BRATISLAVA. K výzve na odchod ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča sa pridávajú po odboroch z bratislavskej fakultnej nemocnice aj lekári z ďalších nemocníc na Slovensku.
Valentovič zas včera oznámil, že má plnú podporu premiéra Roberta Fica. Tvrdil, že výzva na jeho odchod z funkcie nesie „náznak diskreditačnej kampane“.
Lekárske odborové združenie zatiaľ nezaujalo oficiálne stanovisko, s názorom bratislavských lekárov však súhlasia aj lekárski odborári v Košiciach, Banskej Bystrici, Trenčíne či Martine.
Predseda celoslovenskej organizácie Marián Kollár povedal, že definitívne stanovisko združenie povie v pondelok.
Tomáš Guman z predsedníctva lekárskych odborov v košickej fakultnej nemocnici hovorí, že Valentovič neplní sľuby, ktoré dal Smer pred voľbami.
Košickí odborári preto plne súhlasia s výzvou na jeho odvolanie. Podobný názor má aj predseda lekárskych odborov v Trenčíne Daniel Jando.
„Ľudia nám zo zdravotníctva utekajú, a pokiaľ ich chceme udržať, musíme im zabezpečiť platy na úrovni,“ hovorí. „Ak chce minister problémy v zdravotníctve riešiť tak ako doteraz, mal by zvážiť zotrvanie vo funkcii,“ tvrdí. Šéf lekárskych odborov banskobystrickej nemocnice F. D. Roosevelta Richard Kulaviak hovorí, že sľuby Smeru sa ukazujú ako predvolebná rétorika. „Nezmenilo sa vôbec nič.“
Lekárske odborové združenie nie je členom Konfederácie odborových zväzov, výzvou bratislavských lekárov sa však pridalo k pondelňajšej kritike odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb. Tí sa však od výzvy na odvolanie ministra dištancujú.
Na tlačovú besedu si včera Valentovič prizval prezidenta Asociácie fakultných nemocníc Jaroslava Šajtyho, ktorý ho jednoznačne podporil. „Asociácia sa zásadne dištancuje od názoru, že sa v zdravotníctve nič nedeje,“ povedal.
Smer má blízko k odborom
BRATISLAVA. Kritika ministra zdravotníctva z vlády Roberta Fica zo strany šéfa odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andreja Kučinského je prvým vážnejším sporom medzi Smerom a odborármi.
Konfederácia odborových zväzov Fica doteraz takmer vo všetkom podporovala, päť odborových zväzov so Smerom ako s jedinou politickou stranou podpísalo aj dohodu o spolupráci.
V minulom volebnom období odborári so Smerom spolupracovali aj na neúspešnom referende o predčasných voľbách. Pred júnovými parlamentnými voľbami odbory dokonca priamo vyzývali voliť Smer, v prospech strany organizovali aj mítingy. Vtedajší prezident konfederácie Ivan Saktor výsledky volieb komentoval: „Sme spokojní, stavili sme na víťaza.“
Predseda Smeru Robert Fico si pred voľbami podporu odborov zabezpečil najmä sľubmi o zvyšovaní minimálnej mzdy, zmene Zákonníka práce v prospech zamestnancov a prehĺbení tripartitnej spolupráce. Odborári dostali možnosť podieľať sa aj na príprave programového vyhlásenia vlády.
Smer podporil šéfa odborárov aj za primátora Banskej Bystrice. Len niekoľko dní po oznámení Saktorovej kandidatúry Fico ako jediný politik vystúpil na prvomájovom odborárskom mítingu v Banskej Bystrici. To nahnevalo podpredsedov HZDS a SNS Milana Urbániho a Annu Belousovovú, ktorí boli tiež na mítingu a nemohli vystúpiť. Súčasný prezident konfederácie Miroslav Gazdík tvrdí, že o dohode Smeru a Saktora ostatní odborári vtedy nevedeli. Ešte v apríli však o dohode informovali médiá.
(mp)
Autor: mp