Ficova vláda chce vraj viac istoty

Rezort práce chce umožniť výstup z druhého piliera občanom, ktorí si budú sporiť na penziu menej ako 18 až 20 rokov.

Dôchodkové správcovské spoločnosti môžu investovať peniaze len do cenných papierov, ktoré sú kótované na medzinárodných burzách v západných krajinách.Dôchodkové správcovské spoločnosti môžu investovať peniaze len do cenných papierov, ktoré sú kótované na medzinárodných burzách v západných krajinách. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR)

BRATISLAVA. Vláda umožní niektorým občanom vystúpiť z druhého piliera a vrátiť sa do priebežného systému. Podľa ministerstva práce to bude platiť pre ľudí, ktorí si budú sporiť na dôchodok v dôchodkovej správcovskej spoločnosti menej ako 18 až 20 rokov.

Rezort tvrdí, že sa tým vyrieši situácia pre ľudí, pre ktorých je sporenie v druhom pilieri nevýhodné, alebo im boli pri uzatváraní zmluvy poskytnuté nepravdivé informácie. „Vláda nemá záujem na tom, aby v II. pilieri boli nasilu sporitelia, ktorí nemajú vopred šancu sporiť si v tomto systéme dlhodobo,“ povedala hovorkyňa rezortu práce Oľga Škorecová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štátny tajomník ministerstva práce Peter Sika minulý týždeň pre SME povedal, že rezort zvažuje možnosť vystúpiť zo systému ľuďom, pre ktorých je sporenie v druhom pilieri nevýhodné pre ich vek. V kuloá­roch sa hovorí, že sa to neoplatí ľuďom od 40 alebo 45 rokov.

Asociácia dôchodkových spoločností tvrdí, že ak si človek sporí na dôchodok v kapitalizačnom pilieri viac ako desať rokov, jeho dôchodok bude vyšší v porovnaní s dôchodkom iba z priebežného systému. Podľa asociácie to platí aj pre ľudí, ktorí zarábajú menej, ako je priemerná mzda.

Rezort chce zároveň zdobrovoľniť vstup do systému osobám, pre ktoré je dnes dôchodkový systém povinný. „Mladí ľudia sa ešte pred vstupom budú môcť rozhodnúť v presne stanovenej lehote, či do systému vstúpia,“ povedala Škorecová. Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka pripomenul, že povinný vstup sa prijal preto, aby sa postupne uzatváral neudržateľný prvý pilier.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda chce vyššiu garanciu úspor

Kabinet chce sprísniť ochranu peňazí, ktoré si občania sporia v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Podľa Róberta Madeja zo sociálneho výboru parlamentu chce vláda zvýšiť kontrolné mechanizmy. Nespresnil však aké. „Budeme presadzovať vyššiu garanciu istiny,“ povedal Madej.

Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča ľudia v druhom pilieri nemajú garantované ani to, čo doň vložili. „Chceme vyššiu ochranu vkladov občanov, pretože sa obávame, že dôchodkové spoločnosti budú v rámci druhého piliera investovať do rizikového kapitálu,“ povedal pre televíziu JOJ minister.

Exministerka práce Iveta Radičová v tejto súvislosti pripomenula, že ochrana sporiteľov bola výrazne zvýšená už predchádzajúcou vládou, a to novelou zákona o sociálnom poistení. „Boli tam vážne sprísnené bezpečnostné opatrenia vzhľadom na 2. pilier vrátane 100-percentnej garancie vkladov občanov,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že druhý pilier garantuje istinu, no nie výnosy. Rezort práce zatiaľ nevie, či sa budú garantovať aj výnosy. Ak by sa tak stalo, štát by musel určiť minimálny výnos. Keby ho správcovská spoločnosť nedosiahla, vláda by musela dôchodcom doplatiť z peňazí daňových poplatníkov.

Investovanie správcov sa má ešte viac obmedziť

Rezort práce uviedol, že prehodnocuje existujúce pravidlá investovania majetku v dôchodkových fondoch a investičných limitoch. „Cieľom je zvýšiť bezpečnosť úspor,“ uviedol rezort. Zmeny by mali platiť od januára 2009.

Zákon už dnes penzijným správcom výrazne obmedzuje možnosť riskovať pri investovaní. „Investičné pravidlá sú postavené tak, aby sa dosiahol pri minimálnom riziku primeraný výnos,“ povedal Chren.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenie investičného rizika

Zákon o dôchodkovom sporení vymedzuje, kam môžu správcovské spoločnosti investovať úspory občanov. Sú to napríklad len cenné papiere, s ktorými sa obchoduje na burzách so sídlom v EÚ alebo OECD, čiže vo vyspelých štátoch s regulovanými trhmi. V prípade nečlenských krajín musí byť ocenené riziko cenného papiera renomovanou agentúrou. Správcovské spoločnosti zároveň majú stanovené, aké maximálne percento akcií môžu vlastniť od jednej spoločnosti. Podielové listy musia spĺňať požiadavky práva Európskeho spoločenstva.

(vf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu