Štyridsaťpäťročný Csaba Déri (na archívnej snímke) v tíme nášho vicemajstra nahradil Čecha Mariana Svobodu.
Aká je vaša basketbalová vizitka?
„S basketbalom som začínal v sedemdesiatom siedmom v rodnom meste Körmend na západe Maďarska. Hrával som na univerzite v Sombathelyi, kde som neskôr prešiel od hrajúceho trénera až po hlavného kouča. V Maďarsku som pôsobil v jedenástich tímoch. Naposledy som viedol ženy BSE Budapešť a po nich družstvo Nagykanizse.“
Prezradíte, ako ste zareagovali na ružomberskú ponuku?
„Nezakrývam, bol som veľmi šťastný, že takáto príležitosť prišla. Je to môj prvý zahraničný angažmán. Navyše vo veľmi známom klube. Každý, kto sa pohybuje v basketbale, dobre vie, že Ružomberok dvakrát vyhral euroligu. Ženský basketbal nie je ako mužský. V Európe je len niekoľko úspešných klubov. A Ružomberok patrí medzi ne.“
Čo ste vedeli o ružomberskom basketbale?
„Asi pred desiatimi rokmi som Ružomberok po prvý raz videl v pohárovom stretnutí v Pécsi. Potom niekoľkokrát v súbojoch s maďarskými tímami v eurolige. Dobre viem, že v Šoproni pôsobila trénerka Hejková i bývalé ružomberské hráčky Bieliková, Kováčová a Žirková.“
Ako na vás zapôsobilo nové prostredie?
„Ešte som nemal čas ho veľmi vnímať. Prvé dni som sa oboznamoval s chodom klubu, dvakrát som sa ubytovával, najprv v hoteli a potom v pridelenom byte. Mesto som ešte poriadne ani nevidel, v jeho uliciach som bol asi hodinku. Klub na mňa urobil dobrý dojem. Má svoju vlastnú halu, a tak k dispozícii palubovku, kedy ju potrebuje. Je tu všetko, čo k vážnemu basketbalu patrí vrátane komplexnej regenerácie.“
Ako na vás zapôsobil hráčsky kolektív?
„Káder je kvalitný, v jeho silách je zisk slovenského titulu. Musí byť však skutočným kolektívom, hrať so srdcom a so stopercentným úsilím. Pomôžem si príkladom. Keď máš roztvorenú dlaň, ľahko ti niekto zlomí prst. Keď je však zatvorená, prstom nič také nehrozí. Tým chcem povedať, že dievčatá musia držať spolu a byť tímom.“
Čo vás najbližšie čaká?
„Zhruba dvojmesačná príprava na vyvrcholenie extraligy. Je dosť pozitív, o ktoré sa zaslúžil predchádzajúci tréner. Na tie chcem nadviazať, dôraz budem klásť na kvalitu ich realizácie. Zdedil som slušný základ. Do hry tímu budem vnášať aj vlastné myšlienky, basketbalovú filozofiu. Popri tréningovom procese treba zabezpečiť kvalitných súperov, povedzme z Poľska či Maďarska, na prípravné stretnutia. Slovenská liga je v tomto neužitočná. Sú v nej dva supertímy, ostatné sú oveľa slabšie. Stretnutia s nimi nie sú prípravou na ligové finále.“
V akom jazyku komunikujete s hráčkami?
„Na tréningoch v angličtine. Viaceré dievčatá jej rozumejú. Keď si v niečom nie sú isté, zasiahne asistent Anton Panis.“
V nedeľňajšom ligovom zápase ste prehrali v Košiciach s K Cero 65:81. Vaše poznatky?
„Majster hrá momentálne vo veľkej forme a pohode. Družstvo si verí, má zdravé sebavedomie. A práve to u nás absentuje. Naším najvypuklejším problémom je obrana. Práve tam nás čaká najviac práce. Verím, že je v silách dievčat nedostatky odstrániť a splniť cieľ, ktorý pred nimi stojí.“