Európa si vydýchla. Nedeľné parlamentné voľby síce vyhrala ultranacionalistická Radikálna strana, novú vládu však podľa všetkého nezostaví.
Jej líder Tomislav Nikolič už vyhlásil, že ide do opozície. Na vládu, v ktorej by bol premiérom, nemá partnerov.
Demokrati majú väčšinu
Na radosť Európskej únie má väčšinu v rukách demokratický tábor. Na druhom mieste skončila podľa očakávaní Demokratická strana prezidenta Borisa Tadiča s 21 percentami, za ňou Demokratická strana Srbska premiéra Vojislava Koštunica. Práve na ich schopnosti dohodnúť sa bude záležať, kedy a aká vláda vznikne.
Brusel už vyzval demokratov, aby sa so zostavením vlády poponáhľali. Pozorovatelia však predpovedajú zdĺhavé, niekoľkomesačné vyjednávanie.
Koštunica o tom zatiaľ nechce hovoriť, ale je celkom pravdepodobné, že na premiérskej stoličke zostane. „Prezidentova strana mu bude musieť niečo ponúknuť a nič menšie asi nezoberie,“ hovorí šéfredaktor srbského liberálneho denníka Danas Mihal Ramač. Tadič podľa neho nemá s Koštunicom nijaké problémy.
„Navyše by nebolo najideálnejšie, keby prezident aj premiér vyšli z tej istej strany,“ dodal Ramač. Hľadanie kompromisu môžu skomplikovať antipatie členov strán s prívlastkom demokratická.
„Vyjednávania potrvajú a nie je vylúčené, že budeme mať čoskoro nové voľby,“ povedal Reuters politológ Dušan Janjič.
Kosovo už čoskoro
„Nebolo by vôbec prekvapením, ak bude o Kosove už dávno rozhodnuté, a Srbsko nebude mať vládu,“ domnieva sa šéfredaktor belehradských novín Ramač.
Kosovský premiér Agim Čeku už vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby čoskoro uznalo Kosovo za nezávislé. „Je už po voľbách, teraz sa môže rýchlo rozhodnúť,“ povedal Čeku Reuters.
Správu o budúcom statuse juhosrbskej provincie predstaví šéf vyjednávačov OSN Martti Ahtisaari už v piatok. Konečné rozhodnutie, ktoré sa očakáva v najbližších mesiacoch, je v rukách Bezpečnostnej rady OSN.