Bratislava 23. januára (TASR) - Štát a cirkvi na Slovensku - Vývoj financovania cirkví - taká bola ústredná téma odbornej prednášky spojenej s diskusiou, ktorú dnes v Bratislave predniesol katolícky kňaz Martin Šabo. Prednáška bola súčasťou prezentácie rovnomennej knihy tohto mladého autora, ktorú pripravil Ústav pre vzťahy štátu a cirkví (ÚVŠC).
Šabo v knihe ponúka historický prehľad vývinu vzťahov medzi katolíckou cirkvou a štátnou mocou na území Slovenska s osobitným dôrazom na vývoj financovania katolíckej cirkvi. Publikáciu vydali redemptoristi v spolupráci s ÚVŠC.
Riaditeľka ústavu Michaela Moravčíková vyzdvihla, že cieľom knihy je zrozumiteľnou formou priblížiť verejnosti vývoj financovania cirkví na Slovensku. Je to výborný študijný materiál pre odbornú i širokú verejnosť.
Šabo vo svojej prednáške okrem iného konštatoval, že základ súčasného spôsobu financovania cirkví na Slovensku pochádza z čias vlády Márie Terézie a najmä jej syna, cisára Jozefa II., keď štát prispieval ich činnosť. Súčasný stav financovania cirkví je podľa neho z dlhodobého hľadiska neudržateľný. S týmto názorom súhlasil aj riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran. Dodal však, že otázky financovania cirkví si perspektívne vyžiadajú kvalifikovanú a serióznu diskusiu.
Ako odznelo na stretnutí, Šabo má určitú predstavu o možnom financovaní cirkví v budúcnosti a pripravuje akýsi filozofický rámec modelu tohto financovania cirkví na Slovensku, ktorý by nemal cirkvi poškodiť.
Podľa slov tajomníka Konferencie biskupov Slovenska Cyrila Jančišina štát hradí platy kňazov, čo je významné, ale nie celý chod farností. Aj keď suma asi 700 miliónov korún ročne pre cirkvi obsahuje aj čiastočnú podporu pre ich ústredia. Pripomenul okrem iného zbierky veriacich a najmä veľmi nákladné opravy kultúrnych pamiatok, ktoré hradí cirkev.