Tvrdí, že nie je neonacista, hoci sa s neonacistami hral s obuškom. A nikdy vraj nepoužil pozdrav Kühnengruss (podľa nemeckého neonacistu Kühnena). S troma prstami sa totiž zdravia ľudia z južného Tirolska alebo chlapi v krčme, keď objednávajú tri pivá. A keby sa celkom náhodou objavila ešte fotka, kde hajluje, tak je to odporný vnútrostranícky boj o moc.
Strache by si už mohol založiť fan klub: HC (Heinz-Christian) Strache. Slobodní sú autormi mnohých slávnych výrokov. Ich najslávnejší šéf Jörg Haider rád hovoril o „vzornej politike zamestnanosti v tretej ríši“ či o „čestných mužoch“ medzi rakúskymi príslušníkmi nacistických jednotiek SS. A v minulej hornej komore parlamentu sedeli hneď dvaja experti z tejto strany. John Gudenus tvrdil, že „pochybnosti o holokauste by nemali byť tabuizované, ale mali by sa fyzicky a vedecky preveriť“. A jeho kolega Siegfried Kampl sa médiám sťažoval na „brutálne prenasledovanie nacistov“ po vojne. Strache bol Haiderov odchovanec a ostal tomuto odkazu verný aj po rozchode s ním. Do svojho fan klubu by mohol prijať aj politikov z iných politických strán. Napríklad dvoch posledných kancelárov. Toho súčasného sociálneho demokrata Gusenbauera, ktorý sa na Stracheho „mladícku nerozvážnosť“ nenahneval. A jeho predchodcu ľudovca Schüssela, ktorý posadil haiderovcov priamo do vlády.
Členovia Stracheho klubu hovoria často nahlas to, čo si u našich susedov potichu myslia. Podľa jedného prieskumu takmer každý tretí Rakúšan tvrdí, že za Hitlera boli aj dobré veci.
HC Strache nie je celé Rakúsko. Má však príliš veľa fanúšikov.