Bratia Michal a Richard Riszdorferovci a Erik Vlček sa vrátili z lyžovačky. Roky patrí do ich schémy prípravy na hlavnú sezónu. Trénovali v Dachsteine. Lyžiari tam trávia leto, lebo snehu je v blízkosti známeho ľadovca vždy dosť.
„Bláznivá zima, aj v Rakúsku bolo bielych miest na svahoch málo. Dostatok tak pre nás, aby sme naplnili denne dávky na zjazdovkách i bežkách,“ pripomenul tohtoročnú náladovosť svätého Petra Richard Riszdorfer.
V Rakúsku boli traja, štvrtý do posádky Róbert Erban má menšie zdravotné problémy. Do Rakúska nešli, lebo nevedia, čo s peniazmi, ale u nás sneh nebol. Vrátili sa a sneží.
Soós nezvyčajne vážne
„Smola, ale na našu ďalšiu prípravu to vplyv nemá. Momentálne sme viac vnútri ako vonku,“ poznamenal Michal Riszdorfer. Denná príprava v zime je roky rokúce rovnaká. Tri kilometre plávania, dobrú hodinu zaberania v cvičnom kanoistickom bazéne, 40 minút behu.
„Program je stále rovnaký, mení sa dávkovanie, je šetrnejšie. V plaveckom bazéne už absolvujú skôr dlhšie úseky v pomalšom tempe, to isté platí o behu. Nejde o tri vytrvalostné kilometre bez prestávok a necelú hodinku behu v jednom kuse. Niekedy to robili vo viacerých oveľa rýchlejších úsekoch. Aj kanoistickú zaberačku si pocitovo regulujú sami,“ dopĺňa Soós.
Komárňanský kouč pozná chlapcov od malička. „Vidím ako rastú, z chlapcov sú muži. Pre mňa je to stále relax, cítim sa pri nich podstatne mladší než človek, ktorému klope na čelo pomaly šesťdesiatka. Michal dokončil štúdium na fakulte telesnej výchovy a športu, je magistrom. Jeho o štyri roky mladší brat Riči má už za sebou bakalárske štúdium poľnohospodárskej ekonomiky a manažmentu v Nitre, pokračuje ďalej. Erik na FTVŠ študuje. Michal má vážnu známosť, ostatní už tiež neberú vzťahy tínedžersky. Som rád, že stačia popri športových ambíciách myslieť aj na budúcnosť,“ hovoril vážne o životných posunoch inžinier architektúry i podnikateľ Soós, ktorý je inak samý žart.
Na vlne vysokých ambícií
Tréner sa pripojil k chlapcom, o umiestneniach zásadne nehovorí. Stotožnil sa však so starším Riszdorferom. „Dosiahli sme istú úroveň, nechceme z nej spadnúť. Tento rok je kvalifikačný na olympiádu. Pre niektorých našich športovcov je kľúčovejší než budúci. Nám, samozrejme, nestačí iba sa do Pekingu dostať. To však neznamená, že svetový šampionát v Duisburgu, z ktorého postúpi priamo na OH prvých šesť lodí, berieme ľavou zadnou. Každé veľké majstrovstvá sú pre nás výzvou. Pre istotu pripomínam, v Miláne je ešte dodatočná kvalifikácia. V kanoistike vie počasie narobiť šarapatu. Na posledných MS v Szegede nás vietor tak pribrzdil, že na olympijskom kilometri sme nemohli byť lepší ako piati, aj keby sme sa roztrhali. Potom na polovičnej trati, na ktorú sa špeciálne nepripravujeme, sme elegantne zvíťazili. Preto som v každej predpovedi opatrný a k tomuto mysleniu vediem aj chlapcov,“ doplnil tréner.
Zmienka o astrológii
Mužom zo štvorkajaku sa mení súkromný život. Ovplyvňuje to povahy? „Mierne. Sú skúsenejší, čo je prirodzené. Pocit životných i partnerských istôt im pomáha. Nie je vždy dobré, keď človek žije ustavične pre jediný cieľ, v našom prípade športový úspech, hoci ten stále vyčnieva,“ povedal tréner.
Naznačil povahy zverencov: „Michal je klasický zodpovedný športovec, Riči Riszdorfer je impulzívnejší, ale aj kreatívnejší, v kútiku duše je maximalista. Má čosi z Ďura Baču, s ktorým roky sedel spolu v lodi. Do istej miery preberá od neho žezlo imidžového jazdca za všetkých, hoci sa tomu bráni. Riči a Ďuro sa narodil 17. marca, niečo na tej astrológii bude. Erik je flegmatik, pred olympijskými pretekmi sa tvári rovnako ako pred majstrovstvami Slovenska. Práve Ďuro Bača mi často aj jedovato povedal: Keby som tak mal jeho talent a povahu. Robo Erban je Piešťanec, toho od malička nepoznám. Je najskúsenejší, rešpektovaný, vie si stáť za slovom, niekedy aj správne tvrdohlavo.“
Kalifornská jeseň i jar
Komárňanská trojica bola na jeseň na mesačnom sústredení v kalifornskom stredisku v San Diegu, na rovnaký čas sa tam chystá aj na jar. „Nejde o rovnaké mesačné pobyty. Zaberačkou sú obe, jesenná na veľké objemy, jarná na rýchlosť a každý technický detail.“ Ani na jeseň si nemôžete dovoliť trochu relaxu v pohybe, spýtal som sa Erika Vlčeka. „Ale, áno. Je tam viac spojenia príjemného s užitočným. Napríklad si na špeciálne upravenej lodi zajazdíme na mori. Záťaž je to rovnaká, ale na vlnách je to úplne iná jazda. Zážitok. Aj sme si urobili zopár celkom voľných dní. Videli sme Grand Canyon, San Diego i Las Vegas,“ spomínal najmladší z lode.
Michal Riszdorfer sa pristavil: „Aj sme si trochu zahazardovali o drobné. S klasickým výsledkom, čo sme vyhrali, to sme potom prehrali.“ Starší Riszdorfer vysvetlil rozdiely medzi jazdou na mori, hoci aj v tichej zátoke a na sladkovodnom jazere. „Aj v najtichšej zátoke sú vlny, čo neprekáža. Za svet si neviem zvyknúť na špliechanie slanej vody. Ak sa mieša s potom, štípe na tvári a rukách ako hrom.“
Róbert Erban absolvuje zimnú prípravu sólovo. Neprekáža to? Odpovedá Michal Riszdorfer: „Nie, je to jeho štýl. Je skúsený, dlhé roky jazdil singl. Na zohriatie sa stačia dva-tri mesiace. Napokon aj náš pôvodný štvorkajak s Ďurom Bačom vznikol náhodou, ako pokus. S Ďurom nám nevyšla olympiáda v Sydney. Môj brat a Erik boli vtedy juniorskí majstri sveta v debli, ja s Ďurom seniorskí šampióni. Dali sme sa dokopy a po krátkej spoločnej príprave vyhrali na majstrovstvách Európy 2001, ďalšie dva roky neprehrali ani jedny preteky.“
Vítal ich pekný darček
Bratia Riszdorferovci i Vlček bol na konci spoločnej debaty rovnako neoblomní aj úseční, ako na jej začiatku. „Čakajú nás dva náročné roky. Máme vysoké ambície,“ usmiali sa pod fúzy a išli si prezrieť cenný dar.
Troch zo štvorkajaka čakalo po príchode z Rakúska príjemné pozvanie. Prevzali si kľúče od priestranného auta SEAT, aby sa na cestách po Európe nemuseli tlačiť vo vlastných alebo požičaných vozidlách. „Pre mňa je to akurátny voz, som klasik, vlčiaci na rýchlosť sú Erik a Riči.“ Vlček sa skutočne zaujímal o autá, ktoré vytiahnu 280 kilometrov za hodinu, Riči nedá dopustiť na svoj kabriolet Renault.
Róbert Erban
Narodený 9. júla 1972 v Piešťanoch
Najväčšie úspechy: 4. na OH 1992 v štvorkajaku spolu s Jurajom Kadnárom, Attilom Szabóom, Jozefom Thurzom, 4. na OH 2000 spolu s Richardom Riszdorferom, Jurajom Tarrom, Erikom Vlčekom. 3. na MS 1991 v singlkajaku, 1. na MS 2006 v štvorkajaku (500 m) spolu s Richardom a Michalom Riszdorferofcami, Erikom Vlčekom.
Michal Riszdorfer
Narodený 26. mája 1977 v Komárne
Najväčšie úspechy: 3. na OH 2004 soplu s Richardom Riszdorferom, Vlčekom, Jurajom Bačom. Dvojnásobný majster sveta v dvojkajaku s Jurajom Bačom (1998 - 500 m, 1999 - 1000 m). Päťnásobný majster sveta v štvorkajakaku (2002 - 500, 1000, 2003 - 500, 1000) s Richardom Riszdorferom, Erikom Vlčekom, Jurajom Bačom (2006 - 500 m) s Richardom Riszdorferom, Vlčekom, Erbanom, dvojnásobný juniorský majster sveta v štvorkajaku (1995 - 500, 1000).
Richard Riszdorfer
Narodený 17. marca 1981 v Komárne
Najväčšie úspechy: 3. na OH 2004, päťnásobný majster sveta v štvorkajaku, juniorský majster sveta s Erikom Vlčekom (1999 - 1000).
Erik Vlček
Narodený 29. decembra 1981
Najväčšie úspechy: 3. na OH 2004, päťnásobný majster sveta v štvorkajaku, juniorsky majster sveta.