Prejav o stave únie nie je pre prezidenta Georgea Busha novinkou. V noci na včera prehovoril už siedmykrát. Pvýkrát však stál pred Kongresom, kde patrí väčšina demokratom. Potlesk pre hlavu štátu bol preto skôr zdvorilostný a v mnohých prípadoch to platilo aj o jeho republikánoch.
Ubral len trošku
Bush prejav novej situácii príliš neprispôsobil. Jeho tón síce nebol taký konfrontačný ako po minulé rokya zákonodarcov vyzval, aby s ním spolupracovali „na dosahovaní veľkých vecí pre Američanov“. Posolstvo doktrín, ktoré sa v posledných rokoch príliš neosvedčili, však zostalo rovnaké.
Počas 50-minútového prejavu boli najpozornejšie sledované jeho slová o Iraku, kde zomrelo viac než tritisíc vojakov. Každý deň tam pri sektárskom násilí zomierajú desiatky ľudí. „Naša krajina presadzuje v Iraku novú stratégiu. Žiadam vás, dajte jej šancu, aby mohla fungovať. Žiadam vás o podporu našich jednotiek v poli a tých, čo sú na ceste,“ povedal o vyslaní ďalších posíl do Iraku. Vojna už stála životy vyše troch tisícok amerických vojakov.
Kritika demokratov
„Nech ste hlasovali za čokoľvek, ale určite nie za prehru“. Varoval, že Iraku hrozí aj najhorší možný scenár - veľký regionálny konflikt.
Demokrati odpovedali kritikou. „To, čo položil na stôl, je len technická úprava,“ povedal senátor z Virgínie James Webb, ktorého syn bojuje v Iraku. „Bush nás ľahkomyseľne vtiahol do vojny a ignoroval varovania expertov o dôsledkoch.“
Irackým politikom zasa chýbajú v jeho stratégii politické riešenia.
Väčšinu času prezident venoval domácim témam. Rozšíreniu zdravotného a sociálneho poistenia, a najmä zníženiu americkej závislosti od ropy. V najbližších desiatich rokoch by chcel jej spotrebu znížiť o 20 percent.
„Je naším životným záujmom diverzifikovať americkú spotrebu energie - a cesta vpred vedie cez technológie,“ povedal. Niektorí ochrancovia životného prostredia Bushov prístup privítali, ale zároveň upozornili, že nie je dostatočným nástrojom na boj s globálnym otepľovaním.
Chystajú sa nástupcovia
Tohtoročný prejav o stave únie bolo jedným z posledných Bushových veľkých vystúpení. Teraz prevezmú štafetu bojovníci o jeho kreslo, na ktorých sa sústredí pozornosť médií a verejnosti. Aby mali televízie dobrý záber, demokratických prezidentských kandidátov Hillary Clintonovú a Baracka Obamu posadili tesne k sebe. Možno práve jeden z nich bude o tri roky prednášať prejav o stave únie.
V čase výročného prejavu zvyknú byť preferencie prezidentov vyššie, v prípade Busha to neplatí. Teraz dokonca zlomil rekord v neobľúbenosti.
Autor: Braňo Ondrášik East Lansing, Michigan