BRATISLAVA. Turnaj Australian Open opäť potvrdil dominanciu Švajčiara Rogera Federera v mužskom tenise. Hráči na kurte už niekedy podliehajú frustrácii, lebo ani pri ich najlepšom výkone to na svetovú jednotku jednoducho nestačí. Tenisoví odborníci zasa diskutujú o tom, kto ho raz môže nahradiť. Na čelných miestach svetového rebríčka sa pohybuje dostatok talentov.
Najmladšia dvadsiatka
Na konci uplynulého roka bol podľa ČTK vekový priemer tenistov elitnej svetovej dvadsiatky 23,6 roka. Najnižší od roku 1990, keď začal fungovať profesionálny okruh turnajov ATP v súčasnej podobe. Je to vďaka niekoľkým mladým tváram, ktoré sa medzi dospelými začali presadzovať. Pod hranicu 24 rokov klesol priemer už len v roku 1994 (23,7).
Najväčšie predpoklady vymeniť raz Federera na poste svetovej jednotky má Španiel Rafael Nadal. Hoci bude mať 21 rokov až v júni, už teraz mu k tenisovej „svetovosti“ veľa nechýba.
Ako svetová dvojka je pre Švajčiara v súčasnosti azda najväčším postrachom. Vlani ho zo šiestich zápasov zdolal štyrikrát, prehral iba vo finále Wimbledonu a na turnaji majstrov v Šanghaji. Nadalovou slabinou stále ostáva nevyrovnanosť na všetkých povrchoch. Dominuje na antuke, ktorá svojou pomalosťou svedčí jeho behavému štýlu a menej agresívnemu podaniu. Ak zlepší hru na tvrdých povrchoch, bude ešte nebezpečnejší.
Ďalší skalp má Murray
Ďalším hráčom a zároveň posledným, ktorý dokázal vlani Federera poraziť, bol Brit Andy Murray. V auguste na turnaji v Cincinnati. „Azda som presvedčil, že raz môžem byť dobrým a aj veľkým hráčom,“ komentoval svoje víťazstvo Murray, v roku 2005 škótska osobnosť roka podľa BBC. Za svetovú jednotku budúcnosti ho považuje aj Švéd Björn Borg.
Sám Murray robí pre to všetko. Začal spolupracovať s atletickou legendou Michaelom Johnsonom, ktorý mu pripravil bežecký tréningový plán. „Má veľký potenciál učiť sa,“ povedal Johnson a dodal, že v tomto roku očakáva od Murraya veľké kondičné zlepšenie. Ak zlepší silu a výbušnosť, mal by na rebríčku ešte stúpať.“
Mladým guráž nechýba
Ešte vyššie ako teraz (12. miesto) sa raz môže dostať Tomáš Berdych. Niektorí tohto 21–ročného Čecha považujú sa „prototyp“ moderného tenistu. Pri výške 195 centimetrov má výborné podanie, kvalitne hrá na sieti i od základnej čiary.
Talentom je aj Srb Novak Djokovič. V máji bude mať len 20 rokov a pod vedením Slováka Mariána Vajdu sa dostal už na 13. miesto. „Má obrovský potenciál, radosť s ním pracovať,“ povedal Vajda v rozhovore pre SME počas Australian Open. „Je svedomitý, zodpovedný a veľmi motivovaný. Stopercentný profesionál. Nesťažuje sa, je stále pozitívny. Hovorí o tom, že sa chce stať svetovou jednotkou.“
Podobný cieľ môže mať napríklad aj Richard Gasquet (20 rokov) z Francúzska, ktorý je momentálne šestnástym hráčom sveta. V roku 2002 bol juniorskou svetovou jednotkou.
Rovnako ako Marcos Baghdatis, ktorému sa to podarilo roku 2003. Staršie vyzerajúci Cyperčan má len 21 rokov a v rebríčku mu momentálne patrí miesto s rovnakou cifrou. V roku 2006, keď bol aj ôsmy na svete, pobláznil s tenisom celý svoj rodný ostrov. Vtedy sa senzačne dostal do finále Australian Open (prehral s Federerom 1:3) a vo Wimbledone si zahral semifinále.