BRATISLAVA. Premiér Robert Fico berie na oficiálnu návštevu Číny aj podnikateľa Eduarda Šeba, ktorý má blízko k ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi či spoluzakladateľovi harvardských investičných fondov Jurajovi Širokému.
Šebo kedysi podporoval SDĽ, tri roky bol spolumajiteľom ľavicového týždenníka Slovo. Dnes má bližšie k Ficovmu Smeru a má dobré vzťahy aj so samotným premiérom. „Máme spolu dobré vzťahy, cítim sa ako socialista,“ potvrdil Šebo.
Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair play je výber podnikateľov na oficiálne cesty vždy subjektívnou záležitosťou. „Napriek tomu by nemali zavážiť osobné styky a preferencie,“ povedala Wienk.
Šebo však odmieta, že ide do Číny po straníckej linke. „Každý, kto má v tejto krajine nejaké kontakty, snaží sa tam dostať. O tejto záležitosti sme však s pánom premiérom nehovorili,“ tvrdí Šebo.
Do Číny vraj ide štvrtýkrát, študuje tam aj jeho syn. „Obchodujeme tam už päť rokov, každý rok urobíme biznis asi za 15 miliónov korún,“ bráni sa Šebo. Jeho ambíciou je dotiahnuť to na úroveň 50 miliónov.
Vínna cesta
Šebo začal podnikať ako vinohradník, dnes sa jeho majetok odhaduje na štyri miliardy korún.
Podľa obchodného registra bol v orgánoch 67 firiem, dnes figuruje v 18 z nich. S ministrom Jahnátkom a podnikateľom Širokým sedel Šebo v predstavenstve akciovej spoločnosti Plastika.
„Áno, poznáme sa cez aktivity v Plastike. Naposledy som pána Šeba videl koncom minulého roka na jednej výstave vín v Bratislave,“ hovorí minister Jahnátek. Aj on však odmieta, že Šebo ide do Číny vďaka nadštandardným kontaktom s politikmi Smeru.
„Pán Šebo vlastní možno tretinu vinohradov na Slovensku. V Číne už má rozbehnuté aktivity v tejto oblasti,“ tvrdí minister Jahnátek, ktorý bude Fica sprevádzať počas oficiálnej návštevy v krajine. „Chceme tam predávať aj víno, máme ponuku na 500-tisíc fliaš,“ reagoval Šebo.
So Širokým v harvardoch
Šebo má spoločnú minulosť aj s Jurajom Širokým, ktorý je označovaný za jedného z najvplyvnejších mecenášov Smeru. Okrem Plastiky spolu pôsobili aj v orgánoch spoločností Smurfit Kappa Štúrovo, Chemolak či Perex, ktorá vydáva denník Pravda.
Šebo sedel so Širokým aj v orgánoch Harvardskej investičnej spoločnosti. „Harvard ma naučil robiť s peniazmi vo veľkom,“ povedal Šebo v roku 2005 týždenníku Trend. Harvardské fondy preveruje polícia, prokurátor už podal žiadosť o právnu pomoc z Českej republiky.
Šebo však tvrdí, že z obchodného hľadiska už nemá so Širokým veľa spoločného. „Je pravda, že som bol dva roky viceprezidentom harvardov, ako aj to, že máme stále dobré vzťahy. Biznis však už spolu nerobíme,“ hovorí o Širokom.
Obaja sú však stále aktívni vo firme Protetika, s ktorou má Šebo plány aj počas Ficovej cesty v Číne. „Hľadáme partnera pre výrobu sandálok. Tri roky ich vyrábame na Ukrajine, 200– až 300-tisíc kusov by sme chceli robiť aj v Číne,“ priznal Šebo.
So Širokým to podľa neho nesúvisí. „V Protetike je len členom dozornej rady,“ tvrdí Šebo. On sám je podľa obchodného registra tiež len členom dozornej rady.
Šebo sa prihlásil sám
Minister Jahnátek vraj o nijakých prepojeniach Šeba so Širokým nevedel. „Ani ma to nezaujíma.“ Podľa neho je dôležité, že rezort hospodárstva oslovuje podnikateľov na oficiálne cesty cez regionálne obchodné komory. „Niekedy sa však prihlásia aj sami. Tak ako v tomto prípade pán Šebo,“ spresnil minister Jahnátek.
Úrad vlády nechce povedať, kto, respektíve koľko podnikateľov prejavilo záujem o premiérovu cestu do Číny. „Záujem bol primeraný jej veľkosti,“ povedal Robert Žanony z Úradu vlády. Rozhodujúcim kritériom bol vraj „predpoklad získania obchodného kontraktu“. Zohľadňujeme aj fakt, či už dané subjekty majú podnikateľské aktivity v krajine, dodal Žanony.
Ľudské práva idú bokom
BRATISLAVA. Úrad vlády predpokladá, že slovenskí podnikatelia by mohli v Číne nadviazať spoluprácu v oblasti potravinárstva, energetiky, strojárenstva a cestovného ruchu. Do Číny však cestuje aj zástupca firmy, ktorá má licenciu na obchodovanie s vojenským materiálom.
„Čína bola určitý čas vyzbrojovaná obrannými prostriedkami Varšavskej zmluvy. Je tam obrovský potenciál. Na Slovensku sa vyvinulo niekoľko dobrých, sofistikovaných obranných systémov. Je šanca, aby sme ich ponúkli ďalej,“ myslí si minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Podľa neho budú podnikatelia väčšinu času mimo oficiálnej delegácie. „Otvoríme im dvere k čínskym podnikateľom, aby mohli rozbehnúť svoj biznis. Každý podnikateľ sa rád prikryje autoritou štátu, pretože to zvyšuje jeho dôveryhodnosť v očiach obchodných partnerov.“
O tom, že Ficova cesta do Číny má predovšetkým ekonomický rozmer, svedčí aj jeho reakcia v Sobotňajších dialógoch Slovenského rozhlasu. Priamej odpovedi na otázku, či sa bude pýtať na ľudské práva a stav demokracie v krajine, sa totiž vyhol slovami: „Budem sa tam správať ako oficiálny hosť.“
Minister zahraničných vecí Igor Kubiš síce SME nedávno tvrdil, že informácie o dodržiavaní ľudských práv v Číne dá Ficovi do podkladov. Na otázku, či sa ich bude premiér pridržiavať, však odpovedal: „To neviem. Poviem mu, aby túto otázku adekvátne otvoril.“
(vag)