ŽILINA. Ekonomika mesta Žilina je v rozvrate. Nový primátor Ivan Harman tvrdí, že výška úverov a dlhy ho prinútili ku krízovému riadeniu mestských financií. Tento rok nebude mať mesto na rozvojové projekty ani na nové investície. Všetok nehnuteľný majetok je založený bankám a mesto nemá čím ručiť za možné budúce úvery.
„Mesto musí splácať svoje záväzky, znamená to krízové riadenie,“ vyhlásil včera Harman.
Dlhy a úvery
Prednosta Viliam Mikuláš je väčší optimista. Situáciu označil za ťažkú, ale nemyslí si, že bude viesť k bankovej správe.
Keď odchádzal Ján Slota po 16. rokoch zo žilinskej radnice, tvrdil, že mesto je v dobrej ekonomickej kondícii a dlhy predstavujú len okolo 600 miliónov korún. Podľa Harmana je to mystifikácia.
Ekonomická situácia v Žiline je na hranici zvládnuteľnosti. Mesto má v bankách úvery vo výške 800 miliónov korún a ďalších 1,3 miliardy korún sú účelové návratné dotácie z ministerstva financií.
Jazdecká socha v Budatíne
Približne 60miliónový dlh tvoria nezaplatené faktúry po lehote splatnosti. Dodnes nevyplatili ani Slotov megalomanský projekt Hurbanovej jazdeckej sochy v Budatíne za 30 miliónov korún.
Najväčšie problémy robí magistrátu skrytá zadlženosť mesta, ktorú radní nevedia zatiaľ odhadnúť. „Keby tieto dlhy prekročili hranicu, bol by to veľký problém,“ dodal Mikuláš.
Harman tvrdí, že mu každú chvíľu prichádzajú súdne rozhodnutia z prehratých sporov. Posledným je vyplatenie 18 miliónov Jednote Coop Žilina.
Magistrát sa viac obáva kauzy za 150 miliónov, ktorú zatiaľ Najvyšší súd vrátil nižšej inštancii. Mesto ručilo súkromnej firme za úver, ktorý nesplácala.
Ďalšie dlhy majú podľa Harmana spoločnosti s majetkovou účasťou mesta, ako Garáže Žilina, kde ešte figuruje v predstavenstve minister Marián Janušek, ale aj Hokejový klub Žilina. Reálny dlh mesta sa teda pohybuje nad hranicou dvoch miliárd korún.
Mestu hrozila exekúcia
Slota na magistráte nevytváral umorovací fond na splácanie dlhov. Koncom decembra, teda už po prehratých voľbách, si zobral 90miliónový úver na splatenie mestských obligácií. Vtedy už mestu hrozila exekúcia. Harman hovorí, že ďalších 100 miliónov za obligácie bude splatných na konci tohto roka. Ani na tieto prostriedky nevytváral Slota rezervu.
Magistrát nevie povedať oficiálne, koľko a aký majetok je založený bankám. V Žiline totiž neexistuje pasportizácia majetku, ani zoznam toho, čím mesto ručí za úvery. „Podľa mojich neoficiálnych informácií z bánk, mesto má založený takmer všetok nehnuteľný majetok vrátane mestského úradu či zimného štadióna. Radnica je pravdepodobne čistá,“ s obavami povedal primátor Harman.
Žilina má v pláne stavať ďalšie nájomné byty, problémom však bude ručenie Štátnemu fondu rozvoja bývania. Pravdepodobne bude mesto ručiť novými domami.
Mesto prišlo o športovú halu
Bývalý primátor Žiliny Ján Slota urobil ešte pred odchodom niekoľko podozrivých obchodov. Jedným z nich je predaj Športovej haly na Bôriku banskobystrickej spoločnosti Antrade za 112 miliónov korún. Peniaze Slota použil najmä na splatenie neuhradených faktúr a 30 miliónov posunul žilinskému hokeju.
Slota predal spolu so športovou halou firme aj 35tisíc štvorcových metrov pozemkov v lukratívnej lokalite. Žilinské realitné kancelárie tvrdia, že by dokázali predať pozemky na Bôriku za štyri– až päťtisíc korún za štvorcový meter, teda za predané pozemky od 140 do 175 miliónov korún. „Ten, kto kúpil športovú halu, alebo ten, kto za jej predajom a kúpou stojí, prišiel lacno k lukratívnym pozemkom. Toto je asi hlavný zmysel tohto obchodu,“ konštatoval Harman.
Slota predal športovú halu už po prehratých voľbách a vzápätí si ju mesto od súkromnej firmy prenajalo za symbolickú korunu. Primátor Harman tvrdí, že zmluva je po technickej stránke v poriadku, problematické sú detaily.
(wm)