„Všetko sa vlastne začalo pred štyrmi rokmi kratším novinovým článkom o tom, že bolo nájdené bezhlavé torzo sochy Černovickej Austrie, ktorá zmizla za neznámych okolností po prvej svetovej vojne,“ spomína si rakúska fotografka Barbara Zeidler a česko-rakúsky umelec Abbé J. Libansky.
Socha, ktorá sa „vyparila“ v roku 1918, odštartovala medzinárodný umelecký projekt Bridge:ing - Návrat „Austrií“ do Európy.
Austria vytvorila základ pre umeleckú konfrontáciu, ktorá sa zaoberá tým, ako zaobchádzame s politickými symbolmi na verejných priestranstvách.
Výsledok je originálny medzinárodný projekt, v ktorom desať umelcov a umelkýň z Rakúska, Maďarska, Poľska, zo Slovenska a z Ukrajiny skúma symboly a identity v novej Európe. Každý z nich dostal jednu repliku sochy originálnej veľkosti a nanovo ju interpretoval a stvárnil.
Zo Slovenska sa na projekte zúčastnila Ilona Németh a skupina XYZ (Matej Gavula a Milan Tittel). Vernisáž projektu aj s performance sa v Bratislave predstaví dnes o 18.30 h vo Dvorane ministerstva kultúry na Námestí SNP 33.
Jej súčasťou budú aj fotografie, videoinštalácie, dokumentačné materiály a práce študentov Vysokej školy výtvarných umení.
Nové sochy sú podľa slov umelcov symbolickým darčekom Ukrajine, no ešte predtým cestujú po výstavách v hlavných európskych mestách. V Bratislave sa zdržia do konca februára.
Autor: jak