BRATISLAVA. Hospodársky výbor parlamentu odmietol návrh koaličného poslanca Tibora Mikuša (HZDS), ktorý v novele energetického zákona presadzoval, aby štát mohol zakázať vybudovanie konkurenčných prípojok na plynovody v blízkosti už existujúcich distribučných sietí.
Mikuš svoj návrh zdôvodňoval tým, že „zabráni rozdrobeniu distribučnej plynovodnej sústavy, ktoré by viedlo k zvýšeniu cien plynu pre rast jednotkových nákladov na jeho distribúciu“. Mikušov návrh vychádzal z európskej smernice a bol v súlade s regulačnou politikou Slovenska.
Solidarita asi odíde, ceny môžu stúpnuť
Podľa našich informácií má záujem o vybudovanie konkurenčnej prípojky niekoľko veľkých odberateľov plynu.
Pokiaľ poslanci na terajšej schôdzi parlamentu Mikušov návrh odmietnu, dôsledkom môže byť zdraženie plynu pre domácnosti.
Negatívny cenový dosah naznačila aj hovorkyňa SPP Dana Kršáková. „Malo by to nepriaznivý vplyv na výšku distribučných poplatkov a tie sú aj súčasťou ceny plynu,“ povedala.
Ministerstvo hospodárstva sa k problému vyjadriť nechcelo s odôvodnením, že je to záležitosť poslancov, ktorí Mikušov návrh odmietli. Na opakovanú otázku, či si aj rezort myslí, že to môže viesť k zdraženiu plynu, hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara povedal: „Ministerstvo sa k tomu vyjadrovať nebude.“ Zároveň dodal, že „rezort je za to, aby sa vytvorilo konkurenčné prostredie a nemusel po istom čase regulátor do cien zasahovať“.
Podľa zdroja z regulačného úradu by cena jedného kubíka plynu pri vytvorení konkurenčných distribučných sietí mohla zdražieť asi o 40 halierov. Predpokladá sa pritom, že vznikne zhruba 10 nových prípojok a medzi nimi môže byť napríklad aj najväčší odberateľ plynu na Slovensku Duslo Šala. Pre domácnosti, ktoré plynom vykurujú, by tak mesačné náklady mohli stúpnuť približne o 120 korún.
Princíp poštovej známky
Regulačná politika na Slovensku vychádza v záujme ochrany spotrebiteľov pri distribučných poplatkoch z takzvaného princípu poštovej známky. Podľa neho výška distribučných poplatkov nezávisí od vzdialenosti odberateľa od prepravnej siete. Každý odberateľ má v cene zakalkulovaný rovnaký poplatok. SPP totiž poplatok rozpočítava rovnomerne na všetkých odberateľov. Je v tom určitý prvok solidarity, aby napríklad za plyn neplatili viac ľudia na Kysuciach, ako tí, ktorí bývajú v blízkosti plynovodu. Ak by počet odberateľov klesol, poplatok za distribúciu by SPP musel rozrátať na menej odberateľov. Náklady plynárov na prepravu by však neklesli, čo by viedlo k zdraženiu plynu pre spotrebiteľov.
Autor: ľja, ho