„Hrám na gitare vo vlastnej kapele. Len tak pre radosť. Máme si teraz zháňať angažmán po krčmách, aby sme nemuseli platiť poplatky za školu? To je taká blbosť!“ rozhorčuje sa Andreas, študent publicistiky na Viedenskej univerzite.
„Vraj dychovka! Veď to je smiešne,“ hovorí jeho spolužiak o kapele zo Štajerska, ktorá tvrdí, že jej vystúpenia sú verejnoprospešné, a preto by jej členovia nemali platiť za školu.
Dobrovoľná práca
Ani jednému z nich sa nepáči návrh sociálnych demokratov (SPÖ), ktorý má umožniť odpustenie vysokoškolských poplatkov výmenou za verejnoprospešnú činnosť či dobrovoľnícku prácu.
Návrh odpracovať 60 hodín za semester a nemusieť platiť 363 eur je v programe novej vlády ako kompromis.
„Dávať doučovanie za 6 eur na hodinu? Ani ma nenapadne. Doučujem angličtinu za 15 eur, bol by som hlúpy,“ reaguje Andreas na jednu z možných verzií nového zákona o poplatkoch. Zatiaľ ich je na stole niekoľko.
Dychovka a horská služba
Každý deň pribúdajú nové spolky alebo organizácie, ktoré požadujú oslobodenie od platenia. K Červenému krížu, hasičom, horskej službe a štajerskej dychovke sa už pridala aj Katolícka mládež.
Najnovšie sa chcú plateniu vyhnúť aj športovci. Viceprezident športovej únie Rakúska Peter Haubner pre denník Der Standard vyhlásil, že bez poplatkov by mali študovať aj členovia športových klubov. Medzi nimi tréneri dobrovoľníci. „Šport prispieva k zdraviu spoločnosti.“
Poslední v rade sú zatiaľ oficiálni členovia politických strán, respektíve ich mládežníckych krídel.
Kto áno, kto nie
Pracovná skupina zložená z členov viacerých ministerstiev sa stretne na budúci týždeň, aby rokovala o novom zákone. Rozhodne, kto bude oslobodený od poplatkov. Kancelár Alfred Gusenbauer sa k problému stavia veľkoryso. „Nemalo by sa rozlišovať, aký druh dobrovoľnej práce a kto v prospech spoločnosti vykonáva,“ povedal začiatkom týždňa pre rádio Ö1. Jeho stranícky kolega Franz Voves mu vyčíta, že sa tak naruší princíp dobrovoľníctva a celú kauzu označil za darebáctvo.
„Odpracovať 60 hodín za semester v sociálnej oblasti nie je efektívne. Je to málo, nestihnete spraviť nič, akurát sa oslobodíte od platenia. Prínos pre spoločnosť bude prakticky nulový,“ hovorí študentka etnológie Karin. Návrh zákona sa jej nepáči a sama by o zrušenie poplatkov nežiadala. „Zarobím si oveľa viac inak a z toho zaplatím školné. Nech ho zrušia úplne. Takéto polovičné riešenia sú nanič .“
Na študijné oddelenie univerzity teraz chodí množstvo e–mailov, telefonátov i študentov osobne. Chcú vedieť ako majú o odpustenie poplatkov požiadať. Odpoveď je krátka: Čakajte. „My nič nevieme. Keď nový zákon prijmú, dozvieme sa to z novín, alebo nás snáď upovedomí ministerstvo,“ hovorí rezignovane pani zo študijného.
Autor: Viedeň