Literárny kalendár výročí 2. februára

1849 - vo Vyšnom Kubíne sa narodil básnik, dramatik, právnik Pavol Országh Hviezdoslav

. Študoval na gymnáziu v Miškolci a Kežmarku a na právnickej akadémii v Prešove. Bol advokátskym pomocníkom v Dolnom Kubíne, Martine, Senici a v Námestove, kde pôsobil neskôr 20 rokov ako samostatný advokát. V r. 1899 sa vrátil do Dolného Kubína, tu žil až do svojej smrti. Jeho básnickou prvotinou boli na gymnáziu v Kežmarku napísané Básnické prviesenky Jozefa Zbranského. Najvýznamnejšie lyrické diela: Letorosty, Žalmy a hymny, Prechádzky jarou, Prechádzky letom, Stezky, Dozvuky, Krvavé sonety, epické básne a skladby: Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský, dráma: Herodes a Herodias. Venoval sa prekladom diel svetových autorov. Zomrel 8. novembra 1921 v Dolnom Kubíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
1882 - narodil sa írsky spisovateľ James Joyce. Jeho experimentálne prózy ukázali nové možnosti literárnej tvorby. Súbor poviedok Dublinčania vytvoril z osudov obyvateľov írskej metropoly. Napísal autobiografický román Portrét umelca v mládeneckých rokoch, drámu Vyhnanci a ďalšie diela. Jeho najväčší román Odysseus spája antický príbeh a vyobrazenie jedného dňa (16. 6. 1904) v Dubline. Zomrel 13. januára 1941 v Zürichu.

1921 - v Španej Doline sa narodil jazykovedec Jozef Mistrík. Začínal v Štátnom stenografickom ústave, neskôr pracoval v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra SAV a na Katedre slovenského jazyka FF UK. Na Katedre sluchovo postihnutých Pedagogickej fakulty UK sa venoval otázkam mimoverbálnej komunikácie. Vo svojej vedeckej práci sa venoval predovšetkým lexikológii, morfológii, syntaxe, štylistike a všeobecnej jazykovede. Zaslúžil sa o rozvoj slovenskej štylistiky a lexikológie hlavne vďaka používaniu matematických a štatistických metód, o výskum gramatickej stavby súčasnej spisovnej slovenčiny a o rozvoj slovakistiky. Napísal desiatky kníh a vysokoškolských učebníc: Slovenská štylistika, Slovosled a vetosled v slovenčine, Slovenčina pre každého, Frekvencia slov v slovenčine, Retrográdny slovník, Rétorika, Grafológia a i. Spoluautor Frekvenčného slovníka posunkovej reči. Bol tajomníkom a prvým podpredsedom Združenia slovenských jazykovedcov pri SAV a tiež predsedom Slovenskej jazykovednej spoločnosti. Dvadsať rokov bol riaditeľom letného seminára slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca. Zaujímal sa tiež o grafológiu, pracoval ako súdny znalec písma. Zomrel 14. júla 2000 v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

1970 - v meste Penrhyndeudraeth, Wales, zomrel anglický filozof, matematik a spisovateľ Bertrand Arthur William Russell. Spoluzakladateľ modernej logiky, predstaviteľ analytickej filozofie. Vo svojej filozofii uprednostňoval logickú analýzu filozofických problémov - dielo Principia mathematica. Súčasťou jeho diela sú práce z etiky, pedagogiky, sociológie: Boj o šťastie, Manželstvo a mravnosť, Skúmanie o zmysle a pravdivosti, Logika, veda, filozofia, spoločnosť. Predstaviteľ mierového hnutia, zakladateľ Pugwashského hnutia vedcov za mier, odporca jadrového zbrojenia. Bol proti účasti USA vo vojne vo Vietname. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1950). Narodil sa 18. mája 1872 v meste Ravenscroft, Wales.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu