BRATISLAVA - Slovenská sporiteľňa a Credit Suisse First Boston včera predali eurobondy Fondu národného majetku SR (FNM), prostredníctvom ktorých fond získa ďalšie finančné zdroje na výplatu svojich dlhopisov. Eurobondy FNM boli vydané vo dvoch menách - v slovenských korunách a v eurách. Fond touto operáciou získa 100 miliónov eur a 6,5 miliardy korún, na svoj účet ich dostane 12. apríla.
Eurobondy FNM sú prvými dlhopismi slovenského subjektu, ktorých výnos nie je určený fixnou úrokovou sadzbou, ale závisí od vývoja úrokových sadzieb na domácom a európskom trhu. Za korunovú pôžičku zaplatí fond úrok vo výške šesťmesačného BRIBOR-u (sadzba slovenského peňažného trhu) zvýšeného o 0,9 percentuálneho bodu, cena europôžičky je šesťmesačný EURIBOR (sadzba európskeho peňažného trhu) plus 0,9 percentuálneho bodu. Eurobondy sú splatné v októbri 2002.
Po nových dlhopisoch FNM, za ktorých splatenie sa minulý týždeň zaručila vláda, bol na finančnom trhu vysoký dopyt. „Predali sme ich prakticky hneď. Záujem o ne bol silný, tak u domácich, ako aj u zahraničných investorov,“ povedal denníku SME Robert Herbec zo Slovenskej sporiteľne. Odmietol však uviesť typ investorov. „Dohodli sme sa, že tieto informácie nebudeme zverejňovať,“ dodal.
Na úhradu tzv. privatizačných dlhopisov bude fond v tomto roku potrebovať 26,6 miliardy korún. Z korunovej tranže eurobondov bude môcť na tento účel použiť 1,4 mld Sk, zvyšok získaných prostriedkov použije FNM na splatenie štátnej záruky za platobne neschopnú Vodohospodársku výstavbu. Na vyplatenie dlhopisov pre fyzické osoby získal fond prostredníctvom emisie eurobondov celkovo približne 5,75 mld Sk.
FNM začal s prípravou úverovej transakcie už v minulom roku, keď v tejto súvislosti oslovil v októbri Credit Suisse First Boston, Deutsche Bank, Citibank a JP Morgan, ktoré vláda požiadala o predloženie ponúk financovania fondu. Víťazným konzorciom sa stala Slovenská sporiteľňa a Credit Suisse First Boston. S ním uzavrel FNM mandátnu zmluvu o zabezpečení úveru 150 miliónov eur. Vzhľadom na potrebu finančných zdrojov na prvý polrok 2001 však fond požiadal konzorcium o zvýšenie úveru na celkových 250 miliónov eur.
Podľa materiálu, ktorý minulý týždeň schválila vláda, má byť úver FNM zabezpečený predpokladanými príjmami z privatizácie prirodzených monopolov a z predaja iných majetkových účastí v jeho portfóliu.
MICHAL NALEVANKO