Lepšie sa v ňom dajú usporiadať jednotlivé skrinky. Umiestniť však linku do väčšieho ale atypického priestoru môže byť ťažšie ako sa zdá. Musíme brať ohľad aj na ostatné vybavenie a doplnky.
Naša kuchyňa je dostatočne veľká, no nie natoľko, aby sme mohli umiestniť barový pult alebo pracovnú zónu do priestoru. Navyše má tvar nepravidelného lichobežníka a takýto atypický priestor si vyžaduje viac fantázie. Svoju predstavu o usporiadaní kuchynského nábytku a doplnkov sme museli prispôsobiť nielen tvaru miestnosti, ale aj nie najvhodnejšiemu umiestneniu dverí. Preto sme sa nemohli pohrať s priestorom tak, ako by sme chceli. Uvedomili sme si, že keď sa chceme v kuchyni cítiť príjemne, musíme si premyslieť každý detail. Máme radi jasné, pestré farby a svetlo, preto sme kuchyňu vymaľovali bielou. Len pre stenu oproti budúcej linke sme zvolili sýtu svetlozelenú farbu. Nová kuchynská linka by mala byť svetlá, bez vzoru. Svetlozelená stena jej dodá nádych zelenkastej farby.
Láska na prvý pohľad
Pri rozhodovaní sú vynikajúcimi pomocníkmi internetové stránky, katalógy, aj priatelia. Nič však nenahradí ten pocit, keď sa môžeme našej vysnívanej linky dotknúť, prezrieť si ju zblízka a vyskúšať si, či nám uľahčí prácu. Preto si návšteva predajne vyžaduje viac času. V kuchynských štúdiách, v Kike, Galane, či Ikea je naaranžovaných veľa rôznych typov - odlišujú sa farebnosťou, dizajnom, aj vypracovaním jednotlivých prvkov. Aby ste sa v tomto množstve úplne nestratili, je dobré stanoviť si určité kritériá, mať aspoň približnú predstavu o tom, čo hľadáte a poznať rozmery miestnosti.
My sme mali šťastie hneď na začiatku - v jednej predajni nám medzi prvými padla do oka krásne zariadená kuchynská linka: hladké dvierka bez vzoru, farba vanilky, kovové úchytky na dvierkach. Množstvo užitočných kuchynských doplnkov príjemne navodilo atmosféru pohody domova. Páčila sa nám, usporiadanie jednotlivých prvkov sa nám zdalo praktické a prekvapilo nás ako ľahko sa manipuluje so šuplíkmi aj dvierkami.
V ďalších provizórne zariadených kuchyniach sme už nemali pocit eufórie. Ostatné vystavené linky nám pripadali buď obyčajné alebo príliš honosné pre naše potreby. To nás trochu rozladilo, zároveň sme však boli radi, že sme hneď našli to, čo sme hľadali. Nemali sme však žiadnu predstavu ako najvhodnejšie rozmiestniť jednotlivé časti.
Oslovili sme slečnu v odeve s logom firmy. Pohodlne sme sa usadili pri počítači a vysvetlili sme jej, o ktorú zostavu máme záujem.
Z katalógu sme si vybrali javorovú farbu skriniek, o niečo tmavší odtieň od vanilkovej, ktorá bola vystavená a mohli sme začať.
Ako vzniká vizualizácia
Základnými informáciami pre tvorbu vizualizácie boli, samozrejme, rozmery - dĺžka kuchynskej linky a výška spodných aj vrchných skriniek. Keďže sme neuvažovali o výmene kuchynských spotrebičov (sporák, chladnička a mikrovlnná rúra), prihliadali sme pri tvorbe návrhu na rozmiestnenie doterajších.
Dizajnérka kreslila základné rozvrhnutie linky a my sme pritom odpovedali na množstvo otázok spojených s umiestnením drezu, vstavaných spotrebičov, osvetlenia, vnútorného usporiadania skriniek a podobne.
Prvý návrh nám nevyhovoval pre umiestnenie drezu. Nechceli sme investovať do novej vodoinštalácie. Neboli sme tiež spokojní s rozmermi spodných skriniek a nakoniec sme sa rozhodli nahradiť niektoré šuplíkmi.
Hornú časť linky sme vyskladali zo skriniek s dvierkami bez sklenej výplne v mierach 60 a 90 centimetrov. Do dolnej časti sme zakomponovali len jedny deväťdesiat centimetrové dvierka pod drezom a vedľa nich sme umiestnili úzky, pätnásť centimetrový šuplík.
Aby nebola zostava fádna, oživili sme linku doplnkami s nádychom grafitu - takej istej farby bude aj pracovná doska a zástena.
Nakoniec sme vybrali osvetlenie - najviac nám vyhovovali tykadlové svietidlá zabudované na vrchných skrinkách z vonkajšej strany. Neóny pod vrchnými skrinkami zase dostatočne osvetlia pracovnú plochu.
Chladničke s mikrovlnnou rúrou padlo ako uliate miesto medzi potravinovou skriňou a kuchynskou linkou.
Predajca garantuje dodaciu lehotu 4 až 6 týždňov a účtuje si zálohu 30 percent z celkovej ceny. V prípade nedostatku voľných finančných prostriedkov môže zákazník financovať kúpu prostredníctvom splátkového systému.
Autor: Kristína Nogová