Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky

Na parkete prežíva len príjemné pocity

Bratislavčana PETRA MODROVSKÉHO donedávna takmer nikto na Slovensku nepoznal. Napriek tomu, že je náš vicemajster v štandardných tancoch, majster vo voľnom tanci i v choreografiách.

Peter Modrovský má 23 rokov, je z Bratislavy. Je vicemajster Slovenskej republiky v štandardných tancoch a v 10 tancoch. Bol finalistom mnohých medzinárodných súťaží, v svetovom rebríčku mu patrí 35. priečka. Tancuje v klube Jagermajster.Peter Modrovský má 23 rokov, je z Bratislavy. Je vicemajster Slovenskej republiky v štandardných tancoch a v 10 tancoch. Bol finalistom mnohých medzinárodných súťaží, v svetovom rebríčku mu patrí 35. priečka. Tancuje v klube Jagermajster. (Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Bratislavčana PETRA MODROVSKÉHO donedávna takmer nikto na Slovensku nepoznal. Napriek tomu, že je náš vicemajster v štandardných tancoch, majster vo voľnom tanci i v choreografiách. Zviditeľnil sa až v televíznej show Let's Dance, v ktorej tancoval so Zuzanou Fialovou. Do prípravky, ktorú vedie, sa mu prihlásilo dvakrát toľko detí ako pred súťažou. Jedno dievčatko je dokonca ochotné dochádzať na jeho hodiny 50 kilometrov.

Ako sa cítite, keď ste zrazu mediálne známy a ľudia vás spoznávajú na ulici?

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to zvláštny pocit, veľmi príjemné to nie je. Až tak veľmi to však nepociťujem. Jasné, že keď niekam prídem, ľudia si hovoria, toho poznám z Let's Dance. Minule sa mi stalo, že som bol s kamarátom v McDonalde a skôr než som si stihol odhryznúť z hamburgera, vytvoril sa predo mnou rad dievčat, a rozdával som autogramy. Hladný."

Ako hodnotíte súťaž Let's Dance?

"Úžasný projekt. Na to sa nedá nič iné povedať. Stretli sa tam špičkoví ľudia od tanečníkov cez moderátorov, porotcov, choreografov. Výborný tím. Som rád, že som sa na tom mohol zúčastniť. Som šťastný, akoby povedala Zuzka."

So Zuzanou Fialovou ste tvorili zohraný pár. Je naozaj taká dobrá tanečnica?

"Je výborná. Naozaj sme si sadli."

Vedela tancovať už predtým, ako ste spolu začali trénovať?

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie. Teda vlastne áno. Mala svoje pohyby. Jej vlastný freestyle."

Podľa čoho vám partnerku vybrali?

"Pán Jágerský nás tanečníkov pozná. On a ďalší ľudia určili, kto sa ku komu najviac hodí. Zuzku mi dali asi preto, že som bol schopný ju zvládnuť. Tanečníci si partnerov nevyberali sami, ale celebrity mohli odmietnuť. A Zuzka neodmietla."

Aké bolo vaše prvé stretnutie?

"Stretli sme sa v jednej reštaurácii v Starom meste. Ja som noc predtým veľa nespal a ledva som držal otvorené oči, takže som mal trošku oneskorené reakcie. Keď však prišla Zuzka s jej rozžiareným úsmevom, hneď som sa prebral."

Takže láska na prvý pohľad?

"Do Zuzky sa zamiluje asi každý. Mne sadla ako osobnosť. Mám rád ľudí, s ktorými je zábava a tréning s nimi rýchlo ubieha. Tak to bolo aj so Zuzkou. Neriešili sme len otočky, vpravo vľavo, ale na tréningu sa žilo. To mám rád."

Skryť Vypnúť reklamu

Poznali ste ju pred súťažou?

"Nebol som si istý. Keď sa začalo hovoriť o tom, kto bude s kým tancovať, ľudia okolo Let's Dance stále hovorili Fialová sem Fialová tam. Ja som si myslel, že hovoria o mojej košeli, ktorú budem mať oblečenú v prvej časti."

Meno Zuzana Fialová vám nič nehovorilo?

"Ale áno. Už som ho počul. Videl som ju aj v televízii. Ale najprv som si nevedel jej meno spojiť s tvárou. Kamaráti ma strašili, že to je taká stará herečka s veľkým nosom."

Nikdy ste ju v divadle nevideli hrať?

"Nie, predtým som nikdy nebol v divadle. Bol som stále zatvorený v tanečnej. Medzičasom som však už videl takmer všetky predstavenia, v ktorých teraz hrá."

Stretávate sa so Zuzanou aj po Let's Dance?

"Áno, chodíme si sem-tam zatrénovať. Okrem toho jej syn Dávid začal chodiť ku mne do prípravky. Zapáčilo sa mu tancovanie."

Skryť Vypnúť reklamu

Tancuje od ôsmich

Kedy ste začínali?

"Mal som osem. Na tanečnú ma prihlásila mama. Odmalička som totiž šantil. Tancoval som dokonca doma nahý."

Chodili ste do tanečnej rád?

"Tanec ma bavil, ale bolo to trošku nasilu. Chalani hrali futbal, robili rôzne iné športy a ja som chodil do tanečnej. Bolo mi to trošku trápne."

Smiali sa vám?

"Áno, ale teraz závidia, takže je to v poriadku."

Koľko tanečných partneriek ste mali?

"S prvou partnerkou Luciou Šimkovou som sa pretancoval do vyššej kategórie C, prestala však rásť na rozdiel odo mňa. Zrazu mi bola po prsia, a tak mi klub našiel inú partnerku. Po nej som mal ešte jednu, kým som začal tancovať s Barborou Jančinovou. Tesne pred súťažou Let's Dance som začal tancovať s Kristínou Kamenickou, pretože Barbora uprednostnila školu a na čas s tancom skončila."

Skryť Vypnúť reklamu

Chceli ste aj vy niekedy s tancom skončiť?

"Áno, a nie raz. To sa stáva často."

Prečo?

"Nie sú na to žiadne vážne dôvody. Skôr len krátkodobé úlety typu nebudem, nechce sa mi, nevládzem.Vždy to, našťastie, rýchlo vyfučí."

Čo pre vás tanec znamená?

"Všetko. Znie to veľmi neoriginálne, ale naozaj to tak je."

Čo prežívate na parkete?

"Len príjemné pocity. Najmä, keď sa mi darí a ľudia to ocenia potleskom. Záleží aj na tom, s kým tancujem. Dobre sa mi tancuje s každým, koho tanec baví a v danej chvíli ním naplno žije."

Čo vám tanec dal?

"Mám dvadsaťtri rokov a už som precestoval skoro celý svet. Boli sme v Amerike, Kanade, Singapure, Malajzii, v celej Európe. Tanec ma živí."

Drahý koníček

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je spoločenský tanec veľmi nákladný koníček?

"Je. Finančne je to extrémne náročné, najmä ak chcete tancovať na najvyššej úrovni. Dobrý tréner býva veľmi drahý. Treba aj zaplatiť šaty, topánky, poplatky za súťaže a trénera. Ja však okrem tancovania aj trénujem. A učím deti v prípravke. Práve teraz si robím učiteľské skúšky."

Akí sú na Slovensku tréneri?

"Medzi špičkových patria manželia Jágerskí. Za najlepšími trénermi však treba cestovať do zahraničia. My sme chodili do Talianska a do Anglicka. Napríklad Peter Maxwell v Londýne je jeden z najlepších, ale zároveň najdrahších trénerov na svete, a sám si vyberá koho bude trénovať. My sme mali to šťastie."

Koľko tréning stojí?

"Jedna individuálna hodina u najlepších zahraničných trénerov od sto do dvesto eur. Tréning trvá väčšinou deväťdesiat minút, čo sú dve individuálne hodiny. Samozrejme, to je neporovnateľne vyššia cena ako u nás."

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dokážu mladí ľudia takéto výdavky zvládnuť?

"Keď má niekto šťastie, financujú ho rodičia alebo niekto z rodiny, zvyčajne si však pár musí nájsť sponzora. Ten sa na Slovensku zháňa ťažko. Veľa talentov nedosiahne svetovú úroveň, lebo nemajú peniaze. Nemôžu cestovať na prestížne súťaže, nemajú na špičkových trénerov."

Prispieva slovenským reprezentantom zväz tanečného športu?

"O tom nerád hovorím. Zväz nefunguje ukážkovo. Napríklad na majstrovstvách Európy na Ukrajine sme s Barborou Jančinovou reprezentovali na vlastné náklady. Naši reprezentanti to majú vonku ťažké. Necítia z domu podporu."

Je to drina

Má profesionálny tanečník špeciálny denný režim porovnateľný napríklad so športovcami?

"Spoločenský tanec sa už pár rokov oficiálne volá tanečný šport. Tréningy, to je drina, ale zatancovať taký quickstep na súťaži tiež. Dá sa to prirovnať k atletike. Zadýcham sa rovnako ako bežci na sto metrov, oni sa však pritom nemusia celý čas usmievať a dobre vyzerať."

Skryť Vypnúť reklamu

Ako často trénujete a ako tréning vyzerá?

"Mal by som každý deň, nie vždy sa to však podarí. Pred majstrovstvami trénujeme aj dvakrát denne. Na tréningu simulujeme súťaž. Tancujeme na čas, dookola naše choreografie. Okrem toho trénujeme techniku, máme kondičný tréning a baletnú prípravu. Pred veľkými súťažami dodržiavame aj špeciálnu diétu."

Musíte dodržiavať aj iné pravidlá?

"Máme zakázané fajčiť. V našom klube by som za každú cigaretu, s ktorou ma prichytia, dostal pokutu. To je však individuálne v každom klube. Tanečníci by nemali lyžovať, aby sa nezranili."

Tanec na Slovensku

Prospela súťaž Let's Dance slovenskému tancu?

"Áno. Spoločenský tanec u nás nie je veľmi v povedomí ľudí. Nechodia na súťaže ako do divadla alebo do kina. Po Let's Dance však stúpol záujem, viac ľudí sa hlási do kurzov."

Skryť Vypnúť reklamu

Je u nás tanec menej obľúbený ako v zahraničí?

"Neviem, či menej obľúbený, ale menej sa propaguje. Je veľmi málo sponzorov, ktorí by tanec chceli zastrešovať. V zahraničí tanec často sponzorujú najväčšie a najznámejšie firmy a ľudia naň chodia radi, súťaže majú vysokú úroveň."

Existuje taká súťaž aj na Slovensku?

"Dunajský pohár v PKO. Tancujú v nej najlepšie svetové páry. Ľuďom sa však aj tak zdá veľa zaplatiť dvesto korún vstupné. Radšej idú do kina alebo do krčmy."

Vediete deti v prípravke. Baví vás objavovať medzi nimi skryté talenty?

"S deťmi ma to celkom baví. Sú neskutočné. Niektoré len tak skáču a vybíjajú si energiu, u niektorých už teraz vidno, že chcú tancovať. Talentov je medzi nimi dosť, nie všetci však pri tancovaní vydržia."

Skryť Vypnúť reklamu

Začala sa plesová sezóna. Chodievate na plesy?

"Áno, často. Plesy chodievame otvárať. A Bratislavský bál zastrešuje náš klub tanečníkmi, takže tam bývame zvyčajne až do konca."

Zažili ste na plese nejaké faux pas?

"Faux pas zatiaľ nie. Stalo sa mi však, že keď som pri otvorení plesu tancoval s manželkou váženého hosťa, viedla ma, akoby ona bola muž. Keby len to, lietal som po celom parkete."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 2. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 3. Nové číslo Historickej revue
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 7. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 8. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 22 336
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 12 551
 3. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 12 079
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 11 141
 5. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 9 963
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 8 773
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 8 673
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 8 580
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 6 728
 10. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 6 316
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu