Nová revolúcia sa aspoň zatiaľ v Maďarsku nekoná. Piatková akcia poslancov opozičnej strany Fidesz, ktorí rozobrali železné zábrany brániace protivládnym demonštrantom v prístupe k parlamentu, masové protesty nespustila.
O to viac sa špekuluje o tom, prečo sa Orbán do kontroverznej akcie vôbec púšťal. Na získanie nových voličov vhodná určite nebola. Podľa agentúry Szonda Ipsos 44 percent opýtaných rozobranie zábran odmietlo, 35 naopak podporilo. Až 68 percent sa však obávalo, že to povedie k ďalším pouličným nepokojom.
Odviesť pozornosť
Napriek tomu mohlo ísť o šikovný ťah, ktorý splnil účel. Hlavným Orbánovým cieľom bolo podľa analytikov prekaziť kampaň premiéra Ferenca Gyurcsánya, vysvetľujúcu nutnosť bolestných reforiem. V rámci nej sa premiér odhodlal k netradičným krokom. Svoju obhajobu reforiem vydal ako šesťstránkovú prílohu najčítanejšieho seriózneho denníka. Celý minulý týždeň každý večer reformy vysvetľoval v televízii ATV, blízkej jeho socialistom.
Jeho snaha mohla uspieť, Orbán však akciou pred parlamentom strhol okamžite pozornosť na seba a Gyurcsány už nikoho nezaujíma, povedal agentúre MTI politológ Attila Juhász.
Druhým Orbánovým cieľom vraj bolo potvrdiť svoju pozíciu na čele Fideszu. Účasť na akcii navrhnutej šéfom strany sa stala akýmsi vyjadrením vernosti.
Kto na námestí chýbal
Je zaujímavé, že sa na rozoberaní zábran nezúčastnili štyria poslanci Fideszu. O troch z nich sa v posledných mesiacoch špekulovalo, že by mohli, alebo chceli Orbána na čele pravice nahradiť. Jánosa Ádera, bývalého šéfa parlamentného klubu obvinili, že bude šéfovať novej strane konkurujúcej Fideszu.
Populárny podpredseda Fideszu Zoltán Pokorni aj primátor Debrecína Lajos Kósa sú vnímaní ako umiernenejší politici strany a oponenti Orbánovej stratégie stálej konfrontácie.
Štvrtý absentér Antal Rogán, je zároveň primátor mestskej časti, do ktorej spadá aj námestie pred parlamentom. Jeho miestni voliči by mu asi vyčítali, ak by sa zúčastnil na rozpútaní novej vlny nepokojov, ktoré im vlani spôsobili toľko nepríjemností.