BRATISLAVA. Ani jeden odposluch Vojenského obranného spravodajstva v druhom polroku 2006 nebol použitý ako dôkaz v trestnom konaní. Vyplýva to zo správy o použití informačno-technických prostriedkov, ktorú včera prerokoval výbor pre obranu a bezpečnosť a informovala o nej TASR.
VOS pritom od júla 2006 získala 70 povolení od sudcov, ani jednu žiadosť súd nezamietol.
Spravodajská služba by mala informácie, ktoré získa a ktoré poukazujú na trestnú činnosť odovzdať polícii.
Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela hovorí, že ich odposluchy ani nemôžu byť používané ako dôkaz, ale iba ako podnet pre políciu, ktorá sama musí dôkaz získať. Koľko podnetov z odposluchov pre políciu z VOS vzišlo ale nepovedal, lebo je to vraj utajovaná skutočnosť.
„Takéto čísla poukazujú na zlú prácu operatívy, nakoľko nevyhodnocuje údaje adekvátnym spôsobom,“ povedal právnik, ktorý sa venuje aj ľudským právam Tomáš Kamenec.
VOS sa bráni, že je špeciálna služba a odpočúva len v nevyhnutných prípadoch a nevyhnutnom čase.
Člen výboru a poslanec SDKÚ Juraj Liška požiada ministrov obrany aj vnútra o podrobnejšie informácie aj preto, že počet odposluchov celkovo narástol.
V správe ho zaujali aj iné veci. VOS napríklad hovorilo, že z polície dostáva nedostatočné informácie alebo že niekedy odpočúva aj ľudí, ktorých nechce. Keď napríklad telefón osoby, ktorú chcú odpočúvať, používa niekto iný.
Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že keby z odposluchov ani jeden nepoužila v trestnom konaní polícia, videl by v tom veľký problém.
V prípade VOS mu to neprekáža. „VOS je spravodajská inštitúcia, jej činnosť nemá principiálne smerovať k trestnému stíhaniu.“ Z policajných odposluchov podľa neho tiež vyplýva, že väčšina z nich sa nepoužije. Nepomer si vysvetľuje tým, že podozrivá osoba môže mať šesť telefónov, ale len do jedného povie dôležitú vec. Vzniknúť to môže vraj aj monitorovaním viacerých, ktorí s ňou spolupracujú, pričom ich trestná činnosť sa nedokáže.
Hovorca SIS Karol Sorby včera navečer už nevedel povedať, koľko informácií z odposluchov SIS sa použilo v trestnom konaní.
Ján Kovarčík z HZDS, ktorý je tiež členom výboru, hovorí, že s odposluchom súhlasí sudca a určite by ho nedal, ak by žiadosť nebola adekvátna.
Prax ukazuje, že sudcovia podpisujú žiadosti automaticky.
„Nevidím dôvod to komentovať, ani v polícii by som to nepovažoval za problém,“ povedal ďalší člen výboru Vladimír Palko z KDH.
Autor: mož