MARTIN. Vo verejnom kempe bezdomovcov v Martine nezaznamenali počas posledných troch rokov ani raz chrípkovú epidémiu. Veria, že sa im vyhne aj tento rok, hoci ojedinelé ochorenie horných ciest dýchacích sa tu objavilo aj teraz.
„Neviem si to vysvetliť, lebo doteraz sa nám väčšie epidémie vyhli,“ hovorí vedúci kempu Daniel Diškanec. Riziko by bolo v tom, že na chatkách býva spolu väčší počet bezdomovcov, a tak by sa mohlo ochorenie šíriť rýchlo. Ani jeden z 31 bezdomovcov pritom nevyužil možnosť, aby sa dal pred chrípkou zaočkovať.
„Veľká časť obyvateľov k nám prišla z veľmi zložitých podmienok, kde je starostlivosť o zdravie na nízkej úrovni. Snažíme sa to zmeniť, no niekedy je to naozaj zložité,“ myslí si Diškanec.
Vo vedení kempu sa snažia aspoň o to, aby všetci obyvatelia kempu mali vybavené zdravotné poistenie a lekárov.
Problémom sú však často platby za lieky, na ktoré mnohí bezdomovci nemajú. „Nedá sa to povedať o všetkých obyvateľoch, ale mnohí majú silnú spolupatričnosť. Na lieky pre chorého sme sa neraz poskladali,“ dodal Diškanec.
Jedným z problémov býva izolácia pri vírusových ochoreniach. V kempe majú nedostatok priestorov, čo sa ukazuje najmä v zime. Vtedy záujem o ubytovanie presahuje kapacitu kempu a popri drevených chatkách musia ľudí ubytovať aj vo vykurovaných karavanoch. Prostriedky na nákup vitamínov, prípadne ovocia a zeleniny kemp nemá nijaké.
„Dohodli sme sa však s jedným veľkoskladom, že ovocie po záruke nám budú dávať. Kŕmime ním nielen hospodárske zvieratá, ale kvalitnejšie kusy si rozoberú aj naši obyvatelia,“ hovorí Diškanec. Je to podľa neho jediná možnosť, ako zabezpečiť obyvateľom kempu počas zimy dostatok vitamínov.
Na jeseň si v kempe nakladali kapustu, ktorú dnes majú ako náhradu vitamínu C.
Niektorí bezdomovci sa snažia aj zo slabých príjmov o zdravie starať a občas si kúpia ovocie či vitamíny.