V katolíckej cirkvi sa živo diskutuje o eutanázii a vracia sa k prípadu vážne chorého Taliana Piergiorgia Welbyho, ktorého pred Vianocami na vlastnú žiadosť odpojil lekár od dýchacieho prístroja.
Welbyho rozhodnutie teraz podporil aj vplyvný kardinál a bývalý milánsky arcibiskup Carlo Maria Martini (79). Sám trpí Parkinsonovou chorobou.
Welbyho rodinu cirkev odmietla. Nevyhovela prosbe, aby mal katolícky pohreb. Argumentovala, že Welby „často a verejne hovoril o túžbe zomrieť, čo je v rozpore s katolíckymi hodnotami“.
Arcibiskup Martini si však myslí, že nevyliečiteľne chorí pacienti by mali mať právo na odmietnutie liečby. Lekárom, ktorí im pomôžu, by nemalo hroziť trestné stíhanie.
Martini je za to, aby sa v Taliansku prijal zákon, ktorý umožní pacientom požiadať o ukončenie liečby. „Neznamená to rozhodnutie o smrti, ale akceptovanie, že ju nemôžete zastaviť,“ povedal pre denník Il Sole 24 Ore.
Špičky Vatikánu majú iný názor. Pápež Benedikt XVI. počas vianočného požehnania z Námestia sv. Petra hovoril o dôležitosti ľudského života od jeho počiatku až po prirodzený koniec.
Piergiorgio Welby trpel svalovou dystrofiou, viac než polovicu života nemohol chodiť a hovoril len s pomocou prístroja. Posledný polrok dostával umelú výživu a chcel zomrieť. Dožil sa šesťdesiatich rokov.
Talianske súdy v decembri rozhodli, že Welby mal právo odmietnuť liečbu. Nemohol ho však využiť, pretože v Taliansku neexistuje zákon o eutanázii, ktorý by to umožňoval. Lekár, ktorý ho odpojil z prístrojov, teraz čelí vyšetrovaniu. Anestéziológa Maria Riccia tri hodiny vypočúvala stavovská organizácia lekárov. Hrozí mu 15 rokov väzenia.
Katolícke Taliansko je rozdelené. Kresťanské strany hovoria o vražde, liberáli a ľavica eutanáziu obhajujú. Premiér Romano Prodi zatiaľ vyhlásil, že diskusia bude pokračovať, a sľúbil, že jeho vláda sa prípadom bude do hĺbky zaoberať.
Autor: hud