Noviny - kúsok starých čias v digitálnom veku

Nedávno prestali vychádzať najstaršie noviny na svete. Švédske Post-och Inrikes Tidningar (Poštové domáce noviny) vznikli v roku 1645. Vydavateľ - švédska vláda - usúdil, že vastník splní svoju úlohu, aj keď bude od prvého januára vychádzať len na intern

Napriek agresivite elektronických médií súNapriek agresivite elektronických médií sú

Nedávno prestali vychádzať najstaršie noviny na svete. Švédske Post-och Inrikes Tidningar (Poštové domáce noviny) vznikli v roku 1645. Vydavateľ - švédska vláda - usúdil, že vastník splní svoju úlohu, aj keď bude od prvého januára vychádzať len na internete.Noviny sú pre miliardy ľudí na svete neodmysliteľnou súčasťou ranných rituálov. Možno si ani neuvedomujeme, že papierové noviny sú vlastne veľmi "retro". Dnes, v čase internetu a superrýchlych elektronických médií, sú stále podobné najstarším európskym novinám Avisa Relation oder Zeitung, ktoré začali vychádzať v roku 1609 v nemeckom Augsburgu, 157 rokov po tom, čo Johannes Guttenberg vynašiel kníhtlač. Obsahovo aj úpravou sa historické a súčasné noviny samozrejme líšia, ale v oboch prípadoch ide o periodické médium na papieri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zabije internet noviny?

V príbehu švédskych novín sa skrýva aj veľká téma súčasnosti - internet verzus tlač. Čoraz viac ľudí pri rannej káve nešuchoce papierom, ale kliká myšou. Keď začal byť internet zaujímavý z hľadiska návštevnosti, bolo samozrejmé, že každý vydavateľ naň dával kompletné vydanie svojich novín. Internet je však nesmierne životaschopné až agresívne médium, presadzuje sa veľmi rýchlo - a tak sa stalo, že internetové vydanie začalo byť konkurenčnou hrozbou pre papierové. Redakcie internetových i papierových vydaní si teda musia lámať hlavu, čím zaujmú čitateľa, akú pridanú hodnotu mu ponúknu.

Valér Kot, šéf internetovej sekcie nášho denníka, nie je pesimista. "Myslím si, že konkurencia jedného titulu v papierovej podobe a na webe je skôr vnímaná zvonku," hovorí. "Stále ide o čitateľov toho istého denníka nezávisle od toho, či ho čítajú na internete alebo na papieri. Nepredpokladám, že internet pochová papierové noviny. Tie sa však budú musieť prispôsobiť situácii, pretože oproti internetovému vydaniu majú veľmi dlhú výrobnú lehotu."

SkryťVypnúť reklamu

Karty sa znova rozdávajú

"Internet jednoducho ohrozil budúcnosť tlačového vydania novín," hovorí novinár Tomáš Czwitkovics, ktorý sa profesionálne venuje médiám. "Trendy sú nepopierateľné - čoraz viac ľudí číta správy na webe, naopak, mnohé noviny - aj keď v celosvetovom meradle to nie je väčšina - zápasia s klesajúcou predajnosťou. Príznačné to je na najsilnejšom internetovom trhu sveta, v Spojených štátoch. To však neznamená, že internet tradičné noviny zničil - len sa presúvajú čitatelia. Preto sa vydavatelia, ktorí včas zareagovali na tento trend a objavili potenciál internetu, nemusia obávať, že by stratili čitateľov. Jediný problém súčasnosti je, že internetový trh je mladý a z pohľadu reklamy aj menej výkonný - internetové a tlačené médium môže mať rovnako veľké publikum, no noviny na webe zatiaľ zarobia výrazne menej. Internetový trh je však najdynamickejší a rastie najrýchlejšie, preto intenzívne dobieha tradičné médiá."

SkryťVypnúť reklamu

Olovené noviny

Papierové noviny sa síce tlačia na papier ako kedysi, tým sa však podobnosť končí. Do ich výroby razantne zasiahli počítače.

Ján Kamenistý je novinár starej školy. Najprv sa vyučil za sadzača, neskôr vyštudoval žurnalistiku. Výrobu novín teda dôkladne pozná zo všetkých strán. "Počítače boli pre nás revolúciou, porovnateľnou s Guttenbergovým vynálezom kníhtlače," hovorí. "Všetko sa vtedy zjednodušilo. Výroba bola dovtedy nesmierne prácna. V redakcii sa pripravili rukopisy, grafik nakreslil zrkadlo. V tlačiarni to všetko dostali sadzači, ktorí pracovali na linotypoch, teda sádzacích strojoch. Sadzač písal na klaviatúre a stroj text po riadkoch odlieval do olova. Na stroji bola nádobka s roztopeným olovom, preto to bolo veľmi nezdravé zamestnanie, sadzači často umierali na rakovinu pľúc. Zo stroja padali celé riadky, takže ak sadzač urobil chybu, musel vymeniť celý riadok. Riadky sa dávali dokopy na akýchsi táckach. Titulky sa sádzali ručne písmenko po písmenku. Ak bolo treba článok skrátiť, bola to veľká práca. Najlepšie to išlo, keď sa uberal text pri konci, lebo keby sa vybral na začiatku, tak by sa to celé pohlo. Preto sa najdôležitejšie informácie dávali na začiatok textu, čo ostalo dodnes. Potom sa na ručnom valci vytlačil obťah, spravili sa korektúry. Celá strana sa potom odlievala do takej lepenky a z neho sa odlievali formy v tvare polovice valca, aby sa mohli dať do rotačky. Prvým šokom bolo zavedenie ofsetovej tlače fotocestou - tam už odpadlo olovo a sadzači dostali výpoveď. Stránky sa vystrihovali a zlepovali z fólií, robili to montážnici. Keď prišli počítače, zmizli aj montážnici."

SkryťVypnúť reklamu

Aká je reč nášho kmeňa?

Máločo starne rýchlejšie ako jazyk. Včerajší slang znie pre dnešných mladých ako čosi z filmu pre pamätníkov. Rovnako sa vyvíja aj jazyk a štýl novín. Aký bol včera a dnes?

"My sme robili noviny za komunizmu, tak je to ťažké porovnávať," hovorí Ján Kamenistý.

Na dnešnej žurnalistike ho však trápi, že sa vytrácajú žánre ako stĺpčeky, reportáže, je prevaha suchého spravodajstva. "Žurnalistika je veľmi odľudštená. Robí sa cez telefón. Podľa mňa by mal byť práve osobný prístup doménou novinovej žurnalistiky - čistú spravodajskú informáciu dostanú ľudia oveľa skôr z elektronických médií. Papierové noviny si môžem zobrať do ruky ráno, na obed aj večer, o deň aj o dva, tak by som od novín chcel nejakú pridanú hodnotu. A ešte jedna vec - zo žurnalistiky vymizol drobný človek, stále sú tam len celebrity, vrahovia a podobne."

SkryťVypnúť reklamu

Hrozí nám bulvarizácia?

V roku 1903 začali v Británii vychádzať noviny Daily Mirror, považované za prvý tabloid na svete. Tabloid znamená bulvár. "Jeho úlohou bolo od začiatku vzbudiť u čitateľov baživosť po senzáciách, škandáloch a informáciách zo súkromia iných, vyvolať pocit škodoradosti a uspokojiť voyeurské chúťky," hovorí Tomáš Czwitkovics. "To zostalo dodnes a emotívnejší jazyk bulváru si osvojujú aj médiá so serióznejším zameraním. Kým tieto boli kedysi určené najmä spoločenskej elite a mohli si dovoliť byť suché, v súčasnosti aj takzvané mienkotvorné noviny používajú oveľa emocionálnejší jazyk. Netreba to však vnímať vyslovene negatívne - ak sa za provokatívnym titulkom skrýva kvalitný obsah, tak nevadí, ak dokáže pritiahnuť väčšie publikum."

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa novinové texty skracujú, lebo ľudia nemajú čas čítať dlhé, a v prípade záujmu o tému si nájdu informácií koľko chcú, nemusia ich mať v jednom článku. Titulky sa zväčšujú, viac na seba upozorňujú, lebo čitatelia sú zavalení informáciami a článok si prečítajú na základe titulku. Noviny sú farebné, aby boli pekné - prečo nevyužiť technické možnosti, ani televízory už dávno nie sú čierno-biele.

Ako zo sci-fi

Papierové noviny sa ešte do penzie zďaleka nechystajú, ale už sa hovorí o ich nástupcovi. Na prvý pohľad sa veľa toho nezmení, iba papier nahradí takzvaný elektronický papier. "Už niekoľko rokov sa výrobcovia elektroniky hrajú s novým vynálezom - elektronickým papierom, ktorý dokáže ako monitor zobrazovať text a obrázky, no má veľmi nízku spotrebu elektriny a dá sa zrolovať a hodiť do tašky," hovorí Tomáš Czwitkovics. "Zatiaľ tento vynález ešte neprerazil, ale je to jedna z možností, ktorá by dokázala nahradiť tradičné papierové noviny - od toho, aby oslovila veľkú masu čitateľov, však má ďaleko."

SkryťVypnúť reklamu

Elektronický papier sa nebude vyhadzovať do triedeného odpadu, pretože je to displej, ktorý každý deň zobrazí iný obsah na báze bezdrôtového internetu. Čitatelia si budú môcť predplatiť, aké noviny chcú čítať, alebo si zostaviť noviny svoje - napríklad športový fanúšik si predplatí iba športové správy. Formou sa takáto technológia veľmi podobá na klasické noviny (elektronický papier pripomína skutočný papier či hladkú fóliu), spôsob činnosti je skôr internetový. Možno, že dve vývojové vetvy - internetová a papierová - sa takto skĺbia do jednej.

Z histórie novín

1452 - Jonannes Guttenberg vynašiel kníhtlač, čo bola prvá podmienka vydávania moderných novín

1609 - v Nemecku začali vychádzať prvé európske noviny Avisa Relation oder Zeitung

SkryťVypnúť reklamu

1621 - V Londýne vyšli prvé britské noviny Corante

1645 - premiéra najdlhšie vychádzajúcich európskych novín, švédskych Post-och Inrikes Tidningar (papierová podoba zanikla 1. 1. 2007)

1785 - založenie britských novín Daily Universal Register, ktoré boli v roku premenované na The Times a stali sa referenčným modelom serióznych novín (dodnes hojne používane písmo Times New Roman bolo vytvorené práve pre potreby týchto novín)

1903 - v Británii začal vychádzať prvý tabloid (bulvárny denník) Daily Mirror

Sádzací stroj linotyp.

Elektronický papier je displej v tvare fólie. Budú noviny na takomto papieri spojením ich tlačenej a internetovej podoby? FOTO - REUTERS

Najstaršie noviny Avisa Relation oder Zeitung (1609). FOTO - ARCHÍV

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu