Investície do akcií nezakážu

Premiér Robert Fico zatiaľ nespresnil, čo mal na mysli, keď hovoril o rizikovom kapitáli. Mohli by to byť aj akcie, ale rezort práce s ich vylúčením nepočíta.

Správcovia dôchodkových úspor môžu peniaze investovať len do akcií, ktoré sa obchodujú na významných svetových burzách, napríklad na newyorskej burze NYSE.Správcovia dôchodkových úspor môžu peniaze investovať len do akcií, ktoré sa obchodujú na významných svetových burzách, napríklad na newyorskej burze NYSE. (Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA. Vláda nemôže naplniť slová premiéra Roberta Fica, ktorý chcel zabrániť dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať do rizikového kapitálu. V stredu povedal, že kabinet pripravuje záruky, aby dôchodkové správcovské spoločnosti nemohli „špekulovať a investovať do rizikového kapitálu, pretože v takejto podobe to vyzerá skoro ako nebankové subjekty“.

Premiér zrejme nemal presné informácie. Nemá čomu zabrániť, pretože dôchodkové spoločnosti ani dnes nemôžu investovať do fondov rizikového kapitálu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podmienkysa asi zmenia

V súčasnosti môžu penzijní správcovia investovať do akcií, dlhopisov, podielových listov alebo peniaze sporiteľov vkladajú na účty v bankách. Určité riziko prinášajú najmä akcie, lebo ich cena môže prechodne klesnúť. Dlhodobo však prinášajú zisk vyšší ako inflácia.

Aj akcie teda mohol mať Fico na mysli, keď hovoril o rizikovom kapitáli. Hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová však povedala, že s vylúčením akcií z obchodov dôchodkových spoločností neuvažujú. Nevylúčila, že na investovanie do akcií sprísnia podmienky.

Pravidlami investovania dôchodkových spoločností sa dnes zaoberá pracovná skupina pri Národnej banke. „Detaily budú známe až potom, ako ukončí činnosti a predstaví návrhy,“ povedala Škorecová. To by malo byť zrejme až na budúci rok.

SkryťVypnúť reklamu

Do akcií sa investuje málo

Dôchodkové spoločnosti sú zatiaľ pri investovaní do akcií opatrné. „Ku koncu minulého roka mali v akciách v priemere 17 percent pri rasto­vých fon­doch a 13 percent v prípade vyvážených fondov. Významná časť portfólií je v štátnych dlhopi­soch a na úč­t­och v bankách,“ povedal Martin Proksa z VÚB Generali DSS. V dôchodkových fondoch majú sporitelia viac ako 29 miliárd korún.

O tom, že penzijní správcovia by mohli za peniaze sporiteľov nakupovať aj skutočný „rizikový kapitál“, uvažovala predošlá vláda. To sa nenaplnilo.

Ministerka práce Viera Tomanová úvahu predošlej vlády spomenula v televíznej relácii JOJ. Jej ministerstvo už s rozšírením možností penzijných správcov o rizikový kapitál neráta. „V sporení na dôchodok si riziko, že občania o tieto svoje peniaze prídu, nemôžeme dovoliť,“ povedala Škorecová.

SkryťVypnúť reklamu

Investície do tzv. rizikového kapitálu sú výnosné, ale je s nimi spojené určité riziko. Ide o kapitálové investície do podnikateľských projektov alebo cez tzv. fondy rizikového kapitálu, napríklad do výskumu.

Fico po zasadaní vlády tiež prirovnal dôchodkové spoločnosti k nebankovým subjektom. „To je nezodpovedné. Dôchodkové spoločnosti majú spomedzi investičných firiem u nás najprísnejší dohľad,“ povedal Jaroslav Pilát z Občianskeho združenia Sporiteľ.


Kontrola DSS má viacero úrovní

Štátny dozor – vykonáva ho Národná banka Slovenska.

Depozitár – každá DSS má svojho depozitára, banku, prostredníctvom ktorej prechádzajú všetky platby a prevody finančných prostriedkov, ktoré tvoria majetok v dôchodkovom fonde.

Dôchodkové spoločnosti majú pre každý dôchodkový fond útvar vnútornej kontroly, ktorý dozerá, či dôchodková spoločnosť pri nakladaní s jeho majetkom postupuje v súlade so záväznými predpismi.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze v dôchodkovom fonde môžu byť investované len do bonit­ných cenných papierov obchodovaných na burzách vyspelých krajín EÚ a OECD.

Zákon stanovuje limity na investície do cenných papierov. Hovorí aj to, ktoré cenné papiere sa nemôžu v dôchodkovom fonde nachádzať.

Autor: Ľuboš Jančík Marianna Onuferová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu