BRATISLAVA. Nahlasovať súkromné zabíjačky vopred štátnej veterinárnej správe bude povinné od prvého februára. Simon vyčíta novému zákonu, že chovateľ bude musieť veterinárom doručiť aj vzorku mäsa. „Miest, kde treba doniesť vzorky, je štyridsať. V Tisovci zabijú ošípanú, a musia ísť tridsať kilometrov so vzorkou do Rimavskej Soboty na zvozné miesto. Nie je to buzerácia ľudí?“ pýta sa Simon.
Nový zákon podľa neho nemusel vôbec vzniknúť. „Keby chceli robiť monitoring, stačilo, aby ústredný veterinárny lekár nariadil na január, február, marec prieskum a bol by pokoj. Ale takto je to len zbytočná buzerácia, aby niekto mal prácu. Okrem toho, v kapitole ministerstva pôdohospodárstva nie je finančná rezerva na vyšetrovanie vzoriek," hovorí.
Jureňa zákon obhajuje, v diskusii v STV argumentoval, že občan urobí „len jednu maličkosť - že nahlási kedy, na ktorej adrese vykonáva zabíjačku“. Veterinárny obvod potom podľa neho rozhodne, kde urobí kontrolu. „Veterinár príslušný v obvode rozhodne, kde vykoná kontroly. Čiže môže mať tisíc nahlásení, ale urobiť len desať kontrol,“ povedal.
Simon však upozornil, že zákon nehovorí, že veterinárne správy si môžu kontroly prispôsobovať. Myslí si, že veterinárna správa by pri kontrolách všetkých zabitých ošípaných vo vlastníctve súkromných chovateľov nestíhala spracovávať dodávané vzorky.
Štátna veterinárna a potravinová správa v pondelok vydala usmernenie, podľa ktorého musí nahlásiť súkromný chovateľ zabíjačku najmenej jeden pracovný deň vopred Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Veterinár bude informovať chovateľa o ďalšom postupe, napríklad odbere vzorky, hmotnosti vzorky a podobne.
Simon hovorí, že za jeho ministrovania museli zabitie nahlasovať chovatelia hovädzieho dobytka, lebo tam vzniká špecifický rizikový materiál.
„Po mojom odchode predložilo ministerstvo nový zákon, kde už bola povinnosť nahlasovať aj zabíjačky ošípaných. Tvrdili, že je to určila Európska únia, ale Európska komisia potom povedala, že to je výmysel,“ hovorí.
Pokuta hrozí, ak ktosi ochorie
Máte dosť peňazí na kontrolu všetkých vzoriek zo zabíjačiek? Koľko je ich zhruba ročne?
„Peniaze na to sú. Máme iba odhady o počtoch zabíjačiek, keďže povinnosť oznamovať ich doteraz nebola. Predpokladáme, že je to zhruba 100- až 300-tisíc za rok.“
Bude veterinárna správa stíhať prijímať, prípadne testovať všetky vzorky?
„Pre regionálne veterinárne a potravinové správy sme vydali usmernenie, ako postupovať, pre chovateľov všeobecný manuál, ktorý sa v jednotlivých regiónoch môže modifikovať, aby bol systém pre ľudí čo najjednoduchší.
Hrozí od prvého februára každému, kto nenahlási zabíjačku, pokuta do 20-tisíc?
„Bezprostredná pokuta nehrozí. Ak by sa však neskôr ukázalo, že občan ochorel zo svalovca z ošípanej, ktorá nebola vyšetrená, pokuta mu hrozí.“
(rf)