa na ne. Boli to zväčša opustené a nezabezpečené poľnohospodárske sklady s chemikáliami. Len na území Ipľa sme ich zistili 63, kým rezortné ministerstvo vedelo vtedy len o deviatich,“ povedal predseda Ipeľskej únie József Wollent. V prípade skládky v Bielovciach s úniou spolupracoval aj Greenpeace.
Podobný prieskum koordinovala Ipeľská únia aj v severnom Maďarsku, ktoré je na tom rovnako ako južné Slovensko. Wollent predpokladá, že v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji zistili len 75 percent skládok. Majitelia ich do niektorých objektov nevpustili, v niektorých obciach nedostali správne informácie. Prekvapením tiež môžu byť chemikálie zakopané v zemi, ako v Nedede.
„Chceme pokračovať v zisťovaní toxických látok na celom Slovensku, usilujeme sa na to získať grant,“ povedal Wollent.
Blízko obydlia
„V Hontianskych Tesároch bol toxický odpad uložený v objekte bývalej slepačej farmy oproti novostavbe rodinného domu. V blízkosti sa pásli barany a do objektu sa chodili hrávať deti. Na Dolnom Poiplí si starý pán zo skládky nosil domov staré pesticídy, ktoré používal ako hnojivo do vlastnej záhrady. Škodlivé látky sa takto dostávajú do zeminy, podzemných vôd, ovzdušia a cez potravinový reťazec do ľudského organizmu,“ povedal predseda únie. Ipeľská únia dala zoznam skládok na vedomie štátnym orgánom, no s mnohými sa nič neurobilo. Napríklad v Tekovských Lužanoch zistili v bývalom objekte družstva veľké množstvo pesticídov v máji 2004 a sú tam dodnes.
Chýba legislatíva
Na riešenie environmentálnych záťaží chýba na Slovensku legislatíva. „Je to dlhoročný problém. Súpis záťaží bude robiť Agentúra životného prostredia do roku 2009, potom štát stanoví poradie ich likvidácie. Pripravuje sa zákon o environmentálnych škodách, ktorý bude riešiť nové skládky a zákon o environmentálnych záťažiach, ktorý bude riešiť skládky z minulosti,“ povedal hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder. Lividáciu skládok odpadu z minulosti by mali zaplatiť pôvodcovia
Autor: bej