"Pračlovekovi stačilo, aby vedel, že existuje kmeňová hierarchia, ktorá upravuje poradie konzumácie uloveného mamuta," - tvrdia autori knižky Velký lexikon společenskému chování Hana Bachrachová a Vladimír Smejkal. Ale každý čas má svoje pravidlá a čím sa spoločnosť viac civilizovala, organizovala a prepájala, tým sa stávali komplikovanejšími aj spoločenské zvyklosti a požiadavky na určité predvídateľné správanie. Niektorí autori príručiek správneho správania idú až tak ďaleko, že si nárokujú recept na šťastný život a dosiahnutie uznania v spoločnosti.
Lexikón správneho správania od Vladimíra Smejkala, ktorý nám ponúka vydavateľstvo Grada, vychádza opakovane a v doplnenej a aktualizovanej verzii už od roku 1993.
A prečo taký záujem? Načo nám vlastne dobré správanie je? "Jsou země, kde je zdvořilé hlasitě říhat po jídle a naprosto neodpoustitelné ptát se po manželce hostitelově a existují země s přesně opačnými zvyklostmi," upozorňujú autori. A v objemnej - takmer štyristostránkovej knižke - vám poskytujú dostatok rád zo všemožných oblastí. Od milej kapitolky o vniku spoločenského správania. a prvých kontaktoch s ľuďmi sa postupne venujú chôdzi, doprave, pohybu, základnej, strednej, aj vysokej škole. Samostatnú kapitolu tvoria rady ako sa správať vo všemožných spoločenských situáciách v zamestnaní.
Určite vás neprekvapí, že sa knižka zaoberá správnym obliekaním pánov a zvlášť dám a niekoľko rád týkajúcich sa stolovania. Zaujímavejšie však je, že si do lexikónu spoločenského bontónu našli cestu aj krátke al pomerne obsažné informácie o tetovaní, piercingu, kreslení obrázkov na telo hennou alebo technikou japonskej maľby.
Nuž - keď sa mení spoločenské chovanie a uznávané normy sa posúvajú - nezostáva ani lexikónu iné ako prispôsobiť sa trendu a radiť odvážnejšie. Napríklad - neponáhľajte sa ukázať svoje tetovanie čo najskôr svojím rodičom.
(gal)