Tomanová: Nechceme zneistiť

Ešte v polovici decembra ministerstvo práce tvrdilo, že zavedenie dôchodkového sporenia „bolo uskutočnené so zámerom udržať dlhodobú finančnú stabilitu systémov sociálneho poistenia“. V súčasnosti to už tak optimisticky rezort nevidí. Ministerka práce VIE

(Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

RA TOMANOVÁ sa v nasledujúcom rozhovore pokúsi vysvetliť prečo.

Ešte v polovici decembra ministerstvo práce tvrdilo, že zavedenie dôchodkového sporenia „bolo uskutočnené so zámerom udržať dlhodobú finančnú stabilitu systémov sociálneho poistenia“. V súčasnosti to už tak optimisticky rezort nevidí. Ministerka práce VIERA TOMANOVÁ sa v nasledujúcom rozhovore pokúsi vysvetliť prečo.


Ľudia budú môcť alebo budú musieť vystúpiť z druhého piliera?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V súčasnosti máme 25 percent občanov v 2. pilieri, pre ktorých nebol vstup do systému výhodný pre ich vek, a prakticky nemajú šancu nasporiť si peniaze. Preto je potrebné ich vrátiť do I. piliera aj s tým, čo si nasporia. Z I. piliera tak budú poberať plný dôchodok. Sú to ľudia, ktorým je potrebné práve z titulu nevýhodnosti umožniť výstup.“

SkryťVypnúť reklamu

Budú musieť alebo budú môcť vystúpiť?

„Nebudú musieť, bude to dobrovoľné. Keď poviem, že je to dobrovoľné, občan nesie plné riziko za to, že sa rozhodne zostať v druhom pilieri. Samotní autori zákona už len tým, keď hovorili, že občan musí byť chránený pred určitým rizikom a 15 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku je povinný prejsť do vyváženého fondu a 7 rokov pred dôchodkovým vekom len do konzervatívneho, mali záujem ochrániť ľudí pred tým, aby stratili peniaze. Môže dôjsť k riziku, že nielen porušením zákona dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a depozitár spôsobia škody na majetku sporiteľov, ale môže k tomu dôjsť aj investovaním. Prečo by občania z I. piliera a vôbec daňoví poplatníci mali byť vystavení riziku, že sa škody v dôchodkovom sporení budú uhrádzať z rezervného fondu solidarity Sociálnej poisťovne? Prečo by sa mali akokoľvek podieľať na tom, že niekto investuje do súkromných spoločností?“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vás by mali ručiť DSS svojím majetkom?

„Áno, ručiť svojím majetkom. A to v prvom rade.“

Podľa vašich výpočtov vychádza, že z piliera by mali vystúpiť ľudia, ktorí si nebudú môcť sporiť do dôchodku 18 až 20 rokov. Ako ich chcete presvedčiť, že bude pre nich výhodnejšie vrátiť sa späť do I. piliera a preniesť svoje úspory do Sociálnej poisťovne?

„Rozhodne pripravujeme reakciu na zavádzajúce informácie, ktoré v súčasnosti prezentuje terajšia opozícia, a budeme sa snažiť hovoriť otvorene o pozitívach, negatívach a rizikách. Otvorene tak, ako o tom mala hovoriť v rámci verejnej diskusie predchádzajúca vláda, ktorá túto koncepciu pripravovala.“

Budete investovať do kampane?

„Budeme sa snažiť poskytnúť toľko informačného materiálu, aby bol dostupný občanom. Opriem to aj o to, že súčasná vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala udržať tento systém, ktorý tu bol nastolený. Zvažovali sme to a povedali sme si, že ak by sme ho išli zrušiť, znova by sme vystavili občanov neistote. Táto vláda má zodpovednosť za 1,5 milióna poberateľov dôchodkových dávok v súčasnosti a viac ako 1,5 milióna občanov, ktorí do 2. piliera vstúpili.“

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia, ktorí by sa rozhodli vrátiť sa do I. piliera, budú sa môcť rozhodnúť v nejakom obmedzenom čase?

„Bude to vymedzený čas, ale dostatočný na to, aby si to mohli premyslieť, mohli požiadať o informácie a určite sa vrátiť do I. piliera aj s peniazmi, ktoré si nasporili v II. pilieri.“

Peniaze by si však mohli nechať v druhom pilieri a ďalej ich tam zhodnocovať...

„Kto za nich doplatí tú sumu do prvého piliera, keď po návrate do I. piliera budú mať nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne v plnej výške.“

Hovoríte, že v systéme je štvrtina ľudí, ktorým sa sporenie dodôchodku neoplatí pre ich vek. Do dôchodku si sporí asi 25 percent ľudí, ktorí majú 41 rokov a viac. Znamená to, že týmto ľuďom sa umožní výstup?

„Na tomto ešte len pracujeme. V tejto chvíli vám túto odpoveď presne nedám.“

SkryťVypnúť reklamu

Kto vám robil prepočty?

„Poistní matematici. Poistný matematik tohto ministerstva, ktorý tu pracoval aj za predchádzajúcej vlády. A predchádzajúca vláda veľmi drobučkými písmenami vo svojich informačných materiáloch sama hovorila o tom, že treba sporiť minimálne 18 až 21 rokov na to, aby sa tento druhý pilier oplatil.“

Na to, aby ste ľudí presvedčili o tom, že za istých okolností je pre nich­ II. pilier nevýhodný, by ste im mali garantovať, že sa im vstup do I. piliera oplatí. Lenže vy sami z vládnej koalície hovoríte o tom, že I. pilier je zle nastavený, a treba ho zmeniť.

„Nepovedali sme, že ho treba zmeniť. Treba prehodnotiť celý dôchodkový systém a na základe tohto prehodnotenia zvrátiť opatrenia na prípadnú zmenu parametrov dôchodkového systému.“

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, mandát tejto vlády je ohraničený štyrmi rokmi. Hovoríte, že v horizonte 18 rokov je dôchodkové sporenie pre niektorých ľudí nevýhodné, ale takisto im neviete zabezpečiť, aké parametre bude mať 1. pilier, povedzme o 20 rokov.

„Naša vláda nemá záujem zneisťovať ľudí, ktorí sú v I. pilieri a I. pilier je základom hmotného zabezpečenia dnes skoro všetkých poberateľov dávok. Francúzi sa tiež namiesto toho, aby pristúpili k II. pilieru, rozhodli rekonštruovať a posilniť prvý pilier. Švédi majú zavedený II. pilier, je dobrovoľný. Sú v ňom ľudia s vysokými príjmami, je ich 15 percent. To o niečom svedčí.“

Ako bude vyzerať o 20 rokov I. pilier, viete to?

„Nedávno som na otázku, aká vláda tu bude o dvadsať rokov, odpovedala, že nie som veštica a neviem, aká vláda tu bude o 20 rokov. Dnes by som povedala, že občania Slovenska po skúsenostiach, ktoré majú a budú mať, budú voliť sociálnu demokraciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte, že pravica v tomto štáte vymizne?

„Myslím si, že občania ju už nepripustia do vlády. Musím povedať aj to, že sociálna demokracia urobí všetko pre to, aby nielen súčasní poberatelia dôchodkových dávok dožili dôstojný život, ale aby aj úspory ich detí do dôchodku boli ochránené.“

Keď ste prepočítavali, kedy je dôchodkové sporenie pre občanov riskantné, ako ste sa vyrovnali s otázkou, že ľudia umierajú v rôznom veku?

„Kladiete mi nezmyselnú otázku. Druhý pilier nerieši žiadny demografický problém.“

Prečo?

„Povedzte mi, ako vyrieši druhý pilier problém demografického vývoja, napríklad, že ženy sa na Slovensku dožívajú o 7 rokov viac než muži? Ako mi vysvetlíte to, že ženy majú v priemere o 24,7 percenta nižšie mzdy ako muži?“

SkryťVypnúť reklamu

Druhý pilier nemôže samozrejme vyriešiť diskrimináciu, ktorá vznikla niekde úplne inde.

„Nijaký dôchodkový systém nevyrieši problém demografického vývoja, ale demografický vývoj relevantne ovplyvňuje najmä priebežne financovaný dôchodkový systém a z tohto dôvodu bol zavedený II. pilier na diverzifikáciu rizika. Zdôrazňujem, že v druhom pilieri je 210–tisíc sporiteľov, ktorí nemajú nijaký príjem. Ďalších 180–tisíc sporiteľov je tam takých, ktorí majú príjem do 7000 korún a ďalších 165–tisíc sporiteľov s príjmom do 10 000 korún. Keď si vezmete desaťtisíc korún a začnete počítať, kto si nasporí, zistíte, že títo ľudia s nízkymi príjmami si nenasporia peniaze ani v II. pilieri a nezabezpečia si primeraný dôchodok v prvom pilieri.“

Keď majú nízke príjmy málo dostanú aj z I. piliera. Stále hovoríte o zvyšovaní bezpečnosti II. piliera. Čo tým vlastne myslíte?

SkryťVypnúť reklamu

„V prvom rade to, že za spôsobenú škodu by mala ručiť DSS predovšetkým svojím majetkom, ale sú to aj podmienky v investovaní.“

Keď za 15 až 20 rokov bude v dôchodkových fondoch povedzme 150 miliárd korún, ako môžu DSS za ne ručiť svojím majetkom?

„Ja sa spýtam, ako to môže Sociálna poisťovňa ručiť rezervným fondom solidarity?“

Ručí to štát.

„Prečo by mal štát z našich verejných­ zdrojov, zo zdrojov daňových­ poplatníkov, ručiť svojím spôsobom určité podnikanie DSS?“

Myslíte si, že nejaká etablovaná spoločnosť s medzinárodným kreditom zdefrauduje na Slovensku peniaze, aby si pokazila meno vo svete?

„U nás na Slovensku si človek zvykne na všeličo.“

Ale to nie je o Slovensku.

„Ale je. Na Slovensku nie je kapitálový trh. Do čoho tu chcete investovať?“

SkryťVypnúť reklamu

Tu ani nemusia investovať.

„Je to o tom, že treba zvážiť ako, do čoho a za akých podmienok môžu investovať.“

Zákon to presne vymedzuje. Čo sa vám nepáči na jeho znení?

„V každom prípade môže spôsobiť škodu DSS a depozitár a v každom prípade môže investovať tak, že aj stratí. Môže dôjsť napríklad ku krachu kapitálového trhu.“

Máte na mysli napríklad vojnu?

„Napríklad padli dvojičky. Musíte si uvedomiť, že v druhom pilieri si ľudia budú sporiť desať, pätnásť rokov.“

Ako by teda DSS mali podľa vás investovať?

„Osobne by som volila úplne iný systém. Zamestnanecké dôchodkové systémy, kde môžu prispievať aj zamestnávatelia. Viete, aký budete mať dôchodok z II. piliera o 20 rokov?“

Nevieme, koľko získame ani z prvého, stále sa totiž mení.

SkryťVypnúť reklamu

„Predchádzajúca vláda 17-krát zmenila podmienky. My budeme len harmonizovať výšku odvodov.“

Zvýšia sa odvody?

„Nie, len peniaze inak rozdelíme medzi fondy Sociálnej poisťovne.“

Ako sa teda obmedzí investovanie v druhom pilieri?

„Máme osobitnú komisiu zloženú z odborníkov z NBS, odborníkov z nášho ministerstva, ministerstva financií a ďalších. Nemôžem predbiehať veci. Nikto však odo mňa nepočul hovoriť, že znížime odvody do II. piliera.“

Ale od premiéra áno.

„Premiér je človek, ktorý môže mať názor a môže ho povedať. Mojou úlohou je urobiť analýzu a pripraviť riešenie. V analýze bude obsiahnuté zníženie percenta, ale už dnes viem, že prijaté opatrenia nebudú mať negatívny dosah na občana. Ako vyplýva z predbežných údajov z pripravovanej analýzy, v prípade, že by sa vrátilo 25 percent ľudí do I. piliera, znamenalo by to prílev viac ako 6,8 miliardy korún do rozpočtu Sociálnej poisťovne. Rozhodne nepôjdeme cestou predlžovania veku odchodu do dôchodku či znižovania úrovne dôchodkov.“

SkryťVypnúť reklamu

Vráťme sa k bezpečnosti. Čo vám teda prekáža, keď tvrdíte, že dnes je investovanie DSS rizikové?

„Prehodnotíme, do čoho a za akých podmienok budú môcť dôchodkové správcovské spoločnosti investovať. Určite však budeme zvažovať aj to, aby v dôsledku priveľkých obmedzení nedošlo k zníženiu výnosu DSS.“

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 530
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 477
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 788
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 928
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 611
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 901
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu