Ústavný súd prechádza do tzv. krízového režimu. Súhlasíte s takýmto pomenovaním?
„Je to skôr kríza. Žiadny zmysluplný režim sa pri štyroch sudcoch nedá zaviesť. Myslím si, že ak Ústavný súd nemôže vykonávať všetky ústavou zverené právomoci, na čo potrebuje najmenej sedem sudcov, potom nie je funkčný ako celok.“
Vedia vaši kolegovia v Luxemburgu o súčasnej situácii slovenského Ústavného súdu?
„Žiaľ, áno a pýtajú sa na to. No nie som na súdnom dvore na analýzu tejto situácie. Takže odpovedám skôr lakonicky, že nie sme prvý a zjavne ani posledný štát, kde hrozí kríza ochrany ústavnosti a základných práv a slobôd. Hoci naposledy to bolo na Ukrajine.“
Prečo nebol parlament schopný tak dlho zvoliť potrebný počet kandidátov?
„Na to neviem odpovedať. Nezdá sa mi, že by si poslanci neuvedomovali ich zodpovednosť. Skôr je pravdepodobné, že poslanci dosť váhali nad ponukou kandidátov, a to im nemožno zazlievať, najmä ak boli navrhovaní aj právnici, ktorí sa v profesionálnom živote ani neobtreli o ústavné súdnictvo. Pravda však je aj to, že za kandidátov neboli zvolení ani výnimočne dobre pripravení uchádzači. Pre mňa zostane navždy záhadou, ako možno uprednostniť neznámeho kolegu, ktorý nepatrí medzi špičku vo svojom odbore, pred medzinárodne renomovaným profesorom ústavného práva, ktorý je pre právnikov dlhodobo odbornou a morálnou autoritou.“
Pri poslednom hlasovaní koaliční poslanci bojkotovali voľbu druhého kandidáta, aby teraz mohli hlasovať za nominanta SNS Tibora Šafárika. Zdá sa vám to zodpovedné?
„Na diaľku sa to nedá posúdiť.
Dá sa podľa vás medzi súčasnými kandidátmi vybrať deväť kvalitných ústavných sudcov?
„Samozrejme. Nemám zámer niečo a niekoho ovplyvňovať, ale domnievam sa, že by to mali byť kolegovia, ktorí po 14 rokoch existencie Ústavného súdu buď na ňom úspešne pôsobili ako sudcovia, alebo poradcovia, prípadne za uplynulý čas dokázali, že majú potrebné teoretické vedomosti a praktické zručnosti na vykonávanie takej funkcie.“
Nezatiahla sa až príliš politika do tejto voľby? Bolo to tak aj v minulosti, alebo sa to prejavilo až teraz?
„Politika sa do takej voľby zaťahuje vždy. Otázka je, či politika v tomto prípade pôsobí v prospech fungovania Ústavného súdu, alebo proti tomu. Skôr sa mi zdá, že do tejto voľby sa príliš zatiahli osobné ambície a to skomplikovalo situáciu viac, ako to bolo únosné.“
Autor: vev