tovi formálne druhý najvyšší ústavný činiteľ a trojka z kandidátky Smeru PAVOL PAŠKA hovorí, že po Ficovi dvojka v strane neexistuje.
Vzťahy medzi koaličnými stranami sa vraj upokojili. Je to tak?
„Určite áno. Ony však nikdy neboli rozbúrené, aj keď sa to tak nezdalo. Každá zo strán, ktorá je identická vo svojom programe, hľadá svoju identifikáciu. Bolo preto úplne prirodzené, že vznikla téma, na ktorú sa hľadalo konečné riešenie, ale to nebol podľa môjho názoru nikdy dôkaz vážnych rozporov. Koalícia fungovala, funguje a bude fungovať pokojne ďalej.“
Hovoríte, že vzťahy neboli rozbúrené. Čo podľa vášho názoru znamenali správy, ktoré si HZDS zaplatilo v agentúrach?
„Každá strana reaguje na niektoré veci, ktoré súvisia so životom v koalícii, ale myslím si, že je to úplne normálne. Niet optimálnej koalície nikde na svete, lebo každá je tvorená zo subjektov, ktoré majú svoju agendu, program, históriu. Tak ako v každej dobrej rodine sa však treba o veci porozprávať a povedať, ako ďalej. A to sa v tejto koalícii deje.“
Sporné veci najprv HZDS ventilovalo cez médiá a až potom v koaličnej rade. Považujete to za vhodný systém komunikácie?
„To, že sa darí presadzovať vládny program, je azda najlepším dôkazom, že systém bol nastavený správne a je otázkou času, ako sa bude precizovať.“
Chodíte na rozšírené koaličné rady. Mečiar sa vraj na nich niekedy správa pomerne tvrdo. Je to tak?
„Nie. Neviem, kto vám dáva takéto informácie.“
Ľudia, ktorí tam chodia.
„Každý člen koaličnej rady presadzuje svoj prístup k problematike, lebo koaličné rady sa nestretávajú len tak - stretnú sa pre riešenie v konkrétnych oblastiach. A je úplne legitímne vyjadriť svoj názor. Vyjednávanie je jedným z dôležitých prístupov, ako v politike presadiť svoj zámer a cieľ.“
Ako vyzerá koaličná rada? Buchne niekedy niekto na stôl?
„Keď som tam bol ja, tak nie. Ani sa to nedá, lebo by asi ťažko mohla koalícia takto úspešne fungovať.“
Kto z trojice Fico-Slota-Mečiar je najtvrdší vyjednávač?
„Neviem. Dôležité je, že sa vždy dospeje k cieľu a tým sú predovšetkým zámery definované v programe vlády.“
Prečo spolu vychádzajú lepšie Fico a Slota ako Fico a Mečiar? Je to tým, že si rozumejú hodnotovo, alebo skôr ľudsky?
„Ťažko sa mi k tomu zaujíma stanovisko. Ja ako predseda parlamentu vychádzam dobre aj s Jánom Slotom, aj s pánom Mečiarom, ktorý je predsedom poslaneckého klubu HZDS, a nie raz sme tu strávili v rozhovore o rôznych témach veľa času. “
Vy ste podpredseda Smeru pre vnútornú politiku. Čo sa dnes deje vnútri Smeru? Mnoho členov sa dostalo do rôznych funkcií a asi nemajú čas na stranícku politiku. Ako funguje strana, ktorá je vo vláde?
„Jediným rozdielom je to, že ľudia, ktorí sa rozpŕchli na rôzne posty, majú väčšiu možnosť prezentovať hodnoty, myšlienky a program strany. A nakoniec, podpora verejnosti ukazuje, že to bolo pozitívne. Vnútrostranícky život ide ďalej, všetky inštitúty fungujú, strana sa stretáva, predsedníctvo pracuje. To patrí k tomu. Sme najväčšia strana na Slovensku a vnútrostranícky život funguje bez problémov ďalej.“
Pozícia Roberta Fica v Smere je myslím úplne jasná - kto okrem Fica riadi Smer? Dušan Čaplovič hovorí, že na Fica má vplyv najmä Marek Maďarič. Je to tak?“
„Smer riadi v zmysle stanov predsedníctvo a potom ešte užšie vedenie strany, ktoré má operatívnejší charakter, ale nemá také rozhodovacie právomoci. Líder v každej strane je však legitímne dominantný, a tak je to aj v Smere-SD. Kto má aký vplyv? Každý z predstaviteľov má svoju agendu. Pomenovali ste aj moju – vnútorná politika. Pán Marek Maďarič je nový podpredseda, aj s Igorom Federičom majú svoje agendy a každý sa v zmysle svojho mandátu pohybuje v rámci strany.“
Kto je dvojka v Smere?
„My sme nikdy nemali takúto hierarchiu. Sú strany, ktoré majú definované, kto je líder, kto je prvý štatutár a kto druhý. U nás to tak nie je. Vo vedení sú dlhodobo ľudia, ktorí začínali, ale aj noví ľudia - ako Marek Maďarič ako nový podpredseda.“
V praxi je určite niekto, kto je najbližšie premiérovi.
„Najbližšie premiérovi je vždy ten, čo má čas, aby sa k nemu dostal. Keď som to ja, som to ja. Keď je to iný predstaviteľ vedenia strany alebo ktokoľvek z predsedníctva, sú to títo ľudia. Naozaj neexistuje hierarchia. Vždy sme boli zohratým tímom a myslím, že jedným z dôležitých úspechov na ceste k moci bolo aj to, že sme si dokázali presne zadefinovať svoje rozsahy pôsobenia aj mieru zodpovednosti.“
Takže jednotku máte, dvojku nie.
„Jednotkou je celá strana. Vyhrali sme voľby, dostali sme najviac percent. Dnes je jednotkou Smer.“
Nezačalo sa k vám po voľbách hlásiť viac ľudí?
„Nepoznám teraz presne situáciu z hľadiska členskej základne. Pomerne veľká bola už potom, ako sme integrovali stredoľavý priestor. Myslím, že združovala vtedy až okolo 15-tisíc členov. Tomu sa však nevyhnete. Otázka konjunktúry ľudských zdrojov asi patrí k politike, ale nemám pocit, že by ten nárast bol nejaký obrovský.“
Medzi tými, čo sa k vám hlásia, sú určite aj takí, ktorým ide o „fleky“? Ako v strane odlišujete tých nezištných od zištných? Máte na to nejaký systém, alebo beriete, čo príde?
„A vy viete rozlíšiť zištného od nezištného? Jedna vec je otázka členstva a tá je daná stanovami. Znamená to, že nemôžete brániť nikomu, ak chce byť politicky organizovaný, aby tak učinil. Druhá vec je štandardný ľudský vzťah. A tam z hľadiska akejsi hierarchie a možností rozhodovať, musí vždy ten človek, ktorý má rozhodnúť, vycítiť, o čo tam vlastne ide. Či tam ide o prirodzenú ambíciu, ktorú sprevádzajú aj schopnosti a profesionálny background, alebo je to niečo účelové, alebo zištné.“
Viete odhadnúť, koľko členov našlo uplatnenie v štátnej správe? Ide o stovky ľudí?
„Neviem to odhadnúť. Asi to ani nie je možné. A máme nejakú informáciu, koľko ľudí z SDKÚ bolo v predchádzajúcom období v pozíciách? Samozrejme, že tam, kde sú posty, ktoré sú predmetom politického rozhodnutia - najmä niektoré špeciálne úrovne štátnej alebo verejnej správy - sú prevažne nominovaní ľudia spĺňajúci kritériá schopnosti aj politickej lojality. To je normálne. Bez toho sa nedá vládnuť.“
Robert Fico nedávno hovoril, že ľudia, ktorí sú vo vládnych funkciách, by nemali byť aj v straníckych. Prekvapilo vás to?
„Skôr sme reagovali na to, čo sa deje s niektorými predstaviteľmi bývalej koalície. Pán predseda reagoval aj na to, čo je zvyčajne v niektorých našich partnerských stranách - napríklad v Maďarsku - kde nie je identická stranícka riadiaca pozícia s výkonnou politickou funkciou.“
Bude sa s tým niečo v Smere robiť? Myslíte si, že to povedal len tak, alebo je to vážny zámer?
„To sa musíte spýtať pána predsedu. Nemyslím si, že sa bude niečo s tým robiť dnes či zajtra. Ako som povedal, reagoval na určitý kontext, o ktorom som hovoril, a o budúcnosti, ktorá je ďaleko pred nami. My ešte máme dosť nenaplnených cieľov, ktoré sme v podobe programu ponúkli ľuďom na Slovensku, a ľudia to evidentne chcú.“
V posledných týždňoch sa pomerne obsiahlo písalo o zahraničných cestách premiéra. Vy ten výber krajín považujete za šťastný?
„Vzhľadom na to, že poznám dobre pána predsedu vlády, nepochybujem, že ak je cieľom určitá destinácia, má to hospodársky alebo iný dôležitý význam.“
Nemal by mať hospodársky zmysel cesty aj do krajiny, ktorá je nedemokratická, aj nejaký ľudskoprávny rozmer? Že by mal pri každej príležitosti určite zdôrazniť problémy s ľudskými právami?
„Pokiaľ sú takéto problémy, tak určite áno. Pokiaľ viem, nikdy nikto nemal problém pomenovať veci. Ja som tiež nikdy, ani v predchádzajúcom období, nemal problém pomenovať problémy v Bielorusku alebo inde. Aj na poslednej schôdzi som inicioval dve uznesenia, z ktorých jedno sme prijali. Jedno bolo k nešťastnej konferencii v Iráne, ktorá mala spochybňovať najstrašnejšiu udalosť - holokaust. Druhú sme prijali na podporu demokratizačných procesov v Bielorusku. K týmto veciam sa určite treba vyjadrovať.“
Diskutovalo sa aj o stretnutí premiéra s kubánskym veľvyslancom na stretnutí ku kubánskej revolúcii. Váš predchodca Pavol Hrušovský sa aktívne angažoval proti porušovaniu ľudských práv na Kube. Čo hovoríte na toto stretnutie Roberta Fica? Budete sa aj vy angažovať v otázkach Kuby?
„Rozmer reprezentácie a protokolu je veľmi dôležitý, a preto by som nevidel v tomto veľmi krátkom stretnutí na recepcii nijaký problém. Čo sa týka otázky zahraničných vzťahov Národnej rady: My sa dnes koncentrujeme na najvýznamnejšiu udalosť, a tou je predsedníctvo NR SR v Konferencii predsedov parlamentov členských krajín Európskej únie. Na stretnutí v máji v Bratislave sa určite bude hovoriť aj o budúcnosti Európy, ľudských právach, o rozširovaní. Prizvali sme ukrajinského predsedu parlamentu, aby prezentoval zahraničnopolitické smerovanie Ukrajiny. To sú hlavné priority Národnej rady v súčasnom období z hľadiska zahraničných vzťahov.“
V najbližších týždňoch by sa malo v Bruseli opäť začať diskutovať o pozastavenom členstve Smeru v Strane európskych socialistov. Budete sa snažiť, aby vám členstvo vrátila?
„My tak činíme od prvej sekundy, ako sme sa dozvedeli, že naši priatelia v PES urobili takéto, podľa mňa nešťastné, rozhodnutie. Je veľmi dôležité, že bolo formulované iba na určité obdobie, počas ktorého sa budú hodnotiť akty, konanie a reálna politika tejto vlády. Prejde sa k zhodnoteniu za určité obdobie, a keďže sa tejto vláde bez zvyšku darí napĺňať sociálno-demokratický koncept, som presvedčený, že niet dôvodu na spochybňovanie tejto koalície.“
Takže si myslíte, že PES akceptuje Jána Slotu?
„To nie je o tom, či PES niekoho akceptuje, alebo nie. Stanovisko vychádzalo z istej interpretácie a identifikácie na základe parametrov, ktoré skupina mala. Život na Slovensku počas 6 mesiacov ukázal, že SNS ani pán Slota nie sú takí ako boli interpretovaní a ako boli zaradení do určitej skupiny strán, ktoré sú pre európsky priestor niekde na okraji politického spektra.“
Máte teda náznaky, že európskym socialistom SNS a Ján Slota neprekážajú?
„Neviem nič o nejakých náznakoch. Znovu musím zopakovať, že spomínané obdobie je časom, keď sa má hodnotiť reálna politika. A ja nepotrebujem na reálne hodnotenie niekoho spoza hraníc. Dôležité je, ako ľudia na Slovensku hodnotia politiku, ktorá je tou, ktorú očakávali, ktorej dali mandát a som presvedčený, že naši priatelia z PES tomu porozumejú.“
Keďže sa tejto vláde bez zvyšku darí napĺňať sociálnodemokratický koncept, som presvedčený, že niet dôvodu spochybňovať túto koalíciu.
SNS ani pán Slota nie sú takí, ako boli interpretovaní.