BELEHRAD. Radikáli alebo demokrati? Srbsko si včera vyberalo nové zloženie parlamentu a s ním aj budúce smerovanie krajiny.
Najväčšie šance na víťazstvo mala Radikálna strana Tomislava Nikoliča a Demokratická strana prezidenta Borisa Tadiča.
Prvé bez Čiernej Hory
Nedeľné voľby boli vôbec prvými od minuloročného odtrhnutia Čiernej Hory, ktorá sa v referende rozhodla pre nezávislosť. Zároveň môžu byť poslednými s Kosovom ešte ako súčasťou Srbska.
Práve budúci status Kosova bude najväčšou výzvou pre novú vládu, na ktorú s napätím čaká aj Európska únia.
Tá sa najviac obáva možného nástupu ultranacionalistikej Radikálnej strany, ktorú z Haagu riadi Vojislav Šešelj obvinený z vojnových zločinov.
O prvé miesto v posledných prieskumoch verejnej mienky zápolili radikáli s demokratmi. Rozhodujúce slovo však môže mať strana premiéra Vojislava Koštunicu, ktorá figurovala v prieskumoch na treťom mieste a môže zohrať rolu jazýčka na váhach.
Vysoká účasť
Hlasovanie prebehlo bez vážnejších incidentov. Prvé predbežné výsledky sa očakávali včera pred polnocou. Volebná účasť po 19. hodine hodine sa pohybovala okolo 56 percent.
Pozorovatelia tipovali, že by mohla prekročiť 60–percentnú hranicu. Vysoká účasť hrá skôr v prospech prozápadných síl ako nacionalistického tábora.
Podľa mimovládnej organizácie Centrum pre slobodné voľby a demokraciu (CESID) môžu rozhodujúcu rolu zohrať hlasy prvovoličov.
„Nových voličov je okolo 250-tisíc a očakáva sa, že budú hlasovať za proreformné sily," povedal Zoran Lučič z CESID.
Kosovská otázka
S výnimkou liberálov všetky strany napriek reálnej hrozbe straty Kosova, svojich voličov ubezpečovali, že oň neprídu.
Plán budúceho usporiadania juhosrbskej provincie pod správou OSN by mal predstaviť šéf vyjednávačov OSN Martti Ahtisaari ešte tento týždeň.
Kosovo od roku 1999 funguje nezávisle od Srbska. Má vlastného prezidenta, vládu aj parlament. Na rozdiel od srbských dinárov tam platia eurá.
Putin: Bez Srbska to nejde
Konečné slovo o jeho osude však bude mať Bezpečnostná rada OSN. Kým Západ sa prikláňa k nezávislosti, Rusko stojí skôr na strane Srbska.
Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Mekrelovou znovu pripomenul, že rozhodnutie o Kosove musí byť prijateľné pre Srbsko.
Merkelová vyslovila nádej, že včerajšie voľby posilnia demokratizáciu krajiny a vylúčila také rozhodnutie o Kosove, ktoré by prinieslo ďalšiu nestabilitu na Balkán.
Určite vyhráme. Srbský ľud a ja osobne očakávame, že voľby preukážu naše právo na smerovanie k Európe.
Prezident Srbska Boris Tadič
Autor: rek, čtk