BRATISLAVA. Vyjadrenie ministerky práce Viery Tomanovej, podľa ktorého si 40 percent sporiteľov v druhom pilieri nenasporí na dôchodok, považuje Asociácia dôchodkových správcovských spoločností za zavádzajúce. „Ak si človek sporí na dôchodok v kapitalizačnom pilieri viac ako desať rokov, jeho dôchodok bude vyšší v porovnaní s dôchodkom iba z priebežného systému,“ povedal Viktor Kouřil z asociácie. Podľa asociácie to platí aj pre ľudí, ktorí zarábajú menej, ako je priemerná mzda.
Rezort chce, aby sporenie bolo dobrovoľné
Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce Petra Siku rezort zvažuje možnosť vystúpiť zo systému pre ľudí, u ktorých je sporenie v druhom pilieri nevýhodné pre ich vek. V kuloároch sa hovorí, že sa to neoplatí ľuďom od 40 alebo 45 rokov. Rezort práce zatiaľ oficiálnu hranicu neuviedol.
O dobrovoľnosti v druhom pilieri sa hovorí aj programovom vyhlásení. Poslanec Róbert Madej zo sociálneho parlamentného výboru tvrdí, že prípadná dobrovoľnosť systému bude závisieť od podmienok, za akých by sa umožnil výstup zo systému. A aj od toho, ako sa určí veková hranica.
Asociácia nesúhlasí, že druhý pilier je nevýhodný
Podľa asociácie je sporenie v druhom piliri výhodné pre každého, kto si sporí na dôchodok aspoň desať rokov. V systéme sú len necelé dve percentá ľudí, ktorí by si mohli sporiť na dôchodok menej. „Väčšina z nich však vstúpila do systému dobrovoľne,“ povedal Kouřil.
Ministerstvo práce uviedlo, že do konca marca predloží do vlády analýzu dosahov zavedenia kapitalizačného piliera. Jej výsledky rozhodnú o tom, ako sa zasiahne do druhého piliera.
Za najvážnejší krok, ktorý by úplne zmenil podmienky celého druhého piliera, považuje asociácia zníženie príspevku, ktorý sa odvádza na účet sporiteľov.
Podľa dnešných pravidiel platia sporitelia 9 percent do Sociálnej poisťovne a 9 percent sa odvádza na účty v dôchodkových spoločnostiach. Premiér Robert Fico viackrát povedal, že by sa výška odvodov do druhého piliera mala znížiť na šesť percent. Rezort práce považuje úvahy o zmene percenta odvodov za predčasné.
Podľa prieskumu MVK navrhovanú zmenu odvodov v druhom pilieri považuje za zlú až 53 percent občanov a 66,5 percenta sporiteľov. Za dobrú ju považuje len okolo 11 percent ľudí.