Čínu potrebujeme, hovorí premiér

PEKING. Slovenského premiéra Roberta Fica na úvod návštevy Číny čakalo najdôležitejšie stretnutie. Prijal ho premiér Wen Ťia-pao, druhý muž Ríše stredu. Tak znie historický názov, ktorý sa vžil pre Čínu.

PEKING. Slovenského premiéra Roberta Fica na úvod návštevy Číny čakalo najdôležitejšie stretnutie. Prijal ho premiér Wen Ťia-pao, druhý muž Ríše stredu. Tak znie historický názov, ktorý sa vžil pre Čínu.

V posledných rokoch strmý hospodársky rast a stále výraznejšie posilňovanie vplyvu na celom svete tento status veľmoci Číne opäť vracia. Do Pekingu dnes chodí celý svet.

Fica privítala veľkolepá budova Všečínskeho ľudového zhromaždenia, ktorú nechal vystavať v 50. rokoch komunistický líder Mao Ce-tung.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na protokol sa v Číne dbá mimoriadne a prijatie Fica bolo pompézne. Pri vchode do Zakázaného mesta a po celom Námestí Nebeského pokoja v absolútnom centre Pekingu viali slovenské vlajky.

Práve na tomto mieste v roku 1989 komunistický režim násilne potlačil študentské hnutie, pričom zomreli tisícky ľudí.

Wen Ťia-pao prijal Fica na hodinu, ďalších asi 60 minút trvala ich spoločná večera.

Obchod a obchod

„Rozhovorom absolútne dominujú obchodné záležitosti. Čína s 1,3 miliardy obyvateľov slovenský trh veľmi nepotrebuje, ale my ju áno,“ povedal premiér po stretnutí.

Slovenský premiér nie je v Číne nijaký nováčik, je tam už piatykrát, ako premiér však prichádza prvýkrát.

„Máme záujem o čo najlepšie vzťahy s najrýchlejšie sa rozvíjajúcou svetovou ekonomikou. Čína je prvou ázijskou krajinou, ktorú som navštívil ako predseda vlády,“ povedal Fico na úvod stretnutia s Wen Ťia-paom.

SkryťVypnúť reklamu

Fico lobuje pre slovenské firmy ako SES Tlmače, Matador Púchov či Letecké opravovne Trenčín. Slovensko tiež prezentoval ako bránu pre čínske investície v Európe a spomenul počítačovú firmu Lenovo, ktorá má servisné centrum v Bratislave pre celý re­gión.

„Máme záujem o kapitál do výroby s vyššou pridanou hodnotou,“ povedal Fico. Čínsky premiér reagoval pozitívne. S novinármi sa vôbec nestretol a zúčastnil sa len na fototermíne.

O zbraniach nehovorili

Slovenský premiér sa s čínskym premiérom o porušovaní ľudských práv a neslobode slova nerozprával. Pokračoval tak v tradícii z roku 2005 - vtedy túto tému obišiel mlčaním počas návštevy Wen Ťia-paa na Slovensku aj vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda.

Fico v Pekingu nehovoril ani o embargu únie na nákup zbraní, ktorý pre Čínu od roku 1989 platí a Peking sa ho snaží zrušiť. Slovensko v oblasti zbrojárstva podľa Fica ani nemá čo ponúknuť, keďže „náš zbrojný priemysel sa zdecimoval začiatkom 90. rokov za prezidenta Havla“.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný československý prezident Havel si roky udržiaval odmeraný vzťah - Čínu nikdy nenavštívil a stretol sa niekoľkokrát s dalajlámom.

Bez médií

BRATISLAVA. Pred časom sa premiér Robert Fico rozčuľoval, že jeho zahraničnú cestu v Taliansku STV osobne nepokrývala, sám však informovanie o svojich cestách neuľahčuje.

Získať plnohodnotné informácie z jeho cesty v Číne nie je pre médiá jednoduché, a to nielen z pohľadu financií. Aj do Číny totiž letel premiér opäť komerčným letom. V zahraničí, ale aj u nás bolo zvyčajné, že na dôležité zahraničné cesty letí ústavný činiteľ vládnym špeciálom a pre podrobné informovanie verejnosti berie aj niekoľko novinárov, minimálne verejnoprávne médiá - Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas a tlačové agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

„Pokúšame sa túto cestu pokrývať, ako sa dá z Bratislavy,“ povedala šéfka spravodajstva Slovenského rozhlasu Anna Sámelová, aj to je však podľa nej problém. Redaktorka rozhlasu sa v nedeľu 16–krát pokúšala spojiť s hovorkyňou vlády Sil­viou Glendovou. Tá neodpovedala.

Stihla však dať do tlačo­vých agentúr platenú správu, že premiér na oficiálnu návštevu Číny využil civilnú linku namiesto vládneho špeciálu, čím podľa nej vláda „ušetrila oproti využitiu vládneho leteckého špeciálu spolu 2,5 milió­na korún“.

Väčšina médií o ceste informuje iba prostredníctvom telefonátov hovorkyne. Z takýchto správ sa novinár dozvie len to, čo považuje Glendová, či pre­miér za dôležité. O otázke ľudských práv hovorkyňa nehovorí.

„Z pohľadu Číny to bolo nešťastné rozhodnutie, myslím si, že novinári ho tam mali sprevádzať,“ povedal šéfredaktor spravodajstva STV Ján Šmihula.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfredaktor spravodajstva TASR Richard Erdőfy Ficovo rozhodnutie nebrať novinárov na dôležité cesty nechcel nijako hodnotiť.

Podľa šéfky Slovenského syndikátu novinárov Zuzany Krútkej premiér by mal byť k novinárom ústretovejší a brať aspoň časť z nich.

Podľa Krútkej by malo byť v záujme vlády, aby boli informácie o zahraničnej ceste premiéra čo najobsažnejšie.

Mirka Kernová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 177
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 927
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 096
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 853
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 181
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 798
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu