K Philadelphii už akosi patrí jeden špeciálny obrázok. K miestnemu múzeu umenia vedú dlhé schody a ľudia po nich zvyknú čo najrýchlejšie a bez zastavenia vybehnúť. Všetci vieme, že to nie sú blázni. Len si chcú na vlastnej koži vyskúšať slávnu filmovú scénu.
Takto svoj tréning zvykol zakončovať boxer Rocky Balboa. Aby si dokázal, že na to má a že keď takto prekoná samého seba, môže prekonať aj súperov.
Pre Sylvestra Stallona to bolo veľmi symbolické. Kedysi videl v telke, ako akýsi amatér zápasí s Muhamadom Alim. Povedal si, že aj on môže vystúpiť zo svojho tieňa ousidera a niečo vo filme dokázať.
Napísal scenár, presadil ho v hollywoodskom štúdiu a nenechal sa z hlavnej úlohy vyhodiť. Hoci mu za to ponúkali peniaze. Bol teda pritom, keď v roku 1976 zažil filmový príbeh Rockyho veľký úspech. Získal Oscara za najlepší film, strih a réžiu. On sám bol nominovaný za najlepšieho herca a scenáristu. Znie to veľmi zvláštne, ale vtedy sa meno Stallone pripojilo k menu Orson Welles a Charlie Chaplin. Lebo dostať sa do takých kategórií súčasne, to sa predtým podarilo len im dvom.
Rocky mal, samozrejme, pokračovania. To piate prišlo pred šestnástimi rokmi a bola to, bohužiaľ, katastrofa. Narážky na politický systém sa vytratili, zdalo sa, že Sylvester už nevie povedať vôbec nič.
Fanúšikom to neublížilo, Philadelphia menej športu nezaznamenala. Dnes do svetových kín vchádza film Rocky Balboa a vychádza aj kniha Rocky Stories. Napísal ju novinár z Philadelphie Michael Vitez – vyše dvadsať rokov stál pri schodoch do múzea a odchytával ľudí, ktorí nimi práve vybehli. Pýtal sa ich, čo si tým chceli dokázať a ako im Stallone zmenil život.
Rocky Balboa k nám príde o mesiac. Tam, kde už bol, sa stal okamžite jednotkou v návštevnosti.
„Rocky je môj život, Ako Rockyho si ma budú ľudia pamätať,“ povedal Stallone v televízii BBC. Šiesty diel by mal byť posledný. Rocky sa v ňom po dlhej pauze vracia k boxu preto, aby prijal výzvu na ešte jeden, vraj posledný súboj.
Autor: kk