BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry si pripravuje nové logo. Zatiaľ nijaké nemalo. „Účasť ministerstva kultúry na ním podporovaných aktivitách bola komunikovaná buď nejednotne, alebo vôbec nie,“ povedal hovorca rezortu Jozef Bednár.
Ako by malo logo vyzerať, neprezradil. České ministerstvo kultúry má v logu variáciu českého leva, francúzske tiež vychádza zo štátnych farieb a symbolov.
Ani v tomto prípade, podobne ako pri logu Európskeho hlavného mesta kultúry, ministerstvo nevypísalo na výtvarný návrh konkurz, ale vybralo si agentúry s najnižšou cenovou ponukou na základe prieskumu trhu.
V minulosti vypísal magistrát Bratislavy súťaž na logo Bratislavy. Medzinárodná porota si mohla vyberať z takmer tisícky návrhov. Nové bratislavské logo v roku 2005 dokonca vyhralo aj Národnú cenu za dizajn.
Lýdia Jergušová-Vydarená zo Slovenskej výtvarnej únie hovorí, že nikdy nedostávajú informácie od štátnych inštitúcií o podobných ponukách či konkurzoch.
Nie logo, iba veselý obrázok
Ministerstvo životného prostredia používa už takmer desať rokov znak s troma modrými prekrývajúcimi sa polkruhmi pripomínajúcimi trojvršie, nad ktorým je zelený strom.
Hovorca rezortu Peter Višváder hovorí, že to nie je oficiálne logo, ktoré by používali na oficiálnych dokumentoch. Nemajú ho ani registrované. „Používame ho, lebo je to taký milý obrázok, je tam zelená farba, kruhy pripomínajú vodu.“ Okrem webstránky a dokumentov je obrázok aj v miestnosti na tlačové besedy.
Ministerstvo spravodlivosti sa prezentuje sivým logom s centrálne umiestneným dvojkrížom, na ktorom sú zavesené misky váh.
Niektorí sú bez loga
Na ministerstve financií majú podľa hovorcu Miroslava Šmála dôležitejšie problémy ako vizuál. Samostatné logo nemá ani ministerstvo sociálnych vecí či ministerstvo zdravotníctva.
Obe práve pripravujú svoje nové webové portály. Aj ministerstvo kultúry pripravuje novú internetovú stránku, ktorá by mala byť prehľadnejšia.
Štátny znak verzus logo
Používanie štátnych symbolov sa riadi zákonom, používanie loga nie je nijako upravené. V zákone o obecnom zriadení sa spomína tiež len erb, ktorý by mala mať od nového roka už každá obec.
Podľa heraldika Ladislava Vrteľa, ak už logo je, mali by si ministerstvá či obce vymedziť hranice, v akých prípadoch ho používajú.
Niektoré špeciálne úrady a ministerstvá používajú heraldický emblém so štátnym znakom, ten slúži prakticky ako logo. „To je absolútne v poriadku,“ hovorí Vrteľ.
Ministerstvo zahraničných vecí si pripravuje svoj heraldický emblém.
„Heraldický emblém dodáva inštitúcii punc určitej konzervatívnej dôveryhodnosti,“ povedal Rastislav Mojto zo sekcie vonkajšej komunikácie. Logo by mohli používať len v rámci propagačných aktivít, podvojnosť označovania by podľa Mojta znamenala neopodstatnené výdavky.
Nový emblém by mali používať aj slovenské ambasády, misie či konzuláty. Slovenské inštitúty už svoje vlastné logá majú, nakoľko ich činnosť má viac kultúrno-spoločenský rozmer.
Podľa Vrteľa je veľkým nešťastím, ak napríklad obce nahrádzajú svoje erby logami. Podľa neho je logo príznačné pre súkromné firmy a nemá so štátnou ani s obecnou správou nič spoločné.
„Mesto je na jednej strane hrdé na svoju minulosť, na druhej strane prestane používať erb, lebo ho vníma ako nemoderný," čuduje sa Vrteľ. „Nakoniec skončíme pri nejakom štátnom logu," dodáva.
(zu)
Heraldický znak
Ministerstvo vnútra používa napríklad štvorcový štít so zlatou heraldickou lipou a štátnym znakom viac ako 15 rokov.
Znak vytvorili heraldici ministerstva vnútra a je zapísaný v Heraldickom registri.